Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Бог със своята милост покрива всички наши грехове"

Отец Генадий от град Арциз: Хората ми задават тежки въпроси, душата ми вадят!

"Базиликата ще бъде мост между онова време, когато е нямало разделение, когато се е формирала чистата вяра"

Снимка: БГНЕС

"Имаме близки и познати, които воюват на фронта или лежат ранени в болница, имаме и загинали приятели във войната в Украйна, това е изпитание и за духовенството, и за всички останали, каза за "Хоризонт" отец Генадий от град Арциз, Украйна

"Когато е в мирно време, проповедите на свещениците са едни, във военно време е необходима лична мобилизация, да изостриш мислите си, да си по-внимателен в думите, по-дисципилниран, защото хората идват при теб с голяма надежда, защото другите институции не им дават утеха на сърцето и душата.

Към всеки човек се обръщаме индивидуално. И преди войната за мен най-важното бяха важни личните беседи с човека, посетил храма. За да намерим лек за всеки отделен човек. Така и сега по време на войната. 

Хората задават много и тежки въпроси - душата ми вадят! 

Къде е справедливостта на Бог? - Справедливостта не е в тези рамки, в които човек я разбира! Има тълкувание, че ако Бог беше по човешкото разбиране справедлив, този свят още по-бързо щеше да приключи.

Бог е милостив. Бог със своята милост покрива всички наши грехове. Ние все се опитваме да бъдем по-силни, да сме голяма държава, да завземем все повече територии от други народи - такава е била винаги човешката история и човешките стремежи. Така неизбежно в бъдеще назрява конфликта, защото ние сме амбициозни. Защото ние искаме все повече и повече, това поражда напрежение, което понякога прераства във войни.

Колкото и да е напреднал светът, човек вътре в себе си няма никаква промяна, изтъкна още за БНР отец Генадий.

За себе си той каза обаче, че много се е променил - в него е преминала "малка атомна война" от младостта до днес. 

"Да съм по-близо до хората и да съм по-милостив. Да му приема немощта на другия, а не да отивам на конфликт и да воювам. Това променя реалността, каза още отец Генадий. 

Отец Генадий е протойерей на храма "Пресвета Богородица" в украинския град Арциз, който се намира в Одеска област и е с население близо 15 хиляди души, 20% от които са с българско самосъзнание. От няколко години в тази част на Бесарабия по идея на свещеника се изгражда впечатляващ духовно-културен център във вид на църковен комплекс, който е по мотиви от древните български базилики в Плиска, Несебър и Преслав. Целта е да се направи своеобразен мост между древността и съвременността, а също така да се сближат православните народи.

"Бог ми даде на сърцето да го направя, но все препятствия има, все нещо не а както трябва, но аз всеки ден работя по базиликата, не се отказвам. 

Реших да е базилика, защото тя е най-подходяща за времето, в което живеем. Тя мост между онова време, когато е нямало разделение, когато се е формирала чистата вяра, силната вяра и в тези векове Духът Божи е ръководел Апостолите и им подсказвал какво да стане и е имало много чудеса тогава. 

Базиликата се строи бавно, 10 години вече, защото е голяма, това е и духовен, и културен център. Всичко ще е заедно, ще събрано и като архитектура, и като духовност. Това е за мен тази базилика, сподели още отец Генадий. 

До този момент отец Генадий не е търсил помощ от България за строежа на комплекса, той е на 14 дка разположен.

Сега е станало по-тежко след пандемията и войната, но двама българи разбират за базиликата и искат да му помогнат. Затова той сега е в България и е благодарен, че се е обърнало внимание на неговата мисия. 


Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Христина Христова

Христина Христова за пенсиите: Добре ли е да се наслагва реформа върху реформа?

Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..

публикувано на 08.05.25 в 08:11

Йордан Ибришимов: Европа харчи милиарди за къмпинг туризъм, ние не правим нищо

Крайно време е властта да започне да работи по въпроса за къмпинг туризма в България, като предприеме стъпки към регулиране. Този призив отправи в интервю за БНР Йордан Ибришимов от Българското кемпер общество. Нарушенията е хубаво да се следят и превантират, технологиите са въпрос на избор , каза той във връзка с намеренията до се..

публикувано на 07.05.25 в 09:34

"Капачки за бъдеще" с нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството

Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...

публикувано на 04.05.25 в 07:05

В Столичната библиотека тече процес на модернизация на услугите

До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..

публикувано на 04.05.25 в 06:53

Пето бригадно командване в Плевен организира празник за Деня на храбростта

В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..

публикувано на 04.05.25 в 06:01
Ариел Бибас

В Израел все още очакват да се завърнат отвлечените в Газа

Академията за изучаване на иврит съобщи на бившия израелски заложник Ярден Бибас, че променя името на вид оранжева пеперуда от "Кетмит Йерусалим" на "Кетмит Ариел" в чест на четиригодишния му син Ариел, който беше отвлечен от "Хамас" и убит в Газа. Двете братчета Квир и Ариел станаха символи на борбата за освобождаване на заложниците след..

публикувано на 04.05.25 в 05:41

Стрели срещу матурите след 7-и клас: Безполезни и за децата, и за системата

Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти коментираха проблематичните аспекти на външното оценяване след 7 клас. "Много родители и семейства от много рано планират обучението на децата си спрямо резултатите от външното оценяване. Виждаме..

публикувано на 02.05.25 в 12:05