Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Великолепно начало на "Опера в киното"

Мадам Бътерфлай
Снимка: Bregenzer Festspiele


С удоволствие се връщам към скъпите музикални спомени от миналото лято, когато имах щастието да присъствам на два изключително красиви спектакъла от юбилейното стотно издание на оперния фестивал на Арена ди Верона. Гледах продукцията на Уго де Ана на “Тоска“ и възстановка на продукцията на Франко Дзефирели на “Мадам Бътерфлай“. Разбира се, не е лесно и е скъпо да се организира културен туризъм в чужбина с посещение на оперен спектакъл, затова още повече се радвам, когато ни се дава възможността чрез преки излъчвания или прожекции на филмирани спектакли да следим европейския и световния културен живот в областта на музикално-сценичните изкуства. Такива бяха прожекциите от Метрополитън. Такива са прожекциите от Кралската опера в Лондон “Ковънт Гардън“, които продължават да се излъчват в Кината Арена. Ето че вече започна и първият сезон на “Опера в киното“ в Синема Сити. В новата поредица, която ви представихме в разговор с г-н Ами Елла от компанията организатор, гледаме някои от най-новите продукции на оперния фестивал в Брегенц и на Арена ди Верона.

Първата продукция в поредицата “Опера в киното“ беше на “Мадам Бътерфлай“ от Пучини от миналогодишното издание на оперния фестивал на брега на Боденското езеро. Изключителна красота! Завладяващо изпълнение! Отличен запис! Това бих могла да обобщя в три изречения. Без да правя подробна рецензия само ще добавя, че за мен този спектакъл на германския режисьор от унгарски произход Андреас Хомоки е образец за оперна режисура, която е вярна към оригинала и в същото време извежда ярко вечните, общочовешките послания, които вълнуват силно винаги и навсякъде по света. Всеки такъв, силен спектакъл на “Мадам Бътерфлай“ ме просълзява от състрадание към Чо Чо Сан. Всеки такъв, силен спектакъл на “Мадам Бътерфлай“ ме изпълва с гняв към Пинкертон. Така беше на Арена ди Верона, така се чувствах и в салона на Синема Сити. Узбекистанският сопран Барно Исматулаева е великолепна в ролята на Чо Чо Сан, но й партньорите й са равностойни. Изключително красива сценография и много умело боравене с пространството, което представлява конструкция на брега на Боденското езеро. Струва си, абсолютно, проследяването на тези прожекции, които на цената на един билет за кино ни пренасят на последните издания на най-престижните европейски оперни фестивали!

В звуковия файл чуйте още зрителски впечатления.

Следващите прожекции от поредицата “Опера в киното“ ще бъдат на 20-и, на 24-и април и на 8-и май, когато ще гледаме операта “Травиата“ от Верди с българската оперна дива Соня Йончева в ролята на Виолета в продукция на Арена ди Верона.

Цялата програма вижте тук.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мартин Иванов

Пианистът Мартин Иванов отпразнува 30 години на сцената

На 20 октомври талантливият виртуозен пианист Мартин Иванов отбеляза творчески юбилей с концерт матине под надслов „30 години на сцена“. Събитието се проведе под формата на самостоятелен клавирен рецитал в Ehrbarsaal в центъра на Виена. Тази красива, построена през 1877 г. концертна зала е известна сред музикантите по света със своята..

обновено на 02.11.24 в 22:06
Изложба в Националната художествена гимназия

Милен Митев: Не трябва да очакваме изкуството да идва при нас, ние трябва да бъдем при него!

В галерия "Нова" на Националната художествена гимназия "Димитър Добрович" Сливен генералният директор на БНР Милен Митев откри изложбата от националния конкурс  за ученици от училищата по изкуствата "По стъпките на Сирак Скитник 2024." Конкурсът се организира от БНР и НХГ "Димитър Добрович", с подкрепата на Министерството на културата , Община..

публикувано на 02.11.24 в 07:00
Ангелина Славова

Актрисата Ангелина Славова в Деня на Народните будители

В Деня на народните будители се отдава почит на българските просветители, книжовници и революционери от Възраждането, водили народа ни към просвета и свобода.  Тяхната дейност създава в съзнанието ни ценности, които са важни и днес, като образованието и културата . Стъпили на богато духовно минало, съвременниците намират смисълът в идеалите,..

публикувано на 01.11.24 в 15:50

Балкански театрален фестивал в Благоевград създава културни мостове

На фона на политическия театър, в който всеки иска да вземе главната роля, в Благоевград днес започва Балкански театрален фестивал, който ще продължи до 7 ноември. Домакините от Драматичен театър "Никола Вапцаров" са направили изключително качествена селекция, като по време на фестивала ще се проведе и традиционната режисьорска борса.  Тази година..

публикувано на 01.11.24 в 14:00

Деян Ангелов за бокса, театъра и възможността да запазиш самообладание във всеки момент

Деян Ангелов гостува в рубриката "Магията на театъра" . " Раздавай себе си и ще се чувстваш удовлетворен само от това, че се  раздаваш" - т ова са думи на актьора от Народния театър Деян Ангелов. Той е братът близнак на актьора Дарин  Ангелов , който също е гостувал преди много години в предаването. Атрактивна и провокативна Нощ на..

публикувано на 01.11.24 в 13:11
Соня Хачикян

Соня Хачикян: Будителите ни карат да мислим

В днешно време имаме нужда от будители повече от всякога. Това заяви пред БНР издателят Соня Хачикян. Издателят Соня Хачикян за „Мадмоазел Айфел и кулата на любовта“ Благодарение на издателя Соня Хачикян българските читатели могат да прочетат книгите на Сара Нович "Добре познати са личностите от нашето минало, които сме нарекли народни..

публикувано на 31.10.24 в 18:06
Тодор Велков, Денис Бояджиев, Антонио, Александър Мутафчийски и Илона Иванова

"Криворазбраната цивилизация" на сцената на Музикалния театър за Деня на будителите

153 години назад, в далечната 1871-ва в Букурещ, Румъния, излиза от печат сатиричната пиеса на Добри Войников "Криворазбраната цивилизация".   В нея авторът е уловил онези черти от народопсихологията, които приемат безкритично чуждите модни образци и умело осмива стремежът на възрожденския българин да се идентифицира с тях...

публикувано на 31.10.24 в 08:53