Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Константина Колева: Глаголицата е боговдъхновена азбука, в която е вложена божествена енергия

"Сурова красота" - първа самостоятелна изложба на Константина Колева

Константина Колева
Снимка: Личен архив

"Сурова красота" - така се нарича самостоятелната изложба на художничката Константина Колева, която тя представя в музей "Борис Христов" в София. 

Един оригинален творчески подход към образа и материала.

"Сурова красота" - озаглавена е така, защото е посветена на индивидуалността и автентичността, която всеки носи в себе си. Тези характерни черти, които често смятаме за несъвършенства, а пък те са това, което ни прави уникални, каза за "Хоризонт" младата художничка Константина Колева.

Константина Колева-

"В картините това съм пресъздала идеите си чрез нешлифоването на релефи, тъй като аз изработвам своите картини чрез авторска техника. 

С тази техника създавам текстура, обем и релеф върху платното чрез специални пасти, които често сама забърквам с брашно от мрамор или камъчета мрамор и други интересни материали.

Реших да заложа на това заглавие, защото смятам, че човек трябва да възприеме, да опознае, да приеме и да живее в хармония със своята уникалност и дълбока индивидуалност. 


Често се налага човек да влезе в рамка или шаблон, за да бъде приет. Аз призовавам хората да се себеопознават и да бъдат горди със себе си, без да изпадат в крайности.

Да живеят в хармония със себе си и околния свят. Това искам да изразя и с картините, допълни Колева.

Темите в картините са библейски, фолклор и народни вярвания, духовност, глаголицата, народопсихология, като предпочита да работи с материали, които отразяват или излъчват светлина. 


"В основата на творчеството ми стои личното ми разбиране и виждане за живота и то е, че всичко е енергия, че тя е навсякъде около нас и ние като хора също сме енергийни същества.

Ние сме в постоянен обмен със света и взаимно си влияем. Желая картините ми да подбуждат към израстване и към по-възвишени чувства и дела, каза още Константина Колева.

По думите й точно затова вплита в картините си глаголицата, която според нея е боговдъхновена азбука, в нейните символи е вложена божествена енергия, която е силна и жива, която въздейства и дава своето в пространството, да му влияе.

Художничката се предизвиква и рисува и Васил Левски, с идеята да покаже, че освен народна светиня, той е възвишен дух, може би един от най-възвишените, които имаме честа да се е родил на нашата земя, да дойде и да събуди в нашите души пориви, които до тогава сме нямали.

"Левски е най-висок пример за огромна чистота, за свръх морал, борбеност и висока цел, каза още тя за БНР.

Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Детският радиохор с диригент Венеция Караманова - Ансамбъл на годината 2023

Финалите на престижния хоров конкурс "Нека пеят народите" ще минат и през България

Детският хор на БНР, двукратен носител на приза "Ансамбъл на годината" в националната анкета на предаването за класическа музика "Алегро виваче", се класира за финала на престижния хоров конкурс „Нека пеят народите“, организиран от Европейския съюз за радио и телевизия (EBU). Финалистите са общо осем, по четири в двете категории на конкурса – „Деца и..

публикувано на 02.10.24 в 16:14

Супергероят Крали Марко оживява в нова българска видеоигра

И двамата Бояновци са млади татковци и споделят, че са горди от факта, че и родителството е намерило място в играта. Или по-скоро малките Василеви и Йорданови. Героите в Marko: Beyond Brave говорят на измислен език, подобно на тези в "Тримата глупаци" или "Миньоните" , например, а част от думичките са именно такива, използвани от техните..

публикувано на 02.10.24 в 13:50
Крум Балджийски

Крум Балджийски: Има огромен чар в съживяването на изоставени места

Изложбата "Rural Murals 2024 - Spirit of a Place - Изложбата" ще покаже творби и фотографии от тазгодишния проект "Стенописи в дивото". Настоящата локация на проекта е Любница, махала от село Мухово до язовир "Тополница" недалеч от София. "Организирам този проект от 2019 г., като каня интернационални художници, стенописци, фотографи и..

публикувано на 02.10.24 в 10:04

Толкова нежност в едно сърце, а то е за всичко

Нежна и красива поезия оставя в житейския си път Кинка Константинова. В своите 37 книги. Родена през 1928 г., през 2011 г. тя си отива от този свят и нейната дъщеря, професор по музика, продължава издаването на останалите. Живее в София, била е член на СБП, превеждана в Русия, Беларус, Франция, Румъния, Сърбия, Армения, а наскоро..

публикувано на 01.10.24 в 16:43
Иво Върбанов

Иво Върбанов - посланик по света на българската музика и българското вино

Нощният гост казва, че би подарил бутилка вино на стойностни хора , независимо кои са и с какво се занимават. Предполагам е важно да ценят труда, вложен във виното и желанието, то да носи индивидуален характер.  Това е Иво Върбанов, който е пианист и винопроизводител . Виното е капризна напитка , попива в себе си всякакви нюанси, носи дъха на..

публикувано на 01.10.24 в 15:48
Юлия Дивизиева

Юлия Дивизиева и Румен Леонидов: Пътешествие в опаловите часове на душата

В "Нощен хоризонт" гостува Юлия Дивизиева – автор на множество книги, сред които последният й роман "Часовете на опала" .  В него тя разглежда граничните състояния на деня и нощта, когато времето сякаш спира , а осезанието ни позволява да проникнем по-дълбоко в себе си и в света около нас. Опаловите часове, както ги нарича, са моменти на..

публикувано на 01.10.24 в 14:34
Роберт Леви

"Симфония Рейн - Майн - Дунав" е най-новата книга на Роберт Леви

Поетът Роберт Леви, който от години живее и работи във Франкфурт, си дойде за представянето на най-новата си стихосбирка "Симфония Рейн - Майн - Дунав"  на празника на изкуствата Аполония и на Алеята на книгата в София. Поетът Стефан Иванов, който е и редактор на стихосбирката, я определи така: "Това е пълноводна литературна река с определено..

публикувано на 01.10.24 в 14:15