Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Ограничаването на хазарта ще бъде положителна стъпка в дългосрочен план"

Иван Радев: Виждаме колко крехка е ситуацията на медиите в България и колко уязвими са те

"Ако има напредък, не може да се каже, че е твърд и съществен"

| Интервю
Иван Радев
Снимка: Личен архив

Виждаме колко крехка е ситуацията на медиите в България и колко уязвими са те. Това заяви пред БНР Иван Радев от Асоциацията на европейските журналисти.

"До такава степен зависят от рекламата на хазарт, че много от тях се обявиха против ограничаването ѝ. В краткосрочен план ще има медии и спортни клубове, които ще страдат, но в дългосрочен - ограничаването на хазарта ще бъде положителна стъпка. Трябва да се избегне намирането на вратички, за да не може той отново да си пробие път и да се настани безконтролно в медиите и в заобикалящата ни среда".

Радев коментира и последната класация на "Репортери без граници". В нея България се изкачва с 12 места и вече е на 59-о място в света по свобода на словото от общо 180 държави. През миналата година страната ни беше на 71-во място. България подобри леко позицията си и сред страните от ЕС - изкачи се от 24-то на 23-то мястоВ доклада на организацията не липсваха и критики. 

"Изкачваме се нагоре, но оставаме на едно от последните места в Европа. В този доклад по-скоро се говори за наченки на напредък и за желание на правителството, което управляваше доскоро, да работи за подобряване на свободата на медиите в България. Ако има напредък, не може да се каже, че е твърд и съществен. Нямаме особени причини да се радваме за това, което става в България". 

Той анализира влошаващата се ситуация в други европейски страни. Журналистите от италианската държавна телевизия започват стачка. Те твърдят, че има задушаващ контрол върху работата им от дясното правителство на Джорджа Мелони.

"Някои правителства започват да упражняват много силен контрол върху медиите. Особено голям е проблемът с десните правителства, които често са обвинявани,че са крайнодесни – виждаме Унгария, сега и Италия, има проблеми и в Словакия. В класацията се говори и за Сърбия, където проправителствените медии са рупор на прокремълската пропаганда. А руските опозиционни журналисти, които са намерили убежище там, са обект на директни заплахи".

В годината, в която ще се проведат множество избори, ролята на медиите е много важна, но дезинформацията си пробива път, обясни той в предаването "Преди всички". 

"От тази година опасенията са, че дезинформацията, създадена от изкуствения интелект, също ще бъде фактор в изборния процес. Подобно нещо видяхме в Словакия. Там беше използван запис, манипулиран с изкуствен интелект, за да повлияе на изборните резултати". 

На 21 май организираме в София голяма конференция на тема "Избори и демокрация". Журналисти от цял свят ще говорят за това каква трябва да бъде ролята на медиите. Те понякога остават най-съществената преграда между опитите на власт да дойдат политици, които да унищожат демокрацията. Медии се използват като инструменти за разправа с политически опоненти и с журналисти. В този пейзаж е много трудно да се ориентира който и да било и да се защити демокрацията от играчи, които използват нейните слаби страни".

Пресата в световен мащаб загуби голяма част от ролята си, отбеляза Радев. 

"Беше изместена до голяма степен от онлайн медиите и това промени целия бизнес модел. Направи много трудно съществуването на независими печатни медии. В България почти няма останали вестници. Регионалните медии също преминаха към онлайн съдържание. Тази промяна на модела направи така, че те да разчитат на финансиране от публични средства". 

Радев прикани всички журналисти да попълнят анкетата на АЕЖ. 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20