Близо 90 процента (89 на сто) от компаниите биха инвестирали отново в България, при 92 на сто дял година по-рано. Ще има ръст на германските инвестиции през тази година, видно от новините през първото тримесечие с обявените вече вложения от медно преработвателната компания "Аурубис България" и веригата за търговия на дребно "Кауфланд България". Това съобщи Соня Миклай, главен управител на Германо-Българската индустриално-търговска камара (ГБИТК), по време на представените от нея резултати от най-новото проучване на камарата сред нейните членове.
Организаторите на събитието представиха резултатите от тазгодишното издание на анкетата с уговорката, че допитването е направено между 19 февруари и 15 март, т.е. преди провала на преговорите за "ротацията" в кабинета, което събитие със сигурност би повлияло на оценките на участвалите членове на камарата. Влияние върху резултатите на тазгодишната анкета оказва още и преобладаващият дял на фирмите от преработвателната промишленост, за разлика от по-големия дял на предприятията в сферата на услугите през 2023 година, уточни още Соня Миклай.
Анкетата за България е част от мащабно изследване на германските търговски камари в страните от Централна и Източна Европа. От българските участници тази година най-голям е делът на малките и средните предприятия с до 249 служители - 75 процента, 25 на сто са големите компании.
Изведените предимства на България като инвестиционна дестинация и през 2024 година продължават да бъдат членството ѝ в ЕС; цената на работната ръка; данъчната тежест и система. В полза на България са изтъкнати още качеството и достъпът до мобилен интернет и високоскоростен интернет.
Най-големите рискове и предизвикателства пред българската икономика, според участвалите в проучването 81 представители на ГБИТК, са политическата и социална стабилност; наличността на квалифицирани кадри; качеството на академичното и професионалното образование и корупцията и престъпността.
От гледна точка на развитието на българската икономика, осигуряването на квалифицирани специалисти за бизнеса е сред най-неотложните мерки, съгласно изводите от най-новото издание на анкетата на ГБИТК сред членовете й. За целта са нужни бързи решения както от страна на държавата, така и от страна на компаниите, за да се позиционира и развива България като атрактивно място за бизнес в бъдеще, призовават от камарата.
Според анкетата, 63 процента от запитаните посочват увеличаването на разходите за труд като основен ефект от недостига на квалифицирани кадри, а 39 на сто смятат, че това ще доведе до намаляване на планираните инвестиционни намерения. Анкетата също така разкрива мерките, които компаниите планират да предприемат за омекотяване на последиците от недостига на кадри. Основният дял - 62 процента, ще залагат на повишаване на цифровизацията, 56 процента от фирмите възнамеряват да разширят вътрешнофирмените обучения, 45 процента обмислят да увеличат заплатите над средното ниво за пазара.
На въпроса "Как оценявате сегашната икономическа обстановка в България?", 22 процента от анкетираните отговарят, че е добра, а 52 на сто я определят като задоволителна. Относно очакванията им за развитието на българската икономиката през 2024 година спрямо 2023 г., оптимистите са 24 процента от респондентите, други 48 на сто не очакват промяна.
От ГБИТК отчитат динамика в прогнозите за развитието на износа. Само 19 процента от участниците в допитването смятат, че той ще се подобри спрямо 38 на сто през 2023 г. Други 20 процента от анкетираните прогнозират влошаване при дял от 9 процента година по-рано.
Макар да има обрат в отрицателното мнение сред членовете на ГБИТК за прозрачността на обществените поръчки в страната, то остава преобладаващо с дял на недоволните от 56 на сто. При "Правната сигурност" обаче има пречупване в негативните оценките, като вече 57 процента са доволните респонденти. На този фон Соня Миклай изрази надежда, че усилията в посока на правната реформа ще се запазят.
Относно процеса на задълбочаване на европейската интеграция в България, 80 процента от анкетираните искат да се въведе еврото като официална валута в страната. Още по-отчетливо е мнозинството от компаниите, които са за присъединяването на България в Шенген - 94 процента от представителите на участвалите фирми.
Разширяването на ЕС със Западните Балкани е приоритет на Европейската комисия , но не на всяка цена, а по собствени заслуги . Това каза пред БНР журналистката Милена Милотинова, водещ на предаването "Брюксел 1" по телевизия "България Он Ер" / Bulgaria ON AIR/. "Страните кандидатки трябва да изпълнят условията, с които са се съгласили..
В 86 секции в 29 МИР - Хасково ще бъде извършено повторно броене на бюлетини от последните избори за народни представители. Те са сред 1 777-те секции, за които Конституционният съд назначи експертиза по исканията за касиране на изборите от ПП-ДБ, "Възраждане", ИТН, БСП и "Величие". КС допусна и петте дела за касиране на изборите и ги обедини..
Днес видяхме безпомощността на политическата класа. Така лидерът на МЕЧ Радостин Василев коментира провала на седмия опит да бъде избран председател на 51-вото НС. Той намекна за преднамерени действия: "Твърдо сме вече за избори. Този парламент не може да роди нищо. Хората вътре се ненавиждат. Не ги интересува председателя на парламента,..
Демократична България няма да подкрепи изключването на Божанков и Лорер от ПГ на ПП-ДБ заради различното им гласуване днес, написа депутатът Ивайло Мирчев във Фейсбук: Даниел Лорер е изключен от "Продължаваме промяната" Божанков и Лорер гласуваха съответно "против" и "въздържал се" за кандидатурата на Силви Кирилов за председател на парламента..
"За път Европейската комисия е избрана с толкова нисък положителен вот – едва 370 гласа подкрепиха състава и структурата й. Това е абсолютен исторически минимум" . Това обясни пред БНР доц. Светла Бонева, декан на факултет "Международна икономика и политика" в УНСС, преподавател в катедра "Международни икономически отношения и бизнес". Новата ЕК..
Служебният премиер Димитър Главчев обяви, че оперативен щаб ще реорганизира държавните структури по границата, така че от 1 януари 2025 година да имаме пълна готовност за работа в шенгенското пространство. При посещението си на Дунав мост 2 при Видин Главчев обясни, че контролът по границата с Румъния ще остане за още шест месеца, през които ще се..
Свидетели сме на тотална политическа немощ и краткотрайни политически игри с неясен резултат . Това каза пред БНР журналистката Емилия Милчева и уточни, че страната се намира в състояние, в което " парламентът е блокиран и не може да избере председател , има регулатори и висши съдебни органи , които от години са пресрочили мандатите си и огромната..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..