"Засега съм тук и се надявам, че ще остана. От най-ранна детска възраст съм казвала, че искам да стана световен шампион с българското знаме. Работя за това и се надявам, че няма да има пречки по пътя ми". Това заяви пред БНР шахматиската Нургюл Салимова и призна, че е получавала покани да се състезава за друга държава.
Важно е шахът да става все по-популярен сред децата, посочи тя в предаването "РадиоТочка".
"Това е една прекрасна игра. Ние имаме традиции, световни шампиони.
Всеки път, когато имам шахматен сеанс срещу деца, всички са много развълнувани. Посрещат ме с аплодисменти. В очите им има любопитство и енергия".
Нургюл Салимова играе от 4-годишна.
"Мога да кажа, че съм много по-самостоятелна, организирана и концентрирана заради шаха. Вярвам си повече".
Тази година на фокус е шахматната олимпиада и Гран при сериите при жените, посочи Салимова.
Тя разказа как протича подготовката ѝ за състезания.
"Понякога се организират лагери. Аз по принцип тренирам онлайн, тъй като треньорите ми не живеят в България.
По време на състезание също се изискват много часове работа – анализиране на противника, на партията, подготовка за следващата".
Надяваме се на нов успех на олимпиадата, заяви тя.
"Но е трудно да се каже какво ще стане. Има много силни отбори, като Индия, Китай, Азербайджан и Казахстан. Вярвам обаче, че имаме всички шансове. Вероятно ще бъдем един от най-младите отбори. Съставът все още не е ясен".
Има частни лица и компании, които ме спонсорират, но на държавно ниво нещата не са се променили много, разказа Салимова.
"Положението не е добро и трябва да се намери решение на проблема, ако искаме да постигнем по-високи резултати.
Моята работа обаче е да печеля партии, а не да говоря за федерацията".
Постигнатите до момента резултати ѝ дават повече увереност, обясни шахматистката.
Ние сме много борбен народ, смята Салимова.
Тя призна, че лесно може да се ядоса на нещо дребно, но бързо ѝ минава. По време на партия обаче забравя за всичко останало.
Нургюл няма специфичен ритуал, който да изпълнява преди партия, но винаги преди да започне, се обажда на майка си.
Българската гордост в шахмата вече е и студент по маркетинг.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Историята на "Изотопия" в памет на Красимир Куртев от "Акага" чуйте в звуковия файл. Снимки в публикацията: Facebook-страницата на "Акага"
През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..
Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..
"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс Мока Мус буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..
Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..
Културата на Южна Америка присъства в живота и празниците на семейството на Мануела Панаретова . Тя е испанист, преводач, преподавател по испански и италиански език, а личният ѝ живот е свързан с Чили, където живее по време на брака си с чилиец. Как отбелязват Коледа и Нова година в нейната фамилия и как съчетават българската и чилийската..
Таня Лий e българка, а съпругът ѝ Джегук Лий е от Южна Корея. След като се запознават благодарение на общ познат от корейската общност в България, първоначално ги събират разговорите за Съединените щати и любовта им към тази държава отвъд Океана. Сега вече като семейство Таня, Джегук и синът им Дамин съчетават в ежедневието и празниците си..
"Оставаме в готовност - код жълто, условно ." Това каза пред БНР Васил Велев, председател на УС на Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ),..
Това е идеалното центристко правителство, за което Бойко Борисов трябва да бъде поздравен. Много голямо събитие става в страната. Така..
Само интереси и алчност за власт и пари събира трите партии, които преговарят за правителство ГЕРБ, БСП-ОЛ и ИТН. Това заяви бившият лидер на..