САЩ са единствената страна, с която граничи Канада. Всички други канадски граници са брегова линия. И въпреки,че американците много обичат да бъдат най-най във всичко, пред канадците се налага да отстъпят и да признаят, че като територия с приблизително 9, 98 - те си милиона квадратни километра, Канада остава най-голямата страна в Западното полукълбо, а в световен мащаб припомням, че отстъпва първенството само на Русия.
Канада, както и САЩ са привлекателни за емигрантите от всички точки на света, но всяка от тях си има своята политика, своите минуси и плюсове. Легендата разказва, че в САЩ се печелят много пари, а статистиката показва, че въпреки всичко продължителността на живота за американците е спаднала до 76 години, а канадците живеят средно до около 83. Американците имат една от най-скъпите и не най-добри здравни системи в света, и много хора нямат изобщо здравна застраховка, а в Канада здравното осигуряване е безплатно.
32 милиона пълнолетни граждани на САЩ не могат да четат. Това са цели 14% от населението на страната. В Канада процентът на грамотност е 99, т.е почти всички канадци знаят да четат и пишат. Според Организацията за икономическо сътрудничество и развитие над 56% от жителите на Канада на възраст от 25 до 64 години имат завършено някакво образование след средното.
За образованието на доста канадци от 30 години вече заслуга има и българката Елица Йорданова, която решава да отиде на симпозиум във Ванкувър преди време, но една неочаквана среща променя посоката на живота й.
"Аз си спомням, че имахме 7 дена и на 5-тия му казах - Добре.Ще се оженим и ще остана, защото се върнаха някакви стари чувства и някак си ми се даде втори шанс в живота да съм с този човек и да създадем семейство този път."
Успешно ли се оказа решението?
"Да. Имаме две прекрасни деца, които са вече на 26 и 28 години. Родени са в Торонто, момче и момиче."
Не ти липсва България?
"Аз съм много свързана с България, защото аз продължавам да ходя и да правя всяко лято най-различни проекти, арт проекти. С единия крак съм винаги там, с нашия хор, правих една изложба - "Канада- позната и непозната", т.е по някакъв начин искам този мост, който съм създала да представям български музиканти, джаз-музиканти, автори, театрални постановки и филми в Канада искам отново да връщам и нашите хора, нашите приятели в България да научават нещо повече за Канада".
Допускала ли си мисълта,че ще бъдеш емигрант?
"По някакъв начин ми беше интересно, любопитно бих казала. Ние много често ходехме до Германия с нашия хор и аз имах опит. Години наред по 4 - 5 пъти прекарвах време в Германия и гледах какво е да бъдеш в друга страна и мога да кажа, че се чувствах добре като наблюдавах действителността около мен. Разбира се беше трудно, защото си спомням като студентка трябваше да изкарвам и някакви пари, но не съм планирала да бъда емигрант.
Аз стъпих в Канада и се оженихме и след това знаех, че следващата ми стъпка е професията ми. Имах шанс да завърша такъв курс, който да те подготви, специалисти емигранти ни подготвят, за да можем после да бъдем назначени. Аз бях учителка."
Какво ти харесва в Канада?
"Уреденост, стабилност. Разбира се много се работи, много е натоварено понякога ежедневието, но като че ли има и неща, които ти помагат в ежедневието. Някак са по подредени нещата. По-организирани".
А какво не ти харесва?
"Разстоянията. Огромни са. И това, че трябва много често да карам кола. Да пътувам примерно 30 км. да стигна до моето училище. За това като отида в България обичам да вървя пеша."
Какво си си донесла от България в Канада?
"Български дрян, който моята майка с едно малко храстче много искаше да донесе като подарък и го посадихме и той взе ,че стана едно огромно дърво. И ето имам истински български дрян в моя двор и даващ дренки на всичкото отгоре.
"Много обичам да се занимавам с дирижиране, да дирижирам хор, да пея с децата, обичам да готвя. Не съм роб на готвенето, не мога да готвя сложни ястия, питки, но обичам да си сготвям в къщи. Може би и това е нещо, което от България съм донесла".
Правихме събитията в един много известен джаз клуб в Торонто и те винаги отваряха врати за нашите изпълнители и казваха,че ние имаме уникални музиканти. "Мистерията на българските гласове" са идвала 2 - 3 пъти в Торонто на концерти. Хората ,танците са много известни също. Бог да го прости Монро, който живееше в Монреал, голям преподавател и танцьор ,той много,много канадци е обучил".
Свързваш ли живота си с България отново или не?
"Всяка година си ходя в България понеже имам голяма ваканция и всяка година работя по някакви проекти, като например изложбата- "Канада - позната и непозната", проекти с нашият бивш хор от Музикалната академия…Така че, за мен България продължава да е част от моя активен живот като творец и аз продължавам да съм много свързана!"
Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..
Снежина Любенова е учителка в детска градина "Слънце" в град Левски, Василка Ненкова - в детска градина "Локомотив". Те взеха участие във форум, който беше посветен на добрите практики в училищата и детските градини. Фокусът са децата, а добрите практики зависят от учителите, казва Василка Ненкова. В град Левски има само двете детски градини,..
„Човекът, който промени моя живот“. Под това мото бижутери от цялата страна подготвят изложба в Пловдив, посветена на техния учител в занаята Владимир Буров. Майсторът бижутер също ще представи свои собствени уникати, щастлив, че е отворил за много свои възпитаници вратите към този красив свят. Изложбата ще бъде открита на 8 май в галерия..
На трети май се навършиха 20 години от гибелта на двама български рейнджъри по време на мисия в Ирак – Преслав Стоянов от Силистра и Валентин Донев от село Любимец. Джипът, с който българските войници са се придвижвали се преобръща по време на пустинна буря. На гроба на редник Преслав Стоянов в Силистра отново се събраха бойните му..
Златина Русева е артистичен директор на Международния филмов фестивал "Милениум" , който е създаден през 2009 г. и ежегодно се провежда в Брюксел. Посветен е на основните цели на ООН за хилядолетието - премахване на бедността, насърчаване на социалните промени и гарантиране на устойчиво спрямо околната среда развитие навсякъде по света...
Старите професии, които са на изчезване, и новите, които ще заменят човешките ръце с роботи, коментираха пред БНР двама обущари от Благоевград, чийто трудов стаж е колкото един човешки живот. Данка Попева е на 86 години, а 69 от тях са минали в ремонт на обувки. Колегата ѝ Сотир Николов е на 80, но трудовият му стаж е 83 години , колкото и..
Галин Томов е единственият майстор тъкач в района на Априлци. Той тъче икони, а с една от тях - на Богородица, която вижда насън, кандидатства за вписване в книгата с рекорди "Гинес" . Иконата е с размери 2,20 на 1,5 метра, изтъкана е в 19 различни цвята на 186-годишен стан . "Това е нещо уникално в България и в света. Подал съм..
Две момичета на 14 години са пострадали леко при инцидент с електрическа тротинетка в София. Произшествието е станало снощи около 19 часа...
Търся мнозинства на базата на добре обмислени идеи. Това обясни пред БНР Васил Терзиев, кмет на София. Той коментира тази за създаване на..
Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на..