В Южния парк в столицата започна мащабен проект по почистване на езерата. Днес ще бъдат изчистени битовите отпадъци и ще започне екологична оценка на състоянието на езерата, след което ще бъдат направени предписания как да продължи почистването, без да бъде увреден дивият живот. В пролетните месеци това е невъзможно, защото вече са се излюпили малките на дивите птици, обясниха пред БНР експерти.
Езерата в Южния парк са изкуствено създадени, но тъй като са много стари, вече имат характеристиките на естествени, обясни Милена Васева, директор на общинското предприятие "Паркове и градини".
"Вече в интерес на истината стареенето на езерата доста ускори своя процес и те видимо почнаха да изчезват на места от твърде бързо развиващата се тръстика", която досега е почиствана на ръка, но това е много бавен процес. Гниенето им води до заблатяване, обясни Димитър Куманов от Сдружение "Балканика", според когото в езерата има много живот.
"Много видове водоплаващи птици, има много видове риби, шаран, има каракуди, червеноперки и малин, щука, водни костенурки. Имаше тука водни костенурки съм виждал, водни змии. То в парка има и смокове, други отровни. Не съм виждал змии в парка, но тука ври от живот. Сега в момента даже рибите си хвърлят хайвера, пък и водоплаващите патици или вече са се излюпили малките и плуват заедно с възрастните", каза Куманов.
Биологът Мариета Станачкова обясни, че оценката ще отнеме поне 5 месеца, а реално езерата в Южния парк никога не са цялостно изучавани.
"Нашата първа стъпка е да ги изследваме, да опишем екологичното състояние, така че почистването да става по екологосъобразен начин", обясни тя.
Инициатор на почистването е Александър Църноречки.
"А когато са готови, съответно, екологичните оценки вече се предприемат и конкретни действия в тях за редуциране на тръстиката, тинята и така нататък", каза Църноречки.
Почистването на битовите отпадъци и клоните около езерата започна тази сутрин в Южния парк с помощта на доброволци.
Една фалшифицирана бюлетина, пъхната в купчинката с другите, няма как да бъде различена и затова да не я броим. Това каза пред БНР проф. Красимир Калинов - един от експертите, които ще извършат повторното преброяване по решение на Конституционния съд, статистик, изборен експерт и бивш член на ЦИК. Юристи, математици и IT специалисти, много от..
Пълен блокаж, колкото повече дърпаш конците, толкова повече възела се затяга. И трите поредни опита - 6-и, 7-и и 8-и - да се избере председателят на 51-ото НС не успяха. Бурни емоции, обвинения в зависимости, разединение, наказани за неподчинение на партийната повеля, но и начало на избора на нов главен прокурор белязаха отминаващата седмица, в която..
"Недоверието в институциите е повсеместно. Това е пагубно за една държава", заяви пред БНР бившият министър на земеделието Кирил Вътев относно проблема с чумата по овцете и последвалите протести на фермери. "Всяка страна в ЕС има референтна лаборатория. Всички тези национални референтни лаборатории имат ежегоден крос тест, който е сравнение..
"Надявам се Народното събрание да намери време, за да допълни Закона за българското гражданство - да има церемония по връчването и публичен регистър на всички, които са получили българско гражданство, както и да има възможност за отнемането му , когато има ясни сигнали за говор на омраза срещу България". Това каза пред БНР евродепутатът от..
Държавната агенция за метрологичен и технически надзор ще проверява през декември търговците на играчки, коледни светлини и фойерверки за неизправни и опасни стоки. Кампанията ще продължи до края на годината, разкрита е и специална телефонна линия за сигнали от потребителите. Държавните инспектори ще извършват масови внезапни проверки в магазините за..
Министерството на транспорта и съобщенията подкрепи проекта летище "София" да носи името на най-светлата историческа личност за България Васил Левски, предложен от Българската академия на науките. Служебният министър на транспорта Красимира Стоянова не се ангажира със срок кога може да стане това, тъй като първо трябва да бъде издаден указ от държавния..
Нискоемисионната зона за автомобили в София влиза в сила от днес с разширен обхват, който налага ограничаване на движението на моторни превозни средства от първа и от втора екогрупа. Забраната за влизане в центъра на столицата цели да се подобри чистотата на въздуха и ще важи до 28 февруари 2025 г. Приета е с решение на Столичния общински съвет в края на..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Най-тежка е..
Увеличиха се възможностите на президента да действа като партиен лидер . Това заяви пред БНР Ренета Инджова, бивш служебен премиер. Силви Кирилов..
"Атанас Атанасов е възможност да преговори за създаване на управленско мнозинство . Бихме го подкрепили само ако започнем преговори за мнозинство...