Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

3
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите
Снимка: община Петрич

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура. 

За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект, чийто първи етап е на финалната права. 

Само преди дни Хераклея Синтика отново беше отворен за посетители. 

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

"Това, което успяхме да направим е да консервираме по-голямата част от структурите, открити от археолозите, друго важно е, че успяхме да изградим достъпна туристическа инфраструктура, разказа за "Рано в неделя" ръководителя на проекта Катя Стоянова:

"В момента обектът е на 80% достъпен. Всичко най-интересно от него може да се види по изградените пешеходни пътеки, наблюдателни площадки, възможности всичко това да се разгледа и от високо, каза още Стоянова.

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

"Има поставени и силиконови фигури, нещата открити тук са в голямата си част автентични, затова се постарахме да не надграждаме с изкуствени обеми - това е като нашата политика за опазване на този обект.

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Това, което правим в базиликата е сценография

Ние разказваме историите от  Хераклея Синтика чрез методите на съвременното експониране, показваме строително скеле от римско време и сме представили момента от възстановяване на базиликата от първото земетресение, преди второто фатално за града, показваме какви са били строителните технологии тогава на римски архитекти и строители, допълни още Катя Стоянова. 

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Тя разказа и какви са били подготвените събитията в градската базилика на Хераклиея Синтика досега и какви бъдещи планове имат. 

Катя Стоянова поясни още, че колонадата е направена достоверно по проучвания на археолозите, тя е от оригинални колони, паднали при земетресението и намерени тук на място и техни копия, изработени от мрамор, добиван от същата кариера, където се установи, че са добивани материали за тези колони, каза Стоянова за БНР. 


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Йордан Ибришимов: Европа харчи милиарди за къмпинг туризъм, ние не правим нищо

Крайно време е властта да започне да работи по въпроса за къмпинг туризма в България, като предприеме стъпки към регулиране. Този призив отправи в интервю за БНР Йордан Ибришимов от Българското кемпер общество. Нарушенията е хубаво да се следят и превантират, технологиите са въпрос на избор , каза той във връзка с намеренията до се..

публикувано на 07.05.25 в 09:34

"Капачки за бъдеще" с нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството

Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...

публикувано на 04.05.25 в 07:05

В Столичната библиотека тече процес на модернизация на услугите

До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..

публикувано на 04.05.25 в 06:53

Пето бригадно командване в Плевен организира празник за Деня на храбростта

В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..

публикувано на 04.05.25 в 06:01
Ариел Бибас

В Израел все още очакват да се завърнат отвлечените в Газа

Академията за изучаване на иврит съобщи на бившия израелски заложник Ярден Бибас, че променя името на вид оранжева пеперуда от "Кетмит Йерусалим" на "Кетмит Ариел" в чест на четиригодишния му син Ариел, който беше отвлечен от "Хамас" и убит в Газа. Двете братчета Квир и Ариел станаха символи на борбата за освобождаване на заложниците след..

публикувано на 04.05.25 в 05:41

Стрели срещу матурите след 7-и клас: Безполезни и за децата, и за системата

Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти коментираха проблематичните аспекти на външното оценяване след 7 клас. "Много родители и семейства от много рано планират обучението на децата си спрямо резултатите от външното оценяване. Виждаме..

публикувано на 02.05.25 в 12:05

Райна Бояджиева: Ако акушерската професия е автономна, ще привлече повече желаещи

4400 са акушерките у нас в момента. На 100 000 души се падат 68 акушерки. В ЕС този показател е почти наполовина по-нисък.  48-49 години е средната възраст на практикуващите акушерската професия. В отделни региони обаче тя е много по-висока. Заплатата не е най-важният проблем. Младите момичета, които тепърва трябва да избират..

публикувано на 01.05.25 в 10:10