Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Арнаудов със световна премиера във виенския Музикферайн

| Репортаж
"Паганини ансамбъл" в зала "Брамс" на Музикферайн
Снимка: личен архив

На 10 май публиката в зала "Брамс" на концертния комплекс Музикферайн аплодира с възторг брилянтните изпълнения на „Паганини ансамбъл“.

Формацията е основана от виртуозния цигулар с международно признание Марио Хосен, а в ансамбъла заедно с него се изявяват утвърдените инструменталисти Марта Потулска – виола, Лиляна Кехайова – виолончело и Александър Свете – китара.

Като концертиращ артист Марио Хосен е солирал на редица реномирани световни оркестри, носител е на престижни международни награди и е известен като изследовател на цялостното творчество на Николо Паганини. Идеята на създадения от Марио Хосен „Паганини ансамбъл“ е да представя по-малко познати камерни произведения за цигулка, виола, виолончело и китара от италианския композитор, който, освен виртуозен цигулар, е бил и блестящ китарист. 

На 10 май ценителите на изкуството в зала "Брамс" на Музикферайн бяха впечатлени от елегантната звукова изразност на „Паганини ансамбъл“. Програмата на вечерта представи оригинална концепция: Наред с творби от Николо Паганини, в концерта прозвучаха и произведения на двама известни съвременни автори - австрийския композитор Райнер Бишоф и българския композитор Георги Арнаудов. 

В интервю за предаването „Алегро виваче“ Марио Хосен сподели подробности за тази свой интересен проект, подчертавайки хармоничното вплитане на произведенията.

В първа част на концерта бяха включени Квартет №15 и Терцет в Ре мажор от Паганини, както и Квартет „Nicolo“ от Райнер Бишоф. Изявеният съвременен австрийски композитор е последовател на Втората Виенска школа, а също така автор на философски студии и мениджър в областта на културата. Гостувал е многократно в България и е удостоен с титлата почетен доктор на Нов български университет.

В паузата на концерта Райнер Бишоф с удоволствие разказа за своя дългогодишен творчески контакт с виртуозния български цигулар:

„С Марио Хосен ме свързва поредица от успешни съвместни музикални проекти. Композирал съм специално за него и съм му посветил Концерт за цигулка, както и солови пиеси, които той многократно е изпълнявал. Отвъд музиката имаме и чудесно приятелство, покрай което обичам България! Поддържам интензивен контакт с Нов български университет, а едно от любилите ми места за посещение е Бачковският манастир.

Моето произведение „Nicolo“ е специално поръчано от Марио. Световната премиера се състоя в Мадрид, а интерпретацията на „Паганини ансамбъл“ е феноменална. По мое мнение Марио Хосен е сред водещите цигулари от своята генерация. Особено ценя и неговата активна преподавателска дейност.“

Във втората част на концерта прозвучаха „La Campanella“ и Квартет №14 от Николо Паганини, както и световната премиера на впечатляващата творба „Canzoni Oscure“ от известния български композитор Георги Арнаудов, която беше оценена по достойнство от публиката с емоционални аплаузи.

Проф. Георги Арнаудов присъства лично като гост на концерта. За слушателите на предаването „Алегро виваче“ той сподели своето вълнение по повод успешната премиера на негово произведение в изпълнение на „Паганини ансамбъл“ на сцената на една от най-престижните концертни зали в света.

Чуйте корекпонденцията от Виена и споделеното от Марио Хосен, Райнер Бишоф и Георги Арнаудов в звуковия файл.

   


По публикацията работи: Ирена Гъделева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В крепостта "Царевец" във В. Търново беше открит 9-ият летен оперен сезон "Сцена на вековете"

С балетния спектакъл „Кармен“ по музика от едноименната опера на Жорж Бизе снощи в крепостта „Царевец“ във Велико Търново беше открит Деветият летен оперен сезон „Сцена на вековете“. До 11 септември в основната и съпътстващата програма на културния форум ще бъдат представени 14 оперни и балетни спектакъла. Българското национално радио е медиен..

публикувано на 07.07.24 в 12:53

Започва "Arbanassi summer music"

Две от емблематичните средновековни църкви в архитектурния резерват Арбанаси до Велико Търново от днес до 12 юли ще домакинстват за 14-и път международния фестивал на камерната музика "Arbanassi summer music". Културният форум по традиция извежда камерната музика от концертната зала и я представя в атмосферата на арбанашките средновековни..

публикувано на 07.07.24 в 09:03
Ивайло Костов

Неукротимата нежност в стиховете на Ивайло Костов

От първи прочит стихосбирката на талантливия Ивайло Костов от София "Време е да те целуна" завладява и остава в душата завинаги. От неговата интимна лирика блика нежност, нежност и пак нежност. Любимата е обзела целия свят - дъгата, цветовете, цветята....всичко. С някаква магична словесност Ивайло Костов излива любовта, която е част от..

публикувано на 07.07.24 в 05:30
Фестивала за куклено изкуство Шарено петле

В Плевен започва VII издание на Фестивала за куклено изкуство "Шарено петле"

В Плевен започва Седмото издание на Фестивала за куклено изкуство за всички възрасти "Шарено петле". В продължение на пет поредни дни ще бъдат показани представления за за цялото семейство.  В "Шарено петле" ще има и международно участие. На сцените на ДКТ "Иван Радоев" и в парка на Регионалния исторически музей ще излязат творци от цялата..

публикувано на 04.07.24 в 11:15

Премиера на оперетата "Страната на усмивките" във В. Търново

В Европа, Азия и света на сънищата отвежда публиката новото оперетно заглавие от репертоара на Великотърновския театър. Тази вечер на голямата сцена в музикално-драматичния театър "Константин Кисимов" е премиерата на оперетата "Страната на усмивките" от Франц Лехар.   Спектакълът е съвместна продукция на Великотърновския театър и Софийската..

публикувано на 04.07.24 в 08:30
Диригентът Пааво Ярви

Маестро Пааво Ярви: Класическата музика е в положението да трябва да се извинява, че съществува

През месец юни организаторите на престижния конкурс за пианисти „Геза Анда“ привлякоха в Цюрих някои от най-значимите фигури от света на класическата музика. Сред тях беше и големият естонски диригент Пааво Ярви, който ръководи изпълненията на тримата избраници на реномираното жури във финалния тур, заедно с оркестър "Тонхале" – Цюрих, на който..

публикувано на 03.07.24 в 17:09

Арт фестивал "Солинария" - с внимание към младите музиканти

Започна четвъртото издание на Младежкия арт фестивал "Солинария" в Созопол. На откритата сцена с невероятна гледка към морето от 5 до 13 юли отново изява ще имат млади артисти от България и гости от цяла Европа – от проекта EuroChoir.  Започнаха и майсторските класове – по цигулка на именитата наша цигуларка Ангелина Абаджиева, която пристигна от..

публикувано на 03.07.24 в 16:35