Светът е дуален и контрастен. В него паралелно съществуват доброто и злото, тъмното и светлото, красивото и грозното. Ние живеем в този свят със задачата да даваме оценки, именно на тези опозиции. За да приемем нещо, то трябва непременно да го сложим в някоя от изброените категории и като че ли да вземем страната на съдник, който дава правото да съществуват. Не можем или не искаме да гледаме на света безпристрастно или да задълбочим в разбирането си за него.
В този свят обаче, съществуват много неща, които не можем да определим с думи, да ги оценим морално, естетически, да разберем тяхната валидност да бъдат такива, каквито са. Наричаме това мистика. Тя е там, в легендите, в приказките, в света на някой чуден творец, в неговата музика, в неговите рисунки или просто в сънищата.
Изкуството е тази част от света ни, в която откриваме, поставяме и категоризираме паралелната реалност, мястото между действителното и измисленото, между истинското и сънуваното. Тази нова естетика има свой собствен живот в произведенията на автора.
В нея той поставя философия, ново разбиране за света, своето обяснение на нещата, на връзките между тях и ни показва колко красиво всъщност е в света на въображението, какъв живот имат измислените от него герои, къде е видял светлини и къде сенки и как те си общуват в свой собствен разговор.
Такъв е и творческият свят на художникът Вили Николов. Неговите картини са високо оценени от множество световни личности, сред които крал Хуан Карлос I, бившият испански министър-председател Хосе Мария Аснар, както и от първия китайски писател с Нобелова награда за литература – Мо Йен.
Вили Николов сподели, че от дете се въодушевява "от опушените стари снимки, черно-бели енциклопедии, в които с графики и гравюри са изобразени изобретенията на човешкия гений през вековете".
В изложените живописни платна "оживяват" чудновати машини, старинни красиви грамофони, ретро автомобили и велосипеди.
"Експозицията на Националния политехнически музей допълнително ме вдъхнови. Тук имах възможността на живо и отблизо да видя някои от изобретенията през последните столетия", допълни художникът.
Той представи самостоятелната си изложба в Националния политехнически музей, която носи името "Полифония и техника. Динамичен диалог".
Николов е и любител и изпълнител на латино танци, като от 17 годишен рисува и танцува.
"Новият ми проект е свързан с това да нарисувам движението, искам да успея да пресътворя на платното вихъра на танца, няма да рисувам статични фигури, каза за "Нощен Хоризонт" Николов.
"Аз рисувам през нощта, тогава е тихо, мирише на нощ, дори когато вали и е тъмно много обичам да усещам мириса на дъжд и да творя, допълни той.
"Заглавието на сегашната ми изложба е продължение на една друга моя изложба в галерия "Милениум", там проф. Любомир Стойков измисли това прекрасно заглавие - "Полифония" и аз си позволих да продължа заглавието в следващата си изложба, каза още Николов.
Любимите ми неща са старите неща - машини, колела, автомобили, стилни и красиви от преди век - два. Старая се да бъда съвременен художник. След едно обучение в Испания изцяло се промени цветовият ми свят в изкуството. Там се вдъхнових, там открих много колорит, разказа още Вили Николов, син на художника Александър Николов.
Младият Николов обещава много багри, движение и устрем в следващия си художествен проект.
Още по темата в звуковия файл.
На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..
Младият български пианист Емануил Иванов гради успешна международна кариера. В момента специализира в Кралската академия за музика в Лондон. През 2023 г. той е поканен да участва в звукозаписен проект, в който си партнират Кралската Бирмингамска консерватория, където учи в продължение на шест години, и реномираната компания Naxos. Интегралът има за..
По идея на артистичния директор Петър Найденов Фестивал и академия "Алегра" ще има своето първо зимно издание с три събития под мотото "Проектът Бетовен". На 9,10 и 12 февруари публиката ще присъства на истински клавирен маратон в Балната зала на Военния клуб в столицата. Солистът е един - младият, но вече прославен у нас и по света пианист Емануил..
Лара, която е по-известна като кака Лара, е всъщност актрисата Лазара Златарева . Тя играе в театър "Българска армия", но е и PR на театъра. Златарева е гост в поредицата "Магия на театъра ". "Детската мечта не е била да съм актриса, защото от съвсем ранна възраст имах непрестанен досег с театъра и мислех, че е съвсем естествено , че това е..
В петък - 7 февруари, от 19 часа в зала "България" Симфоничният оркестър на БНР ще изнесе концерт, който носи вълнуващото наименование "Любов и драми". Диригент е Константин Илиевски. "Любовна магия" е една изключително драматична история. Ние я изпълняваме с присъствието на солист. Ще се пеят всички арии. Те са във фламенко стил...
Продължават прожекциите от втория сезон на поредицата “Опера в киното“, в която имаме възможността да гледаме избрани нови продукции, представени през последните години на някои от най-престижните европейски оперни сцени. Ще напомня, че през първия сезон гледахме операта “Мадам Бътерфлай“ с Барно Исматулаева от фестивала в Брегенц, “Травиата“ със..
2025 г. започна с прожекции на балета “Пепеляшка“ от Прокофиев – приказният спектакъл, на който публиката в Лондон се е наслаждавала в театъра от 3-и декември до 16-и януари. Традиционно тогава се играе “Лешникотрошачката“, но този сезон продукцията почива и можеше да се гледа само на запис в киносезона, а по време на коледно-новогодишните..
Има преподреждане на политическите съюзи . С тази констатация започна анализа си на политическата обстановка в страната социологът Андрей Райчев и..
Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът..
Кметът на Варна с писмо до председателя на НС заради грубо отношение на ПП "Възраждане"