"Мотото на компанията ми на английски е :"Live long ,die short!"- "Живей дълго, умирай кратко!" За да живееш дълго първо ти трябва да искаш. Живот не е просто да дишаш и да ти тупти сърцето. Ти трябва да имаш сутрин желание да ставаш от леглото с някаква идея, с някаква цел. Нещо да те дърпа да живееш. Това, което много често наблюдаваме, хора просто съществуват последните години и нямат никакво качество на живот, сподели в рубриката “Америка - илюзии и реалности” Дойчин Кършовски.
За американците е Дойч. В България с книгите и всичко останало, което прави е Дойчин Кършовски .Не се притеснява да каже, че е на 55. Може би защото, годините не го плашат, а и защото не му личат. Спортна ,енергична фигура и глава пълна с идеи. Няма килограми в излишък, не пресмята колко ще бъде пенсията. Вместо да изчислява кога ще се пенсионира се впуска в поредното предизвикателство - да участва и в издаването на нови книги.
Иначе е заменил Варна със Синсинати преди 20 години, но всъщност живее в движение между Европа и САЩ, учи американците, а и българите вече как да живеят здравословно и да се радват на дълголетие.
Всъщност американците добре знаят, че спорта и физическата активност в голяма степен определят здравето и пълноценният начин на живот. След пандемията според статистиката 242 милиона или близо 80% от всички американци от 6 годишни се занимават със спорт или просто отделят време за физкултура. Точно това е и полето за изява на Дойчин Кършовски.
Започва като инструктор по фитнес, след това прави свои фирми, пише книги посветени на пълноценния начин на живот, снима филми, разпростира дейността си и в България…Когато решава да тръгне към Америка е директор на Фондация. Очакванията му за страната на неограничените възможности му е трудно да определи:
"Усещане ,че мога всичко. Че мога да започна абсолютно на чисто каквото си поискам.
Имах такава увереност ,че мога да правя много неща. Например аз съм професионален водолаз. Никога не бих започнал работа тука като водолаз, но така си представях. Някаква по романтична представа имах. В крайна сметка, първото, което се принуждава да направи човек дошъл в Америка с ограничени финанси е да започне работа. Помня на нашето парти за изпращане във Варна, имах приятел Стоян Николов(Бог да го прости!) и той каза: - сега отиваш от тука директор на Фондация и там ще метеш тоалетни. И аз се разсмях и викам това никога не може да стане. Аз ще кандидатствам, ще си направя и там Фондация…В интерес на истината първата ми работа беше чистач. Вярно, че беше по така началническа позиция, защото знаех и руски, а повечето ми работници бяха избягали грузинци, но това ми беше работата. В един огромен Музей, който го чистех с 6 човека, разказа Дойчин.
Преди няколко години в САЩ започна да се налага една концепция, която се нарича - "Медицина три нула". Ако медицина е 1 - 0 е тази на Хипократ, медицина 2 - 0 е тази, която в момента ползваме, медицина 3 - 0 казваме, че е медицината на бъдещето, за която ще е отговорен всеки един от нас и тя е насочена към превенция, диагностика, скрининг.
Целта е да не даваме нищо да ни изненада. И тя е фокусирана върху 4-те най-основни неща, от които хората умират. Първото нещо е сърдечни заболявания, второто е рак, третите са метаболитните заболявания като диабет и 4-то са менталните заболявания, които все по-бързо набират скорост. И медицина 3 - 0 означава нито едно от тези 4 неща да не те изненадат.
Според мене всички хора по света все повече разбират важността на здравето, допълни още Дойчин Кършовски.
Интервю на Елена Цанева с Дойчин Кършовски в рубриката “Америка - илюзии и реалности”.
Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..
Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори. Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..
В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..
Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания. Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..
48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..
Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател и антиквар Александър..
През март се навършиха 150 години от кончината на възрожденеца и просветителя отец Матей Преображенски - Миткалото . Съратник на Левски, основател на училища и читалища , енциклопедист, полиглот, създател на перпетуум-мобиле, лечител. Освен в Търновския край, откъдето е родом, Миткалото е имал активна дейност и в Павликенския край ...
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
"Играем на руска рулетка! Голям е трафикът. Движението е страшно! Не се спазват пътни знаци". Това обясни пред БНР Нели Дакова, кмет на село Телиш,..
"Престъпници и нехайници. Няма да се измъкнат! Тези хора трябва да си понесат отговорността!" Искаше да помага и да твори добро. Тя беше ангел!..