Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По радиоактивно засягане на населението България е първа в Европа

Плътно информационно затъмнение у нас 7 дни след идването на облака от Чернобил

Радиоактивният облак пристига следобед, след първомайската манифестация. На 2-ри цялата страна вече е заразена

| Интервю
Монумент в Молдова в памет на жертвите от аварията в Чернобил
Снимка: БТА

38 години след атомната трагедия в Чернобил проф. Димитър Вацов завършва свое изследване по темата, което ще бъде издадено в книга. Проф. Вацов е преподавател по философия и основател на Фондацията за хуманитарни и социални изследвания. Той започва изследването си преди близо 4 години. 

В интервю за БНР авторът на изследването изрази надежда, че "българският Чернобил, тоест начинът, по който българските комунистически власти не реагират адекватно, ще бъде достатъчно добре проучен".

"Те не полагат абсолютно никаква грижа, не ги е еня за българите, за българското население. Не е само затъмнението на информацията. Мерките, които вземат вън от информирането на населението, също са на изключително лошо ниво", поясни Димитър Вацов за реакцията на официалните власти през пролетта на 1986 г.

България е била на осмо място в Европа по заразяване на територията, но по радиационно засягане на населението е на първо, изтъкна той.

Официално в Съветския съюз за аварията се съобщава 35 часа след настъпването ѝ.

"От Кремъл идват сигнали, че трябва да се мълчи. Българската комунистическа върхушка се държи като лоялна администрация. Те допълнително са се уплашили да кажат на населението и са се забавили много повече", коментира проф. Димитър Вацов в предаването "Хоризонт до обед".

Димитър Вацов  Снимка: БТАРадиоактивният облак идва следобед, а манифестацията е до обед на 1 май. На 2-ри вече цялата страна е заразена, уточни проф. Димитър Вацов относно разрешената първомайска манифестация, дни след аварията.

"Информационното затъмнение в България е абсолютно плътно в първата седмица след идването на облака. От 1 до 7 май българите са в пълно неведение!"

"Хем са знаели, хем са изпратили приблизително 450 000 деца през лятото на 1986-а на море. На бригади – студентите и учениците, а пионерчета и средношколци – на лагери по морето", отбеляза още преподавателят.

Не са достатъчно добре събрани данните за основните заболявания, които се получават вследствие на повишена радиация. Има негласна омерта да не се правят изследвания на тази тема, смята той.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30