Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Експеримент: Кози предпазват горите от пожари, пасат в рисковите зони под тях

"Нещо, което е забравено от миналото и даже е забранено официално от законите"

| Интервю
Снимка: Ани Петрова

Състоянието на горите у нас не се е подобрило особено в последните няколко години. Тяхното стопанисване през активна лесовъдска намеса е силно снижено.

Тази оценка направи в интервю за БНР доц. Георги Костов, преподавател в Лесотехническия университет и бивш заместник-министър на земеделието.

По подбалканската линия изсъхват иглолистни насаждения от черен бор, алармира експертът.

Той отбеляза, че досега са наблюдавани подобни проблеми с белия бор – изкуствени насаждения отпреди 60-70 години, които "по екологични, политически и други причини" не са били подменени с коренна растителност. Сега отслабените вече дървета, засадени на неподходящи за тях места, са атакувани от гъби, които ги унищожават, а това създава огромна опасност заради сухото горивно вещество.

"Това са хиляди хектари, с десетки хиляди кубически метра, което е открито горивно вещество. Когато преминат дъждовете, само малка искра отстрани може да докара пожара чак до билото на Стара планина."

Ландшафтът ще се промени. Тази растителност ще изчезне и по-добре да изчезне контролирано, заяви категорично доц. Костов. Според него в противен случай стихията на природата ще свърши тази работа.

Снимка: МЗХ

Лесовъди и кметове обединяват усилия в пилотен европейски проект, който цели да се намалят рисковете от пожари в горите. Прави се детайлна оценка на най-застрашените гори, за които да се вземат най-бързи мерки, поясни доц. Георги Костов.

"Най-опасни са тези иглолистни гори, в които под тях има храсти, т.нар. подлез – при евентуалното влизане на някакъв огън, който влиза като низов пожар, само по тревите, тези храсти се запалват, след това пренасят огъня по короните. Когато пожарът стане върхов, той създава огромни опасности, придвижва с ес голяма скорост и засяга всичко наред."

Затова и проектът разработва иновативна задача – почистването на този "подлез". Тъй като механичната обработка е скъпа дейност и материалът трябва да бъде изнесен от терена, се експериментира с изпасване с кози – "нещо, което е забравено от миналото и даже е забранено официално от законите", разказа доц. Костов.

Обособена е специална площ, ограничена с електропастири, в която почистването да се извърши от козите.

Превенцията е много по-евтина от гасенето на пожари и възстановяването на екосистемите след това, напомни той.

В предаването "Преди всички" кметът на Казанлък Галина Стоянова коментира, че вместо да се върви след събитията, проектът дава възможност за превантивни дейности.

"Проект, който ще ни даде информация, не само анализирана, но обработена така, че да се ползваме от нея – с координати и всичко необходимо, за да си планираме в следващите години дейностите."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Програма

Деца от Велико Търново ще се учат как да разпознават симптомите на инсулта

Децата от между 6 и 11 години от великотърновските детски градини и училища през тази учебна година ще се учат как да разпознават симптомите на инсулта , за да бъдат полезни на своите близки и незабавно да потърсят лекарска помощ. Образователната програмата се казва "Бързи герои 112" и се подкрепя от община Велико Търново, младежите..

публикувано на 19.01.25 в 06:30
Мирослава Тодорова

Мирослава Тодорова: Народното недоволство може да помете всички институции

В споразумението между участващите в управлението формации има точка за прекратяване на нелегитимните влияния на партии и техните лидери в съдебната и изпълнителната власт.  Декларирането на подобно желание е " поредното признание, че има такъв проблем и се оказва, че е централният политически проблем ", смята Мирослава Тодорова, съдия в..

публикувано на 18.01.25 в 14:37

Директор на столично училище: Имаме финансови резерви, ще увеличим заплатите

В столичното 51. СУ "Елисавета Багряна" ще бъдат вдигнати заплатите, тъй като има финансови резерви , заяви директорът Асен Александров в интервю пред БНР. Председателят на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета на България Диян Стаматов, директор на софийското 119 СУ "Акад. Михаил Арнаудов", бивш зам.-министър на МОН..

публикувано на 17.01.25 в 13:58
Председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Иван Димитров

КРС: Няма мобилен оператор - монополист за 2024 г.

За 2024 г. няма мобилен оператор, който да е монополист , т.е. да има 50 и над 50% участие на пазара и той да диктува цените на този пазар. Това заяви пред БНР председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Иван Димитров. По думите му се правят регулярни проверки на мобилните оператори за това дали някой не се държи като монополист..

публикувано на 16.01.25 в 09:40

Венци Мицов: Партиите продават страх, а не решение на въпросите

" Зарът е хвърлен, дюшешът е излязъл. Скоро можем да пием благата ракия. Доколкото разбрах, са се прегърнали четирите формации, които теоретично би трябвало да нямат абсолютно никакви допирни точки ".  Това е коментарът на музиканта и бивш политик Венци Мицов относно очакваното правителство между ГЕРБ-СДС, БСП, ИТН с подкрепата на ДПС - Доган...

публикувано на 15.01.25 в 12:19
Кризисен център за бездомни в

15 са свободните места в центровете за временно настаняване на бездомни в София

3 са центровете за временно настаняване на бездомни хора на територията на София. Капацитетът им е 510 места, като към момента има 15 свободни . Това заяви пред БНР Мина Йовчева, директор на Дирекция "Социални услуги за деца и възрастни" в Столичната община. Тя уточни, че центровете се използват целогодишно . По думите ѝ всеки ден, дори в..

публикувано на 15.01.25 в 09:51

90 битови пожара от началото на годината

На повече от 120 сигнала през изминалите 2 денонощия са реагирали служителите на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Типично за този период от годината има доста битови инциденти, свързани основно с използването на отоплителни уреди , заяви пред БНР главен инспектор Йото Василев, началник сектор "Държавен..

публикувано на 14.01.25 в 14:22