Тази оценка направи в интервю за БНР доц. Георги Костов, преподавател в Лесотехническия университет и бивш заместник-министър на земеделието.
По подбалканската линия изсъхват иглолистни насаждения от черен бор, алармира експертът.
Той отбеляза, че досега са наблюдавани подобни проблеми с белия бор – изкуствени насаждения отпреди 60-70 години, които "по екологични, политически и други причини" не са били подменени с коренна растителност. Сега отслабените вече дървета, засадени на неподходящи за тях места, са атакувани от гъби, които ги унищожават, а това създава огромна опасност заради сухото горивно вещество.
"Това са хиляди хектари, с десетки хиляди кубически метра, което е открито горивно вещество. Когато преминат дъждовете, само малка искра отстрани може да докара пожара чак до билото на Стара планина."
Ландшафтът ще се промени. Тази растителност ще изчезне и по-добре да изчезне контролирано, заяви категорично доц. Костов. Според него в противен случай стихията на природата ще свърши тази работа.
Лесовъди и кметове обединяват усилия в пилотен европейски проект, който цели да се намалят рисковете от пожари в горите. Прави се детайлна оценка на най-застрашените гори, за които да се вземат най-бързи мерки, поясни доц. Георги Костов.
"Най-опасни са тези иглолистни гори, в които под тях има храсти, т.нар. подлез – при евентуалното влизане на някакъв огън, който влиза като низов пожар, само по тревите, тези храсти се запалват, след това пренасят огъня по короните. Когато пожарът стане върхов, той създава огромни опасности, придвижва с ес голяма скорост и засяга всичко наред."
Затова и проектът разработва иновативна задача – почистването на този "подлез". Тъй като механичната обработка е скъпа дейност и материалът трябва да бъде изнесен от терена, се експериментира с изпасване с кози – "нещо, което е забравено от миналото и даже е забранено официално от законите", разказа доц. Костов.
Обособена е специална площ, ограничена с електропастири, в която почистването да се извърши от козите.
Превенцията е много по-евтина от гасенето на пожари и възстановяването на екосистемите след това, напомни той.
В предаването "Преди всички" кметът на Казанлък Галина Стоянова коментира, че вместо да се върви след събитията, проектът дава възможност за превантивни дейности.
"Проект, който ще ни даде информация, не само анализирана, но обработена така, че да се ползваме от нея – с координати и всичко необходимо, за да си планираме в следващите години дейностите."
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър Теменужка Петкова ще получи негативен знак за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...
" Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп, целта на което е да се постигне огромно съкращаване на разходите в държавния бюджет на САЩ , който е трилиони долари и със сигурност има много места, където може да бъде съкратен". Това заяви пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество. Тръмп: Наредих на Илон Мъск да..
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..
Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..
Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
В Пазарджик започна подготовката на националния фестивал "Сърце в зелено", който ще се проведе на 10 и 11-ти април . Това е второ национално издание на..