На 10 май публиката в зала "Брамс" на концертния комплекс Музикферайн аплодира с възторг брилянтните изпълнения на „Паганини ансамбъл“.
Формацията е основана от виртуозния цигулар с международно признание Марио Хосен, а в ансамбъла заедно с него се изявяват утвърдените инструменталисти Марта Потулска – виола, Лиляна Кехайова – виолончело и Александър Свете – китара.
Като концертиращ артист Марио Хосен е солирал на редица реномирани световни оркестри, носител е на престижни международни награди и е известен като изследовател на цялостното творчество на Николо Паганини. Идеята на създадения от Марио Хосен „Паганини ансамбъл“ е да представя по-малко познати камерни произведения за цигулка, виола, виолончело и китара от италианския композитор, който, освен виртуозен цигулар, е бил и блестящ китарист.
На 10 май ценителите на изкуството в зала "Брамс" на Музикферайн бяха впечатлени от елегантната звукова изразност на „Паганини ансамбъл“. Програмата на вечерта представи оригинална концепция: Наред с творби от Николо Паганини, в концерта прозвучаха и произведения на двама известни съвременни автори - австрийския композитор Райнер Бишоф и българския композитор Георги Арнаудов.
В интервю за предаването „Алегро виваче“ Марио Хосен сподели подробности за тази свой интересен проект, подчертавайки хармоничното вплитане на произведенията.
В първа част на концерта бяха включени Квартет №15 и Терцет в Ре мажор от Паганини, както и Квартет „Nicolo“ от Райнер Бишоф. Изявеният съвременен австрийски композитор е последовател на Втората Виенска школа, а също така автор на философски студии и мениджър в областта на културата. Гостувал е многократно в България и е удостоен с титлата почетен доктор на Нов български университет.
В паузата на концерта Райнер Бишоф с удоволствие разказа за своя дългогодишен творчески контакт с виртуозния български цигулар:
„С Марио Хосен ме свързва поредица от успешни съвместни музикални проекти. Композирал съм специално за него и съм му посветил Концерт за цигулка, както и солови пиеси, които той многократно е изпълнявал. Отвъд музиката имаме и чудесно приятелство, покрай което обичам България! Поддържам интензивен контакт с Нов български университет, а едно от любилите ми места за посещение е Бачковският манастир.
Моето произведение „Nicolo“ е специално поръчано от Марио. Световната премиера се състоя в Мадрид, а интерпретацията на „Паганини ансамбъл“ е феноменална. По мое мнение Марио Хосен е сред водещите цигулари от своята генерация. Особено ценя и неговата активна преподавателска дейност.“
Във втората част на концерта прозвучаха „La Campanella“ и Квартет №14 от Николо Паганини, както и световната премиера на впечатляващата творба „Canzoni Oscure“ от известния български композитор Георги Арнаудов, която беше оценена по достойнство от публиката с емоционални аплаузи.
Проф. Георги Арнаудов присъства лично като гост на концерта. За слушателите на предаването „Алегро виваче“ той сподели своето вълнение по повод успешната премиера на негово произведение в изпълнение на „Паганини ансамбъл“ на сцената на една от най-престижните концертни зали в света.
Чуйте корекпонденцията от Виена и споделеното от Марио Хосен, Райнер Бишоф и Георги Арнаудов в звуковия файл.
"Фалстаф" от Джузепе Верди с диригент Григор Паликаров ще има премиера в Софийската опера на 27-и и 28-и февруари . В афиша на спектакъла има богато италианско присъствие, но не само като изпълнители - италианци са режисьорът, сценографът и авторът на костюмите. "Фалстаф" е последната творба на Верди. Познавачите на творчеството му..
Творение - за тази форма на литературното изкуство говорим, за нейните естетически и емоционално стимулиращи качества . Влизаме в света на метафорите, римата и ритъма , където словото превръща усещанията в изкуство. Разказваме за лицата и проявленията в живота на божествената и човешката любов . В месеца на любовта ви каним на среща с..
"Със сигурност джазът е начин на живот, начин на мислене. Джазът е необятна вселена ." Това каза в предаването "Преди всички" Иван Нотев, музикален редактор, автор и създател на новото предаване, което тръгва по програма "Хоризонт" тази вечер - "Джазавю". "Джазавю" с Иван Нотев стартира на 18 февруари по "Хоризонт" Интересът на..
19-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e посветено на празника на любовта и виното 14-и февруари. В първия му час в букети от оперни наздравици са вплетени музикални новини и репортажи. Вторият час е посветен на любовта, но не на романтичната, а на добротворческата...
Музейната експозиция "Изповедта на Апостола", разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, предстои да бъде премахната, предупреди Васил Василев - председател на Управителния съвет на Общобългарския комитет "Васил Левски". Двугодишният договор изтича на 19 февруари и няма да бъда продължен, каза Василев: "Това е подигравка с..
Продукцията "Конклав", дефинирана като политически трилър и фокусираща се върху процеса за избор на папа и всичко задкулисно, с което той е свързан, спечели наградата за най-добър филм на церемонията по връчване на отличията БАФТА на Британската академия за кино и телевизия, предаде Ройтерс. Режисьор на филма е Едвард Бергер. Филмът е..
Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..