Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вокално инструментална група "Гергьовден" и уникалната ни фолклорна музика

Вокално инструментална група "Гергьовден"
Снимка: Личен архив

Гергьовден е не просто празник, а символ на българската национална гордост и уважение към нашата история и култура. Заедно ще отпразнуваме този важен ден с богатството на българската традиция и наследство съхранени в света на вокално инструментална група "Гергьовден" с ръководител Христина Начева към НЧ "Св. Георги Победоносец 1999г.", София. 
Групата носи в себе си не само името на българския национален празник, но и духа на българската традиция, култура и общност. Най-отличителното, което може да се каже за групата е, че тя е единствената по рода си фолклорна смесена читалищна формация за автентична музика в София. Изпълненията са с оригинално звучене на струнни инструменти – тамбури, китари и ударни, съчетани със солови и дуетни вокали.

Група "Гергьовден" е създадена през 2006 година към читалище „Св. Георги Победоносец 1999” в София. Започва дейността си с малка група от музиканти със солистка Татяна Петрова. Постепенно групата се разраства. Тя е кръстена на Свети Георги Победоносец. В момента групата има вече пет солиста: Андреа , Христо , Анатолий, Лидия и Ваня, които изпълняват колоритно песни от различни фолклорни области и обогатяват звученето на състава. В оркестъра свирят: Петър Тодоров/кавал/ , Цоньо Буров и Валентин Трендафилов - гъдулка, Христина Начева /ръководител и изпълнител на тамбура/ и Росен Генков, Атанас Стефов и Даниел Цветанов /ударни инструменти/. 

Съставът заедно избира репертоара си, в който има песни и хора от различни фолклорни области: Шопска, Пиринска, Тракийска и Родопска. Най-добре всеки певец изпълнява мелодии от своя регион, затова повечето техни изпълнения са от шопския и пиринския край. Певците и инструменталистите от „Гергьовден” имат други професии, а вечер идват на репетиции и се разтоварват чрез музиката от работния ден. Свързва ги една обща емоция и любовта към народната музика, която зарежда положително. Всеки от участниците в състава изпитва удовлетворение и съпреживява с колегите си фолклора в градски условия и се запознава от текстовете на песните с традициите на предците ни.
Вокално инструментална група

В състава свирят опитни музиканти, минали през различни групи, участвали на редица концерти, записи и турнета. Формацията е участвала на различни международни сцени в Сърбия, Румъния, Полша, Турция, Словения, Босна и Херцеговина, Черна гора и Македония, където има фестивали за оркестри и поле за изява на нашата музика. Последното им гостуване в чужбина е в Ниш /2024 г./ по повод Дните на сръбско - българското приятелство, проведено в Нишкия културен център. Гостували са и на национални събития у нас. Последното им явяване на концерт е на 21-ви април 2024 г. на 14-тия Международен фолклорен фестивал „Шопски наниз“ в Костинброд, където на певците им Лидия и Анатолий е присъдено съответно 2-ро и 3-то място. 


2014 г. година е много ползотворна за тях. С голям концерт отбелязват 15-годишнината на читалището. Ръководителката им Христина Начева е удостоена от Съюза на читалищните дейци с медал за високи творчески постижения. Участвали са и на Петите награди за "Пазител на традицията" в София. 

Да почитаме и продължим фолклорната ни музика и традиция и да обучаваме млади хора, за да продължи и остане уникалната ни фолклорна музика за поколенията - това е основната мисия на фолклорната група.

В разговора ще чуете и Даниела Кузовска, председател на читалище "Св. Георги Победоносец 1999", София.


По темата слушайте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Фестивала за куклено изкуство Шарено петле

В Плевен започва VII издание на Фестивала за куклено изкуство "Шарено петле"

В Плевен започва Седмото издание на Фестивала за куклено изкуство за всички възрасти "Шарено петле". В продължение на пет поредни дни ще бъдат показани представления за за цялото семейство.  В "Шарено петле" ще има и международно участие. На сцените на ДКТ "Иван Радоев" и в парка на Регионалния исторически музей ще излязат творци от цялата..

публикувано на 04.07.24 в 11:15

Премиера на оперетата "Страната на усмивките" във В. Търново

В Европа, Азия и света на сънищата отвежда публиката новото оперетно заглавие от репертоара на Великотърновския театър. Тази вечер на голямата сцена в музикално-драматичния театър "Константин Кисимов" е премиерата на оперетата "Страната на усмивките" от Франц Лехар.   Спектакълът е съвместна продукция на Великотърновския театър и Софийската..

публикувано на 04.07.24 в 08:30
Диригентът Пааво Ярви

Маестро Пааво Ярви: Класическата музика е в положението да трябва да се извинява, че съществува

През месец юни организаторите на престижния конкурс за пианисти „Геза Анда“ привлякоха в Цюрих някои от най-значимите фигури от света на класическата музика. Сред тях беше и големият естонски диригент Пааво Ярви, който ръководи изпълненията на тримата избраници на реномираното жури във финалния тур, заедно с оркестър "Тонхале" – Цюрих, на който..

публикувано на 03.07.24 в 17:09

Арт фестивал "Солинария" - с внимание към младите музиканти

Започна четвъртото издание на Младежкия арт фестивал "Солинария" в Созопол. На откритата сцена с невероятна гледка към морето от 5 до 13 юли отново изява ще имат млади артисти от България и гости от цяла Европа – от проекта EuroChoir.  Започнаха и майсторските класове – по цигулка на именитата наша цигуларка Ангелина Абаджиева, която пристигна от..

публикувано на 03.07.24 в 16:35
Димитър Вълчев по време на запис в Първо студио на БНР (1971 г.)

Спомен за композитора Димитър Вълчев

С голямо уважение припомняме творческото дело на един любим за много българи музикант - Димитър Вълчев - композиторът, който се изявяваше и в класическата, и в поп музиката. Всеки слушател обича песента му “Една българска роза“, но е чувал и оперетата му „Време за любов“, и очарователните му детските песни, филмовата му музика. Разбира се, Димитър..

публикувано на 03.07.24 в 16:03
Детският радиохор с диригент Венеция Караманова - Ансамбъл на годината 2023

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Детският радиохор е "Ансамбъл на годината"

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Детският радиохор, ръководен от Венеция Караманова, е едва втората формация в 33-годишната история на анкетата, която е двукратен носител на званието "Ансамбъл на..

публикувано на 03.07.24 в 14:52
Виктор Теодосиев и Константин Илиевски

Радиооркестърът закрива сезона си на 5 юли

В петък Симфоничният оркестър на БНР закрива с концерт своя 75-и сезон. Събитието е в зала "България" от 19.00 ч. Главният диригент на състава Константин Илиевски, който ще бъде на пулта, е избрал три произведения: "Елегия" от Пламен Джуров, Концерт за валдхорна и оркестър №1 от Рихард Щраус и Симфония №7 от Антон Брукнер. Солист ще бъде много..

публикувано на 03.07.24 в 14:31