Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Бог със своята милост покрива всички наши грехове"

Отец Генадий от град Арциз: Хората ми задават тежки въпроси, душата ми вадят!

"Базиликата ще бъде мост между онова време, когато е нямало разделение, когато се е формирала чистата вяра"

Снимка: БГНЕС

"Имаме близки и познати, които воюват на фронта или лежат ранени в болница, имаме и загинали приятели във войната в Украйна, това е изпитание и за духовенството, и за всички останали, каза за "Хоризонт" отец Генадий от град Арциз, Украйна

"Когато е в мирно време, проповедите на свещениците са едни, във военно време е необходима лична мобилизация, да изостриш мислите си, да си по-внимателен в думите, по-дисципилниран, защото хората идват при теб с голяма надежда, защото другите институции не им дават утеха на сърцето и душата.

Към всеки човек се обръщаме индивидуално. И преди войната за мен най-важното бяха важни личните беседи с човека, посетил храма. За да намерим лек за всеки отделен човек. Така и сега по време на войната. 

Хората задават много и тежки въпроси - душата ми вадят! 

Къде е справедливостта на Бог? - Справедливостта не е в тези рамки, в които човек я разбира! Има тълкувание, че ако Бог беше по човешкото разбиране справедлив, този свят още по-бързо щеше да приключи.

Бог е милостив. Бог със своята милост покрива всички наши грехове. Ние все се опитваме да бъдем по-силни, да сме голяма държава, да завземем все повече територии от други народи - такава е била винаги човешката история и човешките стремежи. Така неизбежно в бъдеще назрява конфликта, защото ние сме амбициозни. Защото ние искаме все повече и повече, това поражда напрежение, което понякога прераства във войни.

Колкото и да е напреднал светът, човек вътре в себе си няма никаква промяна, изтъкна още за БНР отец Генадий.

За себе си той каза обаче, че много се е променил - в него е преминала "малка атомна война" от младостта до днес. 

"Да съм по-близо до хората и да съм по-милостив. Да му приема немощта на другия, а не да отивам на конфликт и да воювам. Това променя реалността, каза още отец Генадий. 

Отец Генадий е протойерей на храма "Пресвета Богородица" в украинския град Арциз, който се намира в Одеска област и е с население близо 15 хиляди души, 20% от които са с българско самосъзнание. От няколко години в тази част на Бесарабия по идея на свещеника се изгражда впечатляващ духовно-културен център във вид на църковен комплекс, който е по мотиви от древните български базилики в Плиска, Несебър и Преслав. Целта е да се направи своеобразен мост между древността и съвременността, а също така да се сближат православните народи.

"Бог ми даде на сърцето да го направя, но все препятствия има, все нещо не а както трябва, но аз всеки ден работя по базиликата, не се отказвам. 

Реших да е базилика, защото тя е най-подходяща за времето, в което живеем. Тя мост между онова време, когато е нямало разделение, когато се е формирала чистата вяра, силната вяра и в тези векове Духът Божи е ръководел Апостолите и им подсказвал какво да стане и е имало много чудеса тогава. 

Базиликата се строи бавно, 10 години вече, защото е голяма, това е и духовен, и културен център. Всичко ще е заедно, ще събрано и като архитектура, и като духовност. Това е за мен тази базилика, сподели още отец Генадий. 

До този момент отец Генадий не е търсил помощ от България за строежа на комплекса, той е на 14 дка разположен.

Сега е станало по-тежко след пандемията и войната, но двама българи разбират за базиликата и искат да му помогнат. Затова той сега е в България и е благодарен, че се е обърнало внимание на неговата мисия. 


Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лаборатории по ИИ вместо старите компютърни кабинети – кога?

Могат ли модерни училищни лаборатории с изкуствен интелект да заменят старите компютърни кабинети? Има достатъчно порив в образователната система това да се случи , смята д-р Александър Ангелов, управител на Центъра за творческо обучение. От 2008 г. центърът работи в областта на образователната трансформация. Ангелов е член на комисията за..

публикувано на 07.11.24 в 11:23

Защитеното училище в Бабинци – дом и мисия за оцеляване на селото

Днес се навършват 190 г. от рождението на Любен Каравелов – виден български революционер, поет, писател, журналист, етнограф. Името на Каравелов носи едно от най-малките училища в България, в което учат едва десет деца - това във високопланинското тетевенско село Бабинци, намиращо се на 1100 метра надморска височина. Училището чества своя..

публикувано на 07.11.24 в 10:28
Норвегия

По бреговете на цветна Норвегия през обектива на Валери Бобенков

"Винаги бяхме плавали по топли морета, Норвегия стоеше малко настрани , за нея не се говори много, но когато разбрахме със съпругата ми за круиз от Хамбург по бреговете на Норвегия, веднага я убедих да се запишем за това пътуване, разказа за фотографа Валери Бобенков , който обича да пътува и ни разказва за местата, които е посетил. Това..

публикувано на 07.11.24 в 10:11

Служители на АЯР излизат на протест, искат 15% скок на заплатите

Работещи в Агенцията за ядрено регулиране излизат на протест в София с искане за 15 процента ръст на заплатите за тази и за следващата година. Акцията е организирана от Независимата синдикална федерация на енергетиците към КНСБ. Недоволството е свързано и с условията на труд. Протестът ще се проведе, въпреки че правителството вчера одобри промени..

публикувано на 07.11.24 в 07:51
Народен театър

Преводачът на "Оръжията и човекът": Критиката отвън се приема като подигравка

"В сюжета е заложена една от най-съкровените битки в българската история – при Сливница. Действието се развива в България и има само български герои , с изключение на един. Това е повече от достатъчно, за да събуди интерес в българския читател." Това каза пред БНР за пиесата на Бърнард Шоу "Оръжията и човекът" нейният преводач Стоян Чапразов,..

публикувано на 07.11.24 в 06:56
Ученици в училище в Кипър.

Кипър: 1000 евро помощ при раждане на първо дете

Втори правителствен пакет от мерки за справяне с "тревожния демографски проблем" в Кипър обяви президентът Никос Христодулидис в специално телевизионно обръщение в понеделник вечерта. Повече от 50 млн. евро се насочват за преодоляване на негативните демографски тенденции и за съвместяване на семейния и професионалния живот. Ситуацията с..

публикувано на 05.11.24 в 08:27
Калин Славов

Калин Славов: Идеята за преброителни центрове е изпробвана на терен, работи!

Купуването и продаването на гласове вече стана демоде . В последните няколко избора вече виждаме, че модерният начин е купуването на цели избирателни комисии . Това мнение изрази пред БНР Калин Славов, изпълнителен директор на "Прозрачност без граници". Според него е реалистично да се смята, че купеният вот възлиза на 4-5%. Това са..

публикувано на 04.11.24 в 08:15