Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

5 мандата и един Хеър – Ниймайер, който винаги играе роля на вота в Кърджали

Жителите на областта не вярват, че същите партии и кандидати, ще се променят и да поведат страната към по-добро бъдеще

| Репортаж
4
Снимка: Валя Апостолова

До 7 май партиите в Кърджали трябва да обявят своите листи и техните водачи за участие в извънредните национални избори на 9 юни. Засега единствено партия „Възраждане“ съобщи имената на кандидатите и първа се регистрира в Районната избирателна комисия. Пет са мандатите за област Кърджали. 

Четири от тях получава ДПС, като интригата за последния винаги остава до завъртането на системата Хеър – Ниймайер. Така не веднъж в последните години петият мандат се падаше на партия, която успяваше да вкара свой представител в Народното събрание с едва няколкостотин гласа. 

А избирателите получаваха депутат, на когото почти не виждаха очите. И сега надеждите за промяна и ново начало остават само мечта. За избора на български представители в Европейския парламент на този етап не се говори, особено в селата. Кой вот е по-важен – европейският или националният?

Според местните жители, отговорът е – българският, въпреки че им е омръзнало от гласуване.

В планинското село Безводно младежи не се задържат. В селото живеят пенсионери. През лятото компания им правят техни връстници, завърнали се от Турция. В Безводно няма и следа от домашните животни, отглеждани преди години. 

Няма и тютюн, който беше основният поминък на хората. Сега местните получават само пенсия и се препитават с произведеното в малките дворове. Те следят българската политика и се вълнуват, но казват, че им е омръзнало от избори.

В Безводно си имат своите проблеми. С водата, с пътя или с пасищата. Според местните кметовете решават тези проблеми, а не депутатите. Попитах ги – дали ще се справят, ако те станат народни представители.

В една от многото безлюдни родопски махали животът сякаш е спрял в 14 век. 

Районът е като декор от филма „Шотландски боец“ – каменни къщи, отдалечени с километри една от друга. Там живеят Зехние Руфат и съпругът й, отглеждат 400 крави, 200 овце, пуйки и зайци, чийто брой стопаните не знаят. 

На 15 километра около тях няма други хора. Семейството се изхранва със субсидиите за животните. Жената казва, че е доволна от живота си и има всичко, от което се нуждае. Зехние е активна в политиката, защото винаги гласува. Но и на нея изборите са омръзнали.

Малко повече от месец преди изборите жителите на област Кърджали не вярват, че същите партии и същите кандидати, като досега, могат да се променят и да поведат страната към по-добро бъдеще. Според тях няма кой да реши натрупаните с години проблеми, а те са липсата на работа в селата, обезлюдяването, бягството на младите в чужбина, ниските доходи.
Подробности чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Американски геймър поведе кампания срещу "убиването" на видео игри

За американския геймър Рос Скот всичко започнало, когато френската компания Юбисофт прекратила достъпа до играта The Crew. Това накарало Рос Скот да се замисли. Има ли нарушени права на геймърите, ако компанията, създател на играта, реши, че не й е изгодно да я поддържа и "убие". През пролетта, след сериозно любителско проучване Рос Скот..

публикувано на 01.10.24 в 17:24

"Архивите говорят" разказва за католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията

73-тия брой на поредицата "Архивите говорят" е посветено на наследството, което оставя католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията. Сборникът се казва "Епистоларното наследство на Павел Дуванлията (Гайдаджийски). Съставители на сборника и преводачи на писмата на духовника са отец Паоло Кортези, проф.Красимир Станчев и доц. Радослав..

публикувано на 30.09.24 в 10:09
Венета Велева

Венета Велева - гост в "Горещи сърца": Аз съм един щастлив търсач на красота

В рубриката "Горещи сърца" срещата е с една чаровна, впечатляваща с усмивката си и творческото си излъчване жена.  Венета Велева е родена през 1973 г. в Добрич, където живее и работи и в момента. Трудно й е да нарече себе си творец и след търсене на по-подходящата дума, се определя като артист.  Венета работи в областта на художествената керамика..

публикувано на 29.09.24 в 10:00
Даниел Атанасов

Даниел Атанасов - един от най-големите дарители на българско училище в Чикаго

Даниел Атанасов е дарил около 23 хил. долара на най-голямото българско училище в Чикаго , а транспортната компания, на която са съсобственици с Петър Недев е една от най-честите спонсори на много български събития. Той е гост в рубриката на БНР "Америка - илюзии и реалности". Някога малкият Дани мечтае да стане космонавт и още..

публикувано на 24.09.24 в 09:27
Разкопки в покрайнините на великотърновското село Самоводене -  монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Археолози разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски , която е била издигната с ктиторството и личното участие на цар Иван Александър . Останките от каменната църква от 14-и век са в покрайнините на великотърновското село Самоводене. Историците предполагат, че това е най-голямото за годината археологическо..

публикувано на 22.09.24 в 10:54

Във Враца бе открита изложба по повод 140 години от рождението на Цвятко Бобошевски

В Деня на независимостта любителите на историята могат да се запознаят с една интересна и съдържателна изложба в музея във Враца, свързана с политическия и обществен живот у нас през първата половина на двайстия век. Изложбата е посветена на един от най-емблематичните и ярки държавници с врачански корен - Цвятко Бобошевски. Кой е..

публикувано на 22.09.24 в 09:40

Цветове, вкусове и звуци от Етъра, Габрово и Боженци

В това предаване на "Пътувай с Хоризонт" хващаме горските пътеки и навлизаме в Национален парк "Централен Балкан" , където над главите ни се извисяват вековните буки. Наш водач е Сергей Александров, експерт в парковата дирекция - " ЦЕНТРАЛЕН БАЛКАН". Още по темите слушайте в звуковите файлове.

публикувано на 19.09.24 в 10:26