Светът е дуален и контрастен. В него паралелно съществуват доброто и злото, тъмното и светлото, красивото и грозното. Ние живеем в този свят със задачата да даваме оценки, именно на тези опозиции. За да приемем нещо, то трябва непременно да го сложим в някоя от изброените категории и като че ли да вземем страната на съдник, който дава правото да съществуват. Не можем или не искаме да гледаме на света безпристрастно или да задълбочим в разбирането си за него.
В този свят обаче, съществуват много неща, които не можем да определим с думи, да ги оценим морално, естетически, да разберем тяхната валидност да бъдат такива, каквито са. Наричаме това мистика. Тя е там, в легендите, в приказките, в света на някой чуден творец, в неговата музика, в неговите рисунки или просто в сънищата.
Изкуството е тази част от света ни, в която откриваме, поставяме и категоризираме паралелната реалност, мястото между действителното и измисленото, между истинското и сънуваното. Тази нова естетика има свой собствен живот в произведенията на автора.
В нея той поставя философия, ново разбиране за света, своето обяснение на нещата, на връзките между тях и ни показва колко красиво всъщност е в света на въображението, какъв живот имат измислените от него герои, къде е видял светлини и къде сенки и как те си общуват в свой собствен разговор.
Такъв е и творческият свят на художникът Вили Николов. Неговите картини са високо оценени от множество световни личности, сред които крал Хуан Карлос I, бившият испански министър-председател Хосе Мария Аснар, както и от първия китайски писател с Нобелова награда за литература – Мо Йен.
Вили Николов сподели, че от дете се въодушевява "от опушените стари снимки, черно-бели енциклопедии, в които с графики и гравюри са изобразени изобретенията на човешкия гений през вековете".
В изложените живописни платна "оживяват" чудновати машини, старинни красиви грамофони, ретро автомобили и велосипеди.
"Експозицията на Националния политехнически музей допълнително ме вдъхнови. Тук имах възможността на живо и отблизо да видя някои от изобретенията през последните столетия", допълни художникът.
Той представи самостоятелната си изложба в Националния политехнически музей, която носи името "Полифония и техника. Динамичен диалог".
Николов е и любител и изпълнител на латино танци, като от 17 годишен рисува и танцува.
"Новият ми проект е свързан с това да нарисувам движението, искам да успея да пресътворя на платното вихъра на танца, няма да рисувам статични фигури, каза за "Нощен Хоризонт" Николов.
"Аз рисувам през нощта, тогава е тихо, мирише на нощ, дори когато вали и е тъмно много обичам да усещам мириса на дъжд и да творя, допълни той.
"Заглавието на сегашната ми изложба е продължение на една друга моя изложба в галерия "Милениум", там проф. Любомир Стойков измисли това прекрасно заглавие - "Полифония" и аз си позволих да продължа заглавието в следващата си изложба, каза още Николов.
Любимите ми неща са старите неща - машини, колела, автомобили, стилни и красиви от преди век - два. Старая се да бъда съвременен художник. След едно обучение в Испания изцяло се промени цветовият ми свят в изкуството. Там се вдъхнових, там открих много колорит, разказа още Вили Николов, син на художника Александър Николов.
Младият Николов обещава много багри, движение и устрем в следващия си художествен проект.
Още по темата в звуковия файл.
Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..
Летният афиш на Миланската Скала въодушеви любителите на оперното изкуство със “Зигфрид” на Рихард Вагнер. Завесата на Ла Скала тържествено се вдигна за третата част от цикъла “Пръстенът на нибелунга” на германския композитор с апел: “ПРЕКРАТЕТЕ ВОЙНАТА”, последван от известната фраза от операта “Симон Боканегра” на Верди: “E vo gridando pace, e vo..
С тържествени фанфари и с премиерата на операта “Танхойзер“ на 26-и юни беше открит Вагнеровият летен фестивал в Софийската опера . За поредна година форумът събира в България вагнерианци от цял свят – почитатели и музикални критици. Престижът на националния ни оперен театър в този репертоар вече е изграден, а очакванията към всяка нова продукция..
В Плевен продължават срещите, организирани от Регионална библиотека "Христо Смирненски" с български творци . Творческата вечер под мотото: "Думи и съдби: среща на творчески вселени" събра приятелите на поезията в залата на библиотеката. В Регионалната библиотека гостуваха Боян Ангелов, председател на СБП, Юлия Пискулийска, журналист и..
Домът на културата в Кърджали започна лятото с ново предизвикателство. В ход е подготовката на спектакъл, който обединява фрагменти от известните мюзикъли "Чикаго" и "Кабаре". Част от песните ще звучат за първи път на български език. В спектакъла, освен професионални актьори, ще участват и самодейци, чиято мечта е да бъдат на сцената...
В рубриката „Помните ли…" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" почитаме композитора и диригент Жул Леви. На 19 юни се навършиха 95 г. от неговото рождение. Широкоскроен и многолик музикант, чието име свързваме с редица състави и институции - най-вече с Държавния музикален театър „Стефан Македонски“, където е главен диригент в продължение..
С концерт на Симфоничния оркестър на Държавна опера Варна под диригентството на маестро Емил Табаков на 21 юни беше открито тазгодишното издание на Международния музикален фестивал "Варненско лято". Според хрониките, това е 80-ото издание на един от най-старите форуми в Европа, а историята му започва през 1926 г. За бляскавото начало беше избрана..
Полицаи, служители на горското стопанство и пожарникари от Ловеч проверяват сигнал, подаден снощи малко след 23 ч. на тел. 112., че е забелязан..