"Спомням си, че моята баба ни правеше козунаци и за мен Великденските празници са свързани с козунаците, с уханието им, с дългото приготвяне...Боядисвахме яйца и след това, който побеждаваше, имаше награда за него, това са моите хубави спомени от тези празници, сподели още маестра Кабаиванска.
"Като преподавател аз не залъгвам младите хора, не им давам напразни надежди, вземам само тези, в които виждам талант, защото без талант, кариера не се прави. Трябва да имаш истински и голям талант.
Днес е много труден този театрален път, който аз приех преди десетилетия, тогава на първия конкурс, на който се явих в Италия, бяхме само 25 кандидати. Аз спечелих за жените, за мъжките гласове спечели Лучано Павароти. Бяхме по-малко, но имаше избор на по-високо качество. А сега стотици млади хора участват в тези конкурси..., допълни още Райна Кабаиванска.
По думите й стойността на добродетелите е вечна, но в днешното време на свръх технологии, в които с едно кликване целият свят е в нашите ръце, колкото по-близко е той и колкото е по-малък светът, толкова повече трябва да оценяваме чудото на театъра и операта, в които посетителите дишат с артиста, с певеца, смята Кабаиванска.
В края на 2024 г. тя ще отбележи юбилей и се надява, че акцент в него ще бъдат музиката и младите таланти в тази сфера.
"Стремя се да им дам това, което мога, всички което за съм научила, защото трябва да има предаване между поколенията, сподели още Кабаиванска, през погледа на своята 70 годишна кариера.
Романът на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен" е сред заглавията в лятната кампания "1 град, 19 книги" на обществените библиотеки в Брюксел. Българката живее в Белгия и има шест романа, детска книга, пише и разкази. За първото си пътуване до столицата тя си спомня: "То беше през февруари 2003 г., когато отидох на стаж в Европейския..
Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й. Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..
"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време, някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш . Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца. Жалко е,..
Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..
Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" . За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..
На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов. Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
През 2020 г. протестът беше граждански, сега е политически ! Това мнение изказа пред БНР адвокат Николай Хаджигенов от "Ние идваме", част от т.нар...