Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Даниел Верстапен: Целта ми е да направя своята интерпретация на българската музика

Даниел Верстапен
Снимка: Иван Русланов

"Това, което най-много ми харесва в България е природата, но и страната ми харесва, каза в "Понеделник вечер" белгийският пианист Даниел Верстапен.

България е част от световното му турне Reconnection. Събитие, което го отведе до едни от най-големите зали в света като "Карнеги Хол" в Ню Йорк и "Сидни опера" в Австралия. 

В България той ще има два концерта, като там участие ще вземат Любо Киров, Калин Вельов и Нина Николина, с която преди дни представиха общата им песен – "Райна".

Талантливият световен музикант създава мост между култури, като украсява фолклора на различни държави със собствения си елегантен прочит на всеки свой концерт.

"Преди три години бях отново тук в БНР, като темата беше първият ми концерт във Варна с участието на Теди Кацарова - това беше моето първо културно сътрудничество с български музикант и с хор, донесох и една част от моята музика тогава.

Хубави спомени имам, особено от връзката ми с публиката, а това за мен е много важно и оттогава се потопих по-дълбоко в културата и инструментите като кавала, перкусиите, като идеята ми беше като се върна да направя собствена интерпретация на българската музика.

Точно по този начин възникна и новият ми сингъл "Райна", заедно с Нина Николина и с Дамян на кавала, каза за БНР Верстапен.

"Райна"

"Моята музика е много западна, що се отнася до влиянието от класическата музика, понякога може да се каже, че и поп музика, но по-скоро имам по класически стил.

В албума ми "Reconnection" има едно по ориенталско парче, използвам различни стилове в музиката си, като така мисля, че съм толкова свързан и с българския фолклор, каза още музикантът.

По думите му музиката е неговият живот, чрез нея той диша. Иска да се свързва и с други музиканти. Свири основно на пиано, но и пее, свирил е на контрабас, а също е бил на турнета с музиканти като Енио Мориконе и Андреа Бочели.

"Научил съм много и съм събрал много впечатления и чрез моята отвореност и страстта ми да открия света и различните култури, това е причината да правя това, което правя сега - а не просто да се огранича до свиренето на собствената си музика и пианото.

Така възниква нещо много красиво между различните култури

Това ще покажем и на 18 юни в Стария Провдив на Античния театър - спектатъл с песен, с танц и с хор, което много ме радва, когато видя усмивките на хората, как музиката обединява всички нас, сподели още за БНР Даниел Верстапен.

Превод в ефир -  Мая Карадимова.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48
Картината на Иван Милев

Пламен Петров за "Ахинора" и онзи поглед, различен за всеки от нас

" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..

публикувано на 22.11.24 в 10:24
Ace Bullet

Музика на Лейди Гага в дебют на Ace Bullet

Утре вечер в Sofia Live Clubот 21.00 часа ще дебютира алтърнатив рок бандата Ace Bullet. На концерта ще звучат хитове на Лейди Гага. "Това е сбъдната мечта за мен. Смелостта на Лейди Гага да експериментира с различните жанрове и стилове, доказва, че тя няма граници като артист. Точно това ме вдъхновява", разказа пред БНР вокалистката..

публикувано на 22.11.24 в 09:51
Десислава Тихолова

Нова изложба "Луксът в "Малката Виена" в Музея на градското всекидневие в Русе

Как една посребрена мастилница със сецесионова украса свърза две теми - тази за лукса във всекидневието и за окопното изкуство, разработвани от етнолозите в Русе? Мастилница с фигура на девойка, която държи писмо в едната си ръка и огледало в другата, украсява новата изложба "Луксът в "Малката Виена", подредена в Музея на градското всекидневие...

публикувано на 23.11.24 в 10:25