Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Ограничаването на хазарта ще бъде положителна стъпка в дългосрочен план"

Иван Радев: Виждаме колко крехка е ситуацията на медиите в България и колко уязвими са те

"Ако има напредък, не може да се каже, че е твърд и съществен"

| Интервю
Иван Радев
Снимка: Личен архив

Виждаме колко крехка е ситуацията на медиите в България и колко уязвими са те. Това заяви пред БНР Иван Радев от Асоциацията на европейските журналисти.

"До такава степен зависят от рекламата на хазарт, че много от тях се обявиха против ограничаването ѝ. В краткосрочен план ще има медии и спортни клубове, които ще страдат, но в дългосрочен - ограничаването на хазарта ще бъде положителна стъпка. Трябва да се избегне намирането на вратички, за да не може той отново да си пробие път и да се настани безконтролно в медиите и в заобикалящата ни среда".

Радев коментира и последната класация на "Репортери без граници". В нея България се изкачва с 12 места и вече е на 59-о място в света по свобода на словото от общо 180 държави. През миналата година страната ни беше на 71-во място. България подобри леко позицията си и сред страните от ЕС - изкачи се от 24-то на 23-то мястоВ доклада на организацията не липсваха и критики. 

"Изкачваме се нагоре, но оставаме на едно от последните места в Европа. В този доклад по-скоро се говори за наченки на напредък и за желание на правителството, което управляваше доскоро, да работи за подобряване на свободата на медиите в България. Ако има напредък, не може да се каже, че е твърд и съществен. Нямаме особени причини да се радваме за това, което става в България". 

Той анализира влошаващата се ситуация в други европейски страни. Журналистите от италианската държавна телевизия започват стачка. Те твърдят, че има задушаващ контрол върху работата им от дясното правителство на Джорджа Мелони.

"Някои правителства започват да упражняват много силен контрол върху медиите. Особено голям е проблемът с десните правителства, които често са обвинявани,че са крайнодесни – виждаме Унгария, сега и Италия, има проблеми и в Словакия. В класацията се говори и за Сърбия, където проправителствените медии са рупор на прокремълската пропаганда. А руските опозиционни журналисти, които са намерили убежище там, са обект на директни заплахи".

В годината, в която ще се проведат множество избори, ролята на медиите е много важна, но дезинформацията си пробива път, обясни той в предаването "Преди всички". 

"От тази година опасенията са, че дезинформацията, създадена от изкуствения интелект, също ще бъде фактор в изборния процес. Подобно нещо видяхме в Словакия. Там беше използван запис, манипулиран с изкуствен интелект, за да повлияе на изборните резултати". 

На 21 май организираме в София голяма конференция на тема "Избори и демокрация". Журналисти от цял свят ще говорят за това каква трябва да бъде ролята на медиите. Те понякога остават най-съществената преграда между опитите на власт да дойдат политици, които да унищожат демокрацията. Медии се използват като инструменти за разправа с политически опоненти и с журналисти. В този пейзаж е много трудно да се ориентира който и да било и да се защити демокрацията от играчи, които използват нейните слаби страни".

Пресата в световен мащаб загуби голяма част от ролята си, отбеляза Радев. 

"Беше изместена до голяма степен от онлайн медиите и това промени целия бизнес модел. Направи много трудно съществуването на независими печатни медии. В България почти няма останали вестници. Регионалните медии също преминаха към онлайн съдържание. Тази промяна на модела направи така, че те да разчитат на финансиране от публични средства". 

Радев прикани всички журналисти да попълнят анкетата на АЕЖ. 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Десетки загинали при ракетната атака над няколко града в Украйна

Най-малко 28 души загинаха в Украйна при масирани руски ракетни удари в светлата част на деня. С минута мълчание в памет на жертвите започна преди малко пресконференцията на украинския президент Володимир Зеленски във Варшава, където е на кратко посещение преди да се отправи към срещата на върха на НАТО във Вашингтон.  Само в столицата..

публикувано на 08.07.24 в 13:44
Величка Микова

България е с една от най-дългите работни седмици в ЕС, причината - ниските доходи

България е една от страните в Европейския съюз с най-дългата работна седмица - 39 часа, при средно малко над 36 часа за съюза . Това показват най-новите данни на Евростат. Преди нас в класацията по този показател са само Гърция с почти 40 часа, както и Румъния и Полша - с по над 39 часа. На другия полюс е Нидерландия - с малко над 32 часа..

публикувано на 08.07.24 в 10:23
Стоян Михалев дава брифинг -  7 юли 2024 г.

Какво означава лансираната от ДСБ идея за съставяне на "технически кабинет" с третия мандат

Партия "Демократи за силна България" предлага на партньорите си от коалиция ПП-ДБ да поискат третия мандат за съставяне на "технически кабинет" като изход от политическата криза. Междувременно в София се провежда Националният съвет на "Продължаваме промяната", който обсъжда предстоящите си приоритети и работата в коалиционния формат.  ДСБ предлага..

публикувано на 07.07.24 в 15:33
Руслан Трад

Руслан Трад: Скептичен съм за възобновяване на преговорите за примирие в Газа

Тепърва новият ирански президент Масуд Пезешкян ще има много проблеми. Това заяви пред БНР Руслан Трад, журналист, съосновател на военния журнал "De Re Militari". "Пезешкян го определят като реформист, само защото не е толкова краен колкото своя опонент Саид Джалили. Разбира се, има реформистки идеи. Пезешкян има идеи за връщане на масата за..

публикувано на 06.07.24 в 13:22
Изглед към сградата на британския парламент

Проф. Марк Шанахан: Усилията за отцепване на Шотландия бяха върнати десетилетия назад

"Политически трус" - това е краткият коментар за резултатите от изборите във Великобритания. От една страна заради повече от убедителната победа на лейбъристите, които сега ще имат много по-голямо мнозинство от Борис Джонсън на предишните избори през 2019 година и ще се чувстват съвсем комфортно в Камарата на общините. Докато загубилите консерватори..

публикувано на 06.07.24 в 12:18
Йенс Столтенберг

Столтенберг: Унгарският премиер Орбан не представлява НАТО на посещението си в Москва

Унгарският премиер Виктор Орбан не представлява НАТО на посещението си в Москва, а само страната си - така генералният секретар на Алианса Йенс Столтенберг коментира неговата визита. "Премиерът Орбан е бил в Москва и преди, той ни информира и за тази визита. Надявам се следващата седмица да ни каже повече за нея във Вашингтон и да..

публикувано на 05.07.24 в 15:19
Ерик Мамер, говорител на ЕК

ЕК: Пътуването на Орбан в Москва не е координирано нито с Комисията, нито с някой друг

Визитата на унгарския премиер Виктор Орбан в Москва поставя под сериозен въпрос традиционната визита на Комисията в страната, ротационен председател на Европейския съюз, заяви говорителят на Еврокомисията Ерик Мамер. Принцип тя се прави през първата седмица на поемането на председателството, което за Унгария започна на 1-ви юли. По-късно се..

публикувано на 05.07.24 в 14:43