Като за украинци, напуснали държавата си, за нас е гордост, че нашите деца успяха да завършат учебната година, да съхранят своята идентичност, език, култура и вяра, коментира в предаването "Хоризонт до обед" Елена Волкова, юрист и мениджър комуникации в Ситуационния център Отворени врати и Украинския образователен център (хъб.)
"Много е тежко да обясниш на едно малко дете какво се случва в твоята държава. Но родителите намират начин как да кажат това на децата, така че да не боли толкова", посочва тя.
"Тъжно е, но сме в безопасност. Тук имаме условия, които приличат на нашите в Украйна. С родния език, с предмети, които учехме и там, да няма голяма разлика", споделя десетокласничката Дария от Болград – столицата на бесарабските българи в Украйна. Най-много ѝ липсват роднините, но много от познатите ѝ са се преместили у нас. "Има и вариант да останем тук", допуска тя.
"В моя град имах много приятели, а в България, в украинското училище трябва да намирам нови", казва Катя от Ирпин, която е в пети клас.
"Липсват ми моите приятелки. Те са много дружелюбни. И тук децата са такива", разказва София Волкова, петокласничка от Одеса.
В първата година най-голямо предизвикателство за децата е била непознатата среда, изтъква Елена Волкова. По думите ѝ децата се адаптират и "вече се чувстват комфортно, много добре". Според нея добрата адаптация се дължи и на близостта между двата народа.
В училището учат деца от всички краища на Украйна, по украинската образователна система. Имат и уроци по български език, българска литература и история.
"Много е важно децата да говорят и български, защото комуникират не само в хъба, не само камерно. Имаме много интеграционни мероприятия с ученици от български училища, което е много важно", отбелязва Елена Волкова.
"Много украинци се преместват. Звънят ни всеки ден. Идват нови родители – не само от Украйна, от Полша, Чехия. Ние сме ментално близки – украинският и българският народ. За последните седмица-две много хора се обаждат. Започнахме със 100 деца, сега имаме 250. Много се преместват от Украйна тук, в България."
Децата учат на две смени, защото няма достатъчно пространство. Капацитетът е запълнен, уточнява Волкова и изразява надежда за съдействие.
"Може да бъдем българо-украинско училище", смята тя.
Много деца от образователния хъб ще кандидатстват в български университети.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..
Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва? Четири месеца след разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..
От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..
Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет 45% от хората с диабет не..
Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми. Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
По-добре избори, отколкото правителство на всяка цена . Коментара направи пред БНР социологът Кънчо Стойчев и уточни, че изборите са демократична..
Пеевски е човекът, с когото Борисов води разговора, а не с ПП-ДБ . Това каза пред БНР Арман Бабикян, ПР експерт и бивш депутат от "Ние идваме". "..