Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. д-р Елисавета Мусакова за средновековната ръкописна книга и палеографията

2
Проф. д-р Елисавета Мусакова
Снимка: Мая Данчева

Палеографията е приложна наука, която изучава стари ръкописи. Улавя онези тънки моменти от мрачната средновековна атмосфера, в които кописти на светлината на свещ са преписвали старите текстове, за да множат знанията, вярата и да положат основата в красотата на писаното слово

Много старание и култивирани умения са отличавали тези преписвачи на книги, правейки ги съавтори на всеки един уникален сборник. Те са превръщали средновековната книга в произведение на изкуството без аналог за своето време. Цялата им отдаденост на това богоугодно дело издига самите текстове на ново ниво, а книгата превръща в безценна валута.  

За съжаление много от писаните текстове от 9 до 11 век не са се запазили до нашето време и имената на преписвачите са отдавна изгубени, но пък делото им е продължено и това е дало възможност за появата на нови текстове, писани със същото майсторство по-късно в Средновековието.


По темата в "Нощен Хоризонт" разказва проф. д-р Елисавета Мусакова от Отдела за ръкописи и старопечатни книги в Националната библиотека "Свети Свети Кирил и Методий". Тя е с много висока експертиза в областта на средновековната ръкописна книга.

На празника на буквите разказваме още за тези автори на средновековните книги с фокус върху делото на някои от тях, създавали ръкописни книги в 14 век.


"Южнославянски кописти и скриптории от 14 век" -  така е озглавен международен изследователски проект, осъществен от учени от Кирило-Методиевския научен център при БАН в сътрудничество с Института по математика и информатика при БАН. В проекта участват дванайсет учени от България, Сърбия и Италия.


В рамките на това изследване на процеса на създаване на средновековните ръкописни книги е проучена работата на осем български и осем сръбски кописти, оставили имената си в книгите. 

Част от проекта е и изложба в градинката пред Кристал в столицата, която можете да видите до 27 май. Проектът и изложбата се реализират с финансовата подкрепа на Фонд "Научни изследвания" и в сътрудничество с община София. 


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Константин Икономов

Актьорът Константин Икономов от Сатиричния театър: Театър - моя любов!

Актьорът Константин Икономов от Сатиричния театър е гост в поредицата "Магията на театъра" . Той има ярко присъствие на сцената и впечатлява със своите превъплъщения в различните образи. Константин Икономов завършва НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ през 2005 год. в класа на проф. Пламен Марков . След това работи в театъра в Стара Загора. А по-късно на..

публикувано на 30.06.25 в 11:01
Деси Добрева

Деси Добрева представя предстоящото турне "Гиздава", с което ще подпомага талантливи деца

Деси Добрева е специален гост в "Нощен хоризонт" и представя предстоящото турне "Гиздава".  Седем концерта в седемте най-големи градове в страната, с благотворителна цел - в подкрепа на деца таланти.  Певицата, заедно с Лудо Младо Бенд и Нешка Робева, стартира мащабното турне, което ще обиколи България и ще зарадва почитателите на българския..

публикувано на 24.06.25 в 11:24
Росица Денчева получи почетен плакет от кмета на Плевен д-р Валентин Христов

Тенисистката Росица Денчева получи почетен плакет на Община Плевен

18-годишната Росица Денчева, състезател на Тенис клуб "Плевен 90", ще представи родния си град и България на турнира "Уимбълдън".   На специална среща тя получи почетен плакет и поздравления от кмета на Община Плевен д-р Валентин Христов и неговия заместник Калоян Къдрийски.  Наскоро тенисистката впечатли спортния свят с отличното си..

публикувано на 23.06.25 в 14:43
Мая Антова

Защо е важен въпросът "защо"?

Сърцето на днешната гостенка в рубриката ни "Горещи сърца" тупти с ритъма на въпросите, които постоянно си задава. Признава, че любимият ѝ въпрос е "Защо?", а намирането на отговорите му всеки ден и при всички обстоятелства помага да се усъвършенстваш, да се развиваш и да вървиш напред. Страстта ѝ да стига "до корена", да изследва причините, да..

публикувано на 22.06.25 в 06:01
Юлита Фъсева

Юлита Фъсева за фестивала за класическа камерна музика - Arbanassi Summer Music

От 10 - ти юли започва поредното издание на един много красив бутиков фестивал, който от 2010 година се провежа в архитектурния резерват Арбанаси. Фестивалът за класическа камерна музика - Arbanassi Summer Music събира за няколко дни музиканти от Западна Европа с български инструменталисти. Създатели на фестивала са музикалното семейство..

публикувано на 21.06.25 в 08:00
Музикалния педагог Пенка Петросович

Пенка Петросович с майсторски клас през август у нас и два концерта в родния ѝ град Бургас

В "Родина зад граница" ви срещаме с музикалния педагог Пенка Петросович .  Преподавателската ѝ  кариера започва в Музикалното училище в родния ѝ град Бургас . През 1998 година учителката напуска България и заедно със своето семейство емигрира в САЩ. Отвъд океана всичко започва отначало . Пътят е дълъг и труден, но с постоянство и години..

публикувано на 13.06.25 в 11:21
Николай Колев-Поета

"Светостта на болката" - 20-години от кончината на Николай Колев-Поета

Книгата с лирика "Светостта на болката" излиза по повод 20-годишнината от кончината на Николай Колев-Поета . Вижда бял свят благодарение усилията на Людмила Тодорова, дъщеря на поета, на безвъзмездния труд на редактора - Свежа Дачева , и с помощта на дарения и моралната подкрепа на още неколцина душ и, сред които проф. Пенка Радева - за..

публикувано на 09.06.25 в 15:06