Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Улица в центъра на Добрич остана седмица без вода

| Репортаж
Снимка: Мая Щърбанова

Улица в центъра на Добрич от седмица е с нарушено водоподаване. Жители сигнализират, че ситуацията е нетърпима, а реакцията на ВиК дружеството - неадекватна. Според потърпевшите проблемът е започнал след присъединяването на канализацията на новопостроена къща на същата улица.

Улица "Брацигово" в Добрич е в непосредствена близост до градския парк - тиха, малка, а по нея са построени предимно къщи и ниски жилищни сгради. И ако четете това описание в сайт за недвижими имоти, ще си помислите, че говорим за идеалното място за живеене. Каква обаче е действителността – улицата вече почти няма асфалт и прилича по-скоро на археологически разкопки, стърчат кабели и тръби, за тротоари изобщо не може да се говори, а като допълнителен лукс за живеещите по нея, от седмица е и без вода. След неуспешни опити за разговор с представители, диспечери и работници на ВиК Добрич потърпевшите решават да потърсят с медиите.

"Нито може да се изкъпеш, нито да пиеш вода от чешмата."

"Абсолютен кошмар е! Водата идва кална, мръсна, чакаш."

"Аз съм майка на три деца. В ужасна ситуация ни поставиха ВиК. Улицата ни прилича на лунна пътека."

"Тръбата била 70 годишна. Сигурна съм, че знаят, но водният цикъл ни прескочи. Директорът на ВиК е като сезоните – всеки сезон е нов."

"Проблемът трябва да се реши генерално. Няма да стане с кърпене", казват потърпевши.  

"Диспечерът на ВиК ми вдигна телефона, пиян като мотика. Затвори ми и оттогава никакъв диспечер не вдига."

Ние също потърсихме комуникация с ВиК и изпратихме въпросите си според създадените от дружеството правила. Оттам отговарят, че първият сигнал за авария по улица "Брацигово" е подаден на 29 май. След отстраняване на аварията са сменени две отклонения по улицата.

За съжаление, жителите на упоменатата улица са засегнати за по-дълъг период поради сложността на аварията, а именно подмяна на азбесто-циментова тръба, пишат още от ВиК Добрич.

Към днешна дата получихме уверение, че аварията е отстранена, сградните водопроводни отклонения са сменени и водоснабдяването е нормализирано.

За да има по-бърза реакция на водното дружество на проблемите по улица "Брацигово", жителите ѝ отправят предложение – да се сложи кабинка с дневален, защото авариите са много, а "мизерията е пълна, Бейрут е по-добре".

Снимки: Мая Щърбанова

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38