Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вокално инструментална група "Гергьовден" и уникалната ни фолклорна музика

Вокално инструментална група "Гергьовден"
Снимка: Личен архив

Гергьовден е не просто празник, а символ на българската национална гордост и уважение към нашата история и култура. Заедно ще отпразнуваме този важен ден с богатството на българската традиция и наследство съхранени в света на вокално инструментална група "Гергьовден" с ръководител Христина Начева към НЧ "Св. Георги Победоносец 1999г.", София. 
Групата носи в себе си не само името на българския национален празник, но и духа на българската традиция, култура и общност. Най-отличителното, което може да се каже за групата е, че тя е единствената по рода си фолклорна смесена читалищна формация за автентична музика в София. Изпълненията са с оригинално звучене на струнни инструменти – тамбури, китари и ударни, съчетани със солови и дуетни вокали.

Група "Гергьовден" е създадена през 2006 година към читалище „Св. Георги Победоносец 1999” в София. Започва дейността си с малка група от музиканти със солистка Татяна Петрова. Постепенно групата се разраства. Тя е кръстена на Свети Георги Победоносец. В момента групата има вече пет солиста: Андреа , Христо , Анатолий, Лидия и Ваня, които изпълняват колоритно песни от различни фолклорни области и обогатяват звученето на състава. В оркестъра свирят: Петър Тодоров/кавал/ , Цоньо Буров и Валентин Трендафилов - гъдулка, Христина Начева /ръководител и изпълнител на тамбура/ и Росен Генков, Атанас Стефов и Даниел Цветанов /ударни инструменти/. 

Съставът заедно избира репертоара си, в който има песни и хора от различни фолклорни области: Шопска, Пиринска, Тракийска и Родопска. Най-добре всеки певец изпълнява мелодии от своя регион, затова повечето техни изпълнения са от шопския и пиринския край. Певците и инструменталистите от „Гергьовден” имат други професии, а вечер идват на репетиции и се разтоварват чрез музиката от работния ден. Свързва ги една обща емоция и любовта към народната музика, която зарежда положително. Всеки от участниците в състава изпитва удовлетворение и съпреживява с колегите си фолклора в градски условия и се запознава от текстовете на песните с традициите на предците ни.
Вокално инструментална група

В състава свирят опитни музиканти, минали през различни групи, участвали на редица концерти, записи и турнета. Формацията е участвала на различни международни сцени в Сърбия, Румъния, Полша, Турция, Словения, Босна и Херцеговина, Черна гора и Македония, където има фестивали за оркестри и поле за изява на нашата музика. Последното им гостуване в чужбина е в Ниш /2024 г./ по повод Дните на сръбско - българското приятелство, проведено в Нишкия културен център. Гостували са и на национални събития у нас. Последното им явяване на концерт е на 21-ви април 2024 г. на 14-тия Международен фолклорен фестивал „Шопски наниз“ в Костинброд, където на певците им Лидия и Анатолий е присъдено съответно 2-ро и 3-то място. 


2014 г. година е много ползотворна за тях. С голям концерт отбелязват 15-годишнината на читалището. Ръководителката им Христина Начева е удостоена от Съюза на читалищните дейци с медал за високи творчески постижения. Участвали са и на Петите награди за "Пазител на традицията" в София. 

Да почитаме и продължим фолклорната ни музика и традиция и да обучаваме млади хора, за да продължи и остане уникалната ни фолклорна музика за поколенията - това е основната мисия на фолклорната група.

В разговора ще чуете и Даниела Кузовска, председател на читалище "Св. Георги Победоносец 1999", София.


По темата слушайте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво ни свързва – храната и изкуството

Изложбата „Какво ни свързва“ беше открита през седмицата в Национална галерия/Софийски арсенал – музей за съвременно изкуство. В експозицията 8 художници изследват връзката между храната и изкуството, защото  с развитието на човешката цивилизация, храната и храненето постепенно се превръща в социален и културен феномен. Тя е носител на..

публикувано на 26.04.25 в 14:06

"Литературни срещи 2025" - археология на паметта

Фестивалът "Литературни срещи 2025" тази година е посветен на археологията на паметта. Събитията се провеждат в района на Ларгото, Археологическия институт с музей към БАН и алтернативното пространство "Щрак!". Тридневният фестивал съдържа и инсталация "Под центъра на тежестта", която е активна само вечер – разположена е в подлеза..

публикувано на 25.04.25 в 09:57

Спомени за Георги Златев - Черкин

В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" отбелязваме 120-ата годишнина от рождението на големия български композитор и педагог проф. Георги Златев - Черкин.  Неговият професионален път в музиката е свързан със София и Виена - и в двата града той учи и по-късно работи, а също и с три консерватории в Китай, в които преподава през..

публикувано на 23.04.25 в 17:25

Пианистката Злата Чочиева - между класиката и джаза

 Първите записи с оркестър на пианистката Злата Чочиева излизат под егидата на френското издателство Naïve Records . Злата Чочиева е с осетински корени, но е израснала в Москва, където талантът ѝ е открит рано и още когато е 14-годишна е поканена да учи при големия пианист и диригент Михаил Плетньов. Завършва Московската консерватория, а..

публикувано на 23.04.25 в 16:39
Греди Асса

Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги"

Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги" в Столичната библиотека по случай Деня на книгата и авторското право. Откриването е днес от 18 часа. Куратор на експозицията е философът и публицист Тони Николов. " Ще видите една изложба, в която ще се почувствате като в гора, а гората винаги има тайни ", акцентира проф. Асса пред..

публикувано на 23.04.25 в 10:40

По стъпките на Христина Морфова

Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора започна интригуващ проект в специалната година, в която празнува своя юбилей. Той е озаглавен "По стъпките на Христина Морфова" и отведе 24 изявени ученици от училището в Прага, за концерт на 14 април в престижната и красива барокова Огледална зала на..

публикувано на 22.04.25 в 19:40

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 28-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - За първи път в България ще гостува оригиналната Бродуейска продукция на мюзикъла “Чикаго“ от Джон Кендър – с три спектакъла на 20-и и 21-и май в зала 1 на НДК. Как стана възможно трупата да включи и София в..

обновено на 22.04.25 в 18:52