Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Античният фестивал "Орел на Дунава" - разходка по линията на времето

| Репортаж
Снимка: Община Гулянци

Как са живели хората в античността, какви дрехи са носили, каква е била храната им и всичко свързано с бита?

Най-старият фестивал на античното наследство на Балканите - "Орел на Дунава", дава възможност за разходка в историята. Общините Гулянци и Долна Митрополия обединяват усилия за популяризирането на региона.

Тазгодишното, 18-о поредно издание започва на 14 юни. То е тридневно и ще се проведе в колония "Улпия Ескус" край село Гиген и в римския кастел "Ад Путеа" при село Рибен.

Римската цивилизация е и ще бъде интересна на туристи от целия свят, подчертава Петър Петров, председател на Общинския съвет в Долна Митрополия.

"Улпия Ескус е най-важният град в Римската империя в региона. Той не е добре популяризиран", отчита той.

Стоян Проданов/Личен архив

И двете общини възнамеряват чрез подобни възстановки да насърчат туризма и се надяват ЮНЕСКО да даде шанс на Долния Дунав.

Има много смисъл в това да се говори за дунавската цивилизация. Първата писменост е възникнала по поречието на Дунав. Това се дискутира много широко и вероятно ще бъде хитът в научната мисъл през следващите години, коментира проф. Стоян Проданов, организатор на фестивала.

Според него колония "Улпия Ескус" е скрита перла. По думите му всеки посетител ще може да се разходи по тази линия на времето.

С подобни фестивали и възстановки децата по-лесно учат история и възприемат информацията, отбелязва д-р Стефан Проданов, който влиза в ролята на римски военачалник. Той обръща внимание върху репликите на антично облекло отпреди 2000 години.

"Туники, които са от естествени материали за периода – вълна, лен, памук. Нашите занаятчии, нашите майстори, правим всичко да бъде сравнително достоверно от епохата."

Повече чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Емоцията на колекционерската страст: Магията на нумизматиката

Събирането на монети е страст. Правейки колекция, хората си купуват тази емоция. Думите са от едно интервю преди години на нашия специален гост в „Изотопия“. Той е посветил времето си и цялото си същество на нумизматиката - колекционирането на монети.  На вашето внимание: Петър Неделев, председател на Нумизматично дружество "Филипопол“ ...

публикувано на 26.04.25 в 07:05
Снимката е илюстративна

Скални култови паметници на Добруджа оживяват в книга на проф. Г. Атанасов

Скалните култови паметници на Добруджа оживяват в нова книга на проф. Георги Атанасов. Над 100 обекта разкриват духовния и историческия пейзаж на региона от античността до Средновековието. Авторът на книгата - проф. Георги Атанасов, е археолог и изследовател, проучващ от десетилетия култовите обекти по поречията на Суха река и Канагьол...

публикувано на 25.04.25 в 11:40
Храма Св. Иван Рилски в село Горни Угорелец

"Счупена вяра" - фотопроект с мисия за възстановяване на храмове у нас

В дните, в които се поздравяваме с вяра във Възкресението, ще ви срещнем с хора, които с вяра и много работа се опитват да възкресят рухналите под напора на времето църковни сгради. Става дума за един фото - проект и десетки храмове в страната, за будни хора, хванали се за ръце. Нагледали сме се на православни храмове, изтърбушени и..

публикувано на 22.04.25 в 10:58

Дарителска кампания за нов храм в село Тученица

Дарителска кампания набира средства за изграждане на православен храм в плевенското село Тученица. Местните хора са пожелали новият храм да носи името на Света Параскева .  Градежът вече е в ход, но са нужни още средства за завършването на храма.  За каузата е организиран благотворителен концерт, каза Борислав Ботев, един от организаторите на..

публикувано на 21.04.25 в 17:43

Боряна Данаилова: Трябва да бъдем добри хора, за да ни се случват чудесата

Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското село Красен, сгушено в скалния венец на природния парк "Русенски Лом". Името на село Красен не е непознато за хората от цялата страна. Нека припомним, че то е "родното място" на пастет "Апетит",..

публикувано на 20.04.25 в 11:25

Ученици от София ще защитават свой проект пред космическото общество на САЩ

„През грапавините към звездите“ ще поеме група деца, които учат в столични училища. Български ученици с награда от конкурс за проектиране на космическа колония През юни те ще защитава своя проект за селскостопанска структура за отглеждане на растения в космоса - „Галантус“ пред Националното космическо общество в САЩ. Защото са..

публикувано на 20.04.25 в 10:56

Божият кръст беше издигнат в разрушеното гето в "Захарна фабрика"

Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата незаконните постройки бяха разрушени. Жителите на махалата посрещнаха Възкресение Христово под открито небе, с вяра в сърцата си. Убедени са, че Бог е милостив. "Най-важното, което сме..

публикувано на 20.04.25 в 06:18