Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Правилната работа на щитовидната жлеза - важна за зачеването и износването на бебе

Снимка: Архив

Около една трета от учениците, пълнолетните хора и бременните жени у нас не приемат достатъчно йод, тъй като консумират нейодирана сол – например хималайска. Това означава, че поставят в риск нормалната работа на щитовидната си жлеза, предупредиха специалисти-ендокринолози през изминалата седмица на осведоменост за заболяванията на тази жлеза. Те са най-честите ендокринни заболявания и засягат около 10 пъти повече жени, отколкото мъже.

Това, че хората са топлокръвни същества, се дължи на щитовидната жлеза и произвежданите от нея хормони. Благодарение на правилната й работа растем и се размножаваме – хормоните й имат важно значение за качеството на половите клетки, зачеването и износването на бебе, разказа проф. Русанка Ковачева, началник на клиника в университетската специализирана болница по ендокринология „Акад. Иван Пенчев“.

Препоръчително е преди да реши да става майка, жената да провери щитовидната си жлеза. Изследвания на тироидните хормони се препоръчват също на хора над 30 години, на наследствено обременени, на жени, при които е имало спонтанен аборт или преждевременно раждане.

Когато щитовидната жлеза произвежда повече от нужните хормони, се говори за хиперфункциониране. Това прави хората постоянно гладни, с учестен пулс, уморени, губещи мускулна маса. Ако не се предприеме лечение, се стига до трайни увреждания на сърцето и приковаване към леглото, обясниха лекарите-специалисти. В обратния случай – хипофункционирането на жлезата – засегнатите хора са мудни, не спят добре, забравят, имат репродуктивни нарушения. При 25 процента от населението се образуват възли на щитовидната жлеза, които най-често се откриват случайно. Затова ендокринолозите препоръчват до навършване на 30-годишна възраст да се направи профилактична ехография на тази жлеза.

Колкото до разпространяващата се между пациенти информация, че хранителни добавки подпомагат лечението на болестта на Хашимото, доц. Александър Шинков от университетската болница по ендокринология обясни, че няма научни доказателства, че добавките променят хода на заболяването. Той предупреди да се внимава с ликьора от зелени орехчета.

Репортаж на Елена Бейкова чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Весела Атанасова

"Египетските култове край Черно Море" - как древните божества достигат до бреговете на Черно море

Митът за Озирис и Изида обяснява сътворението на света . Той разказва за борбата между доброто и злото. Хилядолетия наред в гробници и храмове египетските майстори разказват в своите рисунки за смелия Озирис и красавицата Изида, за раждането, Възкресението и качването на престола на египетския владетел. Култът към божествата в Древен Египет е..

публикувано на 03.07.24 в 14:02

Павлина Илиева: За българина цената е водеща при избор на почивка

Намираме се в разгара на активния летен сезон и всеки пътува или ще пътува нанякъде. В последните години българите имат все по-голям избор за това, къде да отидат на лятна почивка . Избират близки или далечни дестинации, познати или екзотични места. Някой търсят развлечения, други хубави плажове, трети евтин пазар. Важното е почивката да..

публикувано на 01.07.24 в 13:42

Двама български космически предприемачи за разрастването на иновации в Космоса

Те вярват, че ходенето в космоса е по-лесно. Те вярват, че това е бизнес възможност и начин да развиват компании за милиони. Те са двама български космически предприемачи , който бяха гости на едно от последните издания на „Тех Парк толкс'' на София Тех Парк. Това са Делян Аспарухов - съосновател и президент на американската компания Varda Space,..

публикувано на 29.06.24 в 08:30
Людмила Кирилова

Людмила Кирилова за усещането да посетиш вулкан

В света има любители на нетрадиционни туристически дестинации, а също и такива които съчетават традиционните – културно-исторически и кулинарен туризъм с нетрадиционните. Какво имам предвид – това са туристи, които искат да станат свидетели на грандиозни зрелища, като изкачвания в близост до активни вулкани.  "Вече има и българи, които се интересуват..

публикувано на 25.06.24 в 11:51
Радослав Илиев

Радослав Илиев: Започнахме с древни текстове, които никога не са поставяни на театралната сцена

"В началото сформирахме творчески екип, който да подбере млади хора, които да възстановят дейността на трупата за античен театър с патрон Огнян Радев, както и да подготвим първия спектакъл", разказа в "Нощен Хоризонт" историкът и преподавател  Радослав Илиев, председател на фондация античен театър "Огнян Радев" .  Това е  единственият античен..

публикувано на 24.06.24 в 11:57
Емил Златев

Емил Златев: 8 минути гимнастика сутрин и вечер и лека храна през лятото за неспортуващите

Лятото не е просто сезон – то е усещане за волност, свобода и полет. Лятото ни дарява с енергия и вдъхновение да се чувстваме свободни и да живеем пълноценно . Слънцето грее ярко, дните са дълги и това е перфектното време да се погрижим за нашето лятно здраве и форма.  Всеки слънчев лъч, всяка топла вечер ни напомнят за онова обещание, което сме..

публикувано на 24.06.24 в 10:04

Първият в София Дневен център за лица с тежки увреждания отвори врати

"За първи път в столицата беше открит Дневен център за пълнолетни лица с тежки множествени увреждания, предоставящ уникалната услуга на заместваща грижа." Това съобщи Надежда Бачева, заместник-кмет по направление "Социални дейности и интеграция на хора с увреждания" по време на церемонията по..

публикувано на 23.06.24 в 07:14