„Важни са изборите, много важни са за страната, обаче хората са обезверени от това, което се случва в политиката. Просто избират и все едно и също, няма промяна. Евродепутатите, нашите депутати нищо не са решили за Елена и еленчани. Просто нищо не се прави в тази държава“.
„Какво да помогнат, нали виждате какво е – населението изчезна“.
„Цъфна и върза всичко, както трябва – това е в кръга на шегата. Не съм доволен, точната дума е - отвратен съм, защото не виждам кадърни хора и родолюбци, хора, които да милеят. Не че имаме големи проблеми, нямаме проблеми по принцип, градчето ни е чисто, приятно, добре се живее, но съм отвратен от наглостта и саможивостта. Не ми харесват. Никога не съм пропускал гласуване, сега се двоумя дали да отида изобщо“.
„Моят мъж каза, че този път няма да гласува. Винаги сме гласували, защото мислихме, че трябва да гласуваме, че имаме тази отговорност и нещата трябва да се променят, но виждаме, че промяна няма за тези години, 30 и няколко години“. Защо да не е важно, щом не ми харесва тази власт, ще отида и ще си гласувам“.
През последните години бяха ремонтирани стадионите в Елена и в големите села Майско и Константин, детските площадки и младежкия център в сградата на старата поликлиника, направен е основен ремонт на училището в Елена, обновени са общински пътища и улици, рекултивирано е депото за отпадъци, разширено е училището в с. Майско, а изгорялото училище в Елена вече е модерна художествена галерия. Развива се туризмът. Продължава ремонтът на пътя Поликраище – Елена – Сливен, сега е затворен и се прави 12-километровият участък от Джулюница до Елена.
Продължават усилията Елена да има пречиствателна станция за отпадни води и довеждащ колектор, интелигентна система за енергоспестяващо улично осветление и разширяване на социалните услуги. Общинската болница е закрита.
Обезлюдяването, липсата на работни места и водоснабдяването на селата, които са притегателен център за туризъм, са сред най-сериозните проблеми в Еленския Балкан. В задънена улица е съдбата на рушащата се жп гара в Елена. През годините Община Елена води преговори с Министерството на транспорта, за да придобие безвъзмездно собствеността върху имота, за да се развие теренът в крайно нужните за възрожденския град буферен паркинг, посетителски и търговски център с щандове на производители на местни кулинарни деликатеси, зали за дегустации и за мултимедийно представяне на забележителностите на Еленския Балкан. Развитие няма, а еленчани споделят за загубената жп гара:
„Готова работа я оставиха на произвола на съдбата. Сега нямаме връзки с Велико Търново, правят пътя, но нямаме автобуси, както беше по-рано“.
„Депутатите трябва да помогнат да се пусне жп линията. Да се възстановят откраднатите релси. Щяха да правят балканска жп линия за Сливен. Тези депутати защо не решиха проблема?“.
„В селата Майско и Константин имат много проблеми с водата, на режим са, някой път и по седмици нямат вода“.
„Тук е много трудно да се оправят проблемите. От къде се умирисва рибата?! Елена умира. Елена е занемарен град вече. Потънала е в боклуци. Това не е само мое мнение, прочетете за проблемите на Елена какво пишат хората. Тук има ли млади хора, къде да работят?“
„Обезлюди се, остана само с възрастно население. Младите отидоха по чужбина и в по-големите градове, защото няма работа. Депутатите не могат да осигурят работа“.
„Нищо няма да направят. Техните интереси са по-важни – да си напълнят джобчетата“.
С общинско финансиране на финала е проектът за допълнително водоснабдяване на село Майско и плановете са до тази есен едно от най-големите села в Еленска община да забрави за недостига на питейна вода. Работи се по проектите за допълнително водоснабдяване на с. Буйновци и за еленските квартали „Усое“, „Новачкини“ и „Пърчевци“. Прави се работен проект и за подмяна на Бадевския водопровод и неговото разширяване, така че 14-километровата мрежа да осигури достатъчно и качествено водоснабдяване на селата, западно от Елена, и за части от града. Парите за изграждането ще се търсят от държавата или по европейските програми, а за лоби еленчани ще разчитат на новите депутати.
Снимки: Здравка Маслянкова
Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..
Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори. Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..
В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..
Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания. Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..
48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..
Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател и антиквар Александър..
През март се навършиха 150 години от кончината на възрожденеца и просветителя отец Матей Преображенски - Миткалото . Съратник на Левски, основател на училища и читалища , енциклопедист, полиглот, създател на перпетуум-мобиле, лечител. Освен в Търновския край, откъдето е родом, Миткалото е имал активна дейност и в Павликенския край ...
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...