Проект "Нови идеи, нови възможности" започва през тази година Съюзът на народните читалища, съобщи председателят на организацията проф. Николай Дойнов на пресконференция по повод предстоящия празник на Народните читалища - 24 май.
"Този проект има за цел да генерира нови идеи, които да се впишат в реалността, която предстои при евентуални бъдещи промени в закона. Новите идеи биха могли да доведат до нови стратегии за развитието на читалищното дело и оттам – за реализация на нови възможности, с които читалищата да могат да акумулират и допълнителни ресурси в своята работа, защото ние сме наясно със състоянието на финансите в държавата“, обясни той.
На 24 май Народните читалища ще направят тържествата на много места в страната, ще се включат в голямото Софийско шествие, ще поднесат цветя пред паметника на светите братя Кирил и Методий, съобщи още председателят на Съюза на народните читалища проф. Николай Дойнов.
Той подчерта, че Народните читалища са в навечерието на едно по-голямо събитие:
"След година и половина читалищното дело ще чества 170-ата си годишнина. Конгресът взе решение да отвори Организационен комитет, който да организира целия юбилей. В този Организационен комитет ще бъдат най-видните българи, защото читалищното дело е това, което спасява българския народ и възстановява Третото българско царство“.
Поради това Конгресът е приел и Декларация, която има за цел да защити читалищното дело и да се противопостави на "профански и лаишки изказвания" на хора, които не разбират дейността на читалищата.
На Читалищния конгрес през април са приети и основополагащи принципи на общонародното читалищно дело.
Друга промяна, приета от Конгреса, е, че в Устава на Съюза на народните читалища се допуска създаване на Обществен съвет към действащия Управителен съвет на Съюза. За председател на Обществения съвет е избран проф. Йордан Ганев – внук на Кимон Георгиев и син на Гиньо Ганев.
"Към Обществения съвет ще бъдат поканени и други известни българи. Тепърва предстои заседание на нашия върховен орган", каза още проф. Николай Дойнов и изтъкна, че читалищата са демократични организации, че пазят обичаите и традициите на българския народ и са уникални в цяла Европа, тъй като по закон изпълняват обществени дейност.
Въпреки това в края на миналата година изработването на един анализ, поръчан от Министерството на финансите, който обхваща общините и всички елементи на регионалната култура, разпалва недоволството сред гилдията на читалищните дейци.
"Целта беше да се извадят читалища, които не са работещи. И общините да изпратят списък в МФ с неработещи читалища. Ние обаче възразихме, че такъв термин "неработещи читалища" няма в закона. Всичко е въпрос на субективна преценка", обясни проф. Дойнов.
Читалищните дейци не могат да допуснат промяна в Закона за народните читалище в частта му за финансирането.
"Читалищата не могат да работят само по проекти, без да получават регулярно финансиране, което да покрива фиксираните разходи като ток, вода, отопление, заплати, осигуровки", подчерта Дойнов.
Репортаж на Виктория Петрова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
На 3 януари 2024 г. нощното предаване на програма "Хоризонт" на БНР – "Нощен Хоризонт" отбеляза своя 41-ви рожден ден. Той е и повод да се върнем назад в годините и да си спомним за знакови предавания и журналисти, работили в „Хоризонт“. За първи път младежката радиостанция "Хоризонт" излъчва на 5-ти октомври 1965-та - първоначално само във..
Мария и Андрей Щремфел са една от най-известните двойки в алпинизма, заедно са от близо 50 години. През 1990 г. стават първото семейство, изкачило Еверест . Андрей е двукратен носител на наградата "Златен пикел". И двамата са международно сертифицирани алпийски водачи, десетки години водят хора в планините по света. Миналия месец Андрей Щремфел..
Рубриката от 29.12.24 година. Изречение на месеца: "Започна да гледа трезво на нещата и се пропи". Автор е Костадин Поповски.
Рубриката от 23.12.24 г. Водещ: Даниела Якова.
Тази сутрин към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова. Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция. По-рано тази година тя представи на няколко места в станата изложбата си с фотографии, заснети миналата зима на о. Ливингстън. 33-ата ни полярна експедиция отново ще си..
С полет за Рим тази сутрин от летище София към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова . Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция, като то е свързано отново с творчески проекти. Очаква се до броени часове при аржентинския пристанищен град Ушуая да пристигне българският..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За да се оцени какво е направил Путин в своето дълго управление, трябва да има някаква завършеност. Може да се оцени едва след като той престане да..
В първото издание на предаването "Политически НЕкоректно" през новата година гостуват журналистите Миролюба Бенатова и Генка Шикерова, автори на..