"Сурова красота" - така се нарича самостоятелната изложба на художничката Константина Колева, която тя представя в музей "Борис Христов" в София.
Един оригинален творчески подход към образа и материала.
"Сурова красота" - озаглавена е така, защото е посветена на индивидуалността и автентичността, която всеки носи в себе си. Тези характерни черти, които често смятаме за несъвършенства, а пък те са това, което ни прави уникални, каза за "Хоризонт" младата художничка Константина Колева.
"В картините това съм пресъздала идеите си чрез нешлифоването на релефи, тъй като аз изработвам своите картини чрез авторска техника.
С тази техника създавам текстура, обем и релеф върху платното чрез специални пасти, които често сама забърквам с брашно от мрамор или камъчета мрамор и други интересни материали.
Реших да заложа на това заглавие, защото смятам, че човек трябва да възприеме, да опознае, да приеме и да живее в хармония със своята уникалност и дълбока индивидуалност.
Често се налага човек да влезе в рамка или шаблон, за да бъде приет. Аз призовавам хората да се себеопознават и да бъдат горди със себе си, без да изпадат в крайности.
Да живеят в хармония със себе си и околния свят. Това искам да изразя и с картините, допълни Колева.
Темите в картините са библейски, фолклор и народни вярвания, духовност, глаголицата, народопсихология, като предпочита да работи с материали, които отразяват или излъчват светлина.
"В основата на творчеството ми стои личното ми разбиране и виждане за живота и то е, че всичко е енергия, че тя е навсякъде около нас и ние като хора също сме енергийни същества.
Ние сме в постоянен обмен със света и взаимно си влияем. Желая картините ми да подбуждат към израстване и към по-възвишени чувства и дела, каза още Константина Колева.
По думите й точно затова вплита в картините си глаголицата, която според нея е боговдъхновена азбука, в нейните символи е вложена божествена енергия, която е силна и жива, която въздейства и дава своето в пространството, да му влияе.
Художничката се предизвиква и рисува и Васил Левски, с идеята да покаже, че освен народна светиня, той е възвишен дух, може би един от най-възвишените, които имаме честа да се е родил на нашата земя, да дойде и да събуди в нашите души пориви, които до тогава сме нямали.
"Левски е най-висок пример за огромна чистота, за свръх морал, борбеност и висока цел, каза още тя за БНР.
Още по темата в звуковия файл.
Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...
На 75-ия фестивал на италианската песен "Санремо" победител стана Oли - настоящ идол на младежката публика с песента "Balorda nostalgia" ("Глупава носталгия"). Събитието премина при голям зрителски интерес. Телевизионният зрителски вот, този на радиото и на пресцентъра на фестивала класираха на първо място Оли с песента "Balorda..
Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе ще чества през април своята 65-годишнина, но събитията по отбелязване й вече започнаха. Кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева разказва за един концерт, в който ролите бяха сменени - на сцената бяха учителите, а в публиката – учениците. Репортаж може да чуете в звуковия..
Да кажеш в прав текст по радиото какво мислиш за Израелско-палестинския отношения, да критикуваш в присъствието на израелските войници в окупираните територии, може да се случи само по най-разкрепостеното израелско радио. Галей цаал (вълните на армията) и изказано от намиращата се на върха на славата си (през 2007 г.) Яфа Яркони. Въпреки..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и утвърдени автори не само в България, а и в много страни. Техният път е минал именно през залите на тази галерия, които преди години са били техни ателиета. Именно тук те са създали част от своите..
От днес 18-та национална археологическа изложба , посветена на най-интересното, открито от археолозите през изминалата година, е достъпна за посетители. Мястото, както винаги е Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Изложбата представя над 500 експоната от 32 обект а, различни като вид и хронология, от..
На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
Проф. Цоков е временно назначен, ще има конкурс за директор на Института по образованието . Това каза в предаването "РадиоТочка" министърът на..