Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вили Николов за най-новата си самостоятелна изложба - "Полифония и техника. Динамичен диалог"

Вили Николов
Снимка: Мая Данчева


Светът е дуален и контрастен. В него паралелно съществуват доброто и злото, тъмното и светлото, красивото и грозното. Ние живеем в този свят със задачата да даваме оценки, именно на тези опозиции. За да приемем нещо, то трябва непременно да го сложим в някоя от изброените категории и като че ли да вземем страната на съдник, който дава правото да съществуват. Не можем или не искаме да гледаме на света безпристрастно или да задълбочим в разбирането си за него. 

В този свят обаче, съществуват много неща, които не можем да определим с думи, да ги оценим морално, естетически, да разберем тяхната валидност да бъдат такива, каквито са. Наричаме това мистика. Тя е там, в легендите, в приказките, в света на някой чуден творец, в неговата музика, в неговите рисунки или просто в сънищата.

Изкуството е тази част от света ни, в която откриваме, поставяме и категоризираме паралелната реалност, мястото между действителното и измисленото, между истинското и сънуваното. Тази нова естетика има свой собствен живот в произведенията на автора. 

В нея той поставя философия, ново разбиране за света, своето обяснение на нещата, на връзките между тях и ни показва колко красиво всъщност е в света на въображението, какъв живот имат измислените от него герои, къде е видял светлини и къде сенки и как те си общуват в свой собствен разговор.

Национален политехнически музей

Такъв е и творческият свят на художникът Вили Николов. Неговите картини са високо оценени от множество световни личности, сред които крал Хуан Карлос I, бившият испански министър-председател Хосе Мария Аснар, както и от първия китайски писател с Нобелова награда за литература – Мо Йен.

Вили Николов сподели, че от дете се въодушевява "от опушените стари снимки, черно-бели енциклопедии, в които с графики и гравюри са изобразени изобретенията на човешкия гений през вековете". 

В изложените живописни платна "оживяват" чудновати машини, старинни красиви грамофони, ретро автомобили и велосипеди. 

"Експозицията на Националния политехнически музей допълнително ме вдъхнови. Тук имах възможността на живо и отблизо да видя някои от изобретенията през последните столетия", допълни художникът.

Той представи самостоятелната си изложба в Националния политехнически музей, която носи името "Полифония и техника. Динамичен диалог".

Николов е и любител и изпълнител на латино танци, като от 17 годишен рисува и танцува.

"Новият ми проект е свързан с това да нарисувам движението, искам да успея да пресътворя на платното вихъра на танца, няма да рисувам статични фигури, каза за "Нощен Хоризонт" Николов.

"Аз рисувам през нощта, тогава е тихо, мирише на нощ, дори когато вали и е тъмно много обичам да усещам мириса на дъжд и да творя, допълни той.

"Заглавието на сегашната ми изложба е продължение на една друга моя изложба в галерия "Милениум", там проф. Любомир Стойков измисли това прекрасно заглавие - "Полифония" и аз си позволих да продължа заглавието в следващата си изложба, каза още Николов.

Любимите ми неща са старите неща - машини, колела, автомобили, стилни и красиви от преди век - два. Старая се да бъда съвременен художник. След едно обучение в Испания изцяло се промени цветовият ми свят в изкуството. Там се вдъхнових, там открих много колорит, разказа още Вили Николов, син на художника Александър Николов.

Младият Николов обещава много багри, движение и устрем в следващия си художествен проект.

Вили Николов

Още по темата в звуковия файл.



По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 200 деца на галаконцерта "Млади фолклорни таланти" в Първо студио на БНР

Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...

публикувано на 16.02.25 в 08:47
Оли с наградата си на сцената на 75-ото издание на

"Санремо": Триумф на Оли - идол на младежката публика в Италия

На 75-ия фестивал на италианската песен "Санремо" победител стана Oли - настоящ идол на младежката публика  с песента "Balorda nostalgia" ("Глупава носталгия"). Събитието премина при голям зрителски интерес. Телевизионният зрителски вот, този на радиото и на пресцентъра на фестивала класираха на първо място Оли с песента "Balorda..

публикувано на 16.02.25 в 08:12

65 години ще чества Националното училище по изкуства "Проф. Веселин Стоянов" в Русе

Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе ще чества през април своята 65-годишнина, но събитията по отбелязване й вече започнаха. Кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева разказва за един концерт, в който ролите бяха сменени - на сцената бяха учителите, а в публиката – учениците. Репортаж може да чуете в звуковия..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Яфа Яркони представи представлението "Повярвай ми, ще дойде ден"

Да кажеш в прав текст по радиото какво мислиш за Израелско-палестинския отношения, да критикуваш в присъствието на израелските войници в окупираните територии, може да се случи само по най-разкрепостеното израелско радио.   Галей цаал (вълните на армията) и изказано от намиращата се на върха на славата си (през 2007 г.) Яфа Яркони. Въпреки..

публикувано на 16.02.25 в 06:33

Къщата на художниците в Плевен с изложба на Убавка и Костика

В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и утвърдени автори не само в България, а и в много страни. Техният път е минал именно през залите на тази галерия, които преди години са били техни ателиета. Именно тук те са създали част от своите..

публикувано на 16.02.25 в 05:51
18-тата изложба

18-тата Национална изложба "Българска археология"

От днес 18-та национална археологическа изложба , посветена на най-интересното, открито от археолозите през изминалата година, е достъпна за посетители. Мястото, както винаги е Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Изложбата представя над 500 експоната от 32 обект а, различни като вид и хронология, от..

публикувано на 15.02.25 в 09:00

Спомени за музикантите Константин Рамаданов и Константин Кугийски

На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в..

публикувано на 14.02.25 в 18:57