Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петър Ефтимов за това как астробиологията търси живот в Космоса

Снимка: pixabay.com

Сещате ли кой е филмът, в който се разказва за това, как извънземни изпращат на Земята схема, по която учените построяват апарат и правят контакт с друга цивилизация в Космоса. В главната роля беше Джоди Фостър. Филмът излиза през 97 ма и печели сърцата на публиката по целия свят. Сценарист на научно фантастичната лента "Контакт" е Карл Сейгън.

Още в 60 - те години на миналия век американският астроном Карл Сейгън основава нова научна дисциплина – астробиология. Негова е и идеята за създаването на програмата СЕТИ за търсене на извънземен разум. Сейгън е известен със своите предположение за това, че на Титан – спътник на Сатурн и на Европа, една от луните на Юпитер под повърхността може да има океани или езера, а в тях разбира се, живот. 

Предстои науката да провери или да потвърди тези негови хипотези, въпреки че самият Сейгън си тръгна от този свят твърде рано и няма да стане свидетел на тези открития. Трябва да отбележим обаче, заслугите на този учен в популяризацията на знанията за Космоса, а през ноември тази година ще се навършат и 90 години от неговото рождение.


С днешна дата, къде в Космоса може да има живот – отговор на този въпрос продължава да търси астробиологията. Нейна е и задачата да отговори на въпроса как се е появил животът на Земята. Близо ли са учените до тези отговорите или трябва някой по-напреднала цивилизация да ни разкаже кои сме и че не сме сами.

Разчитаме и на нощния гост да разпали нашето въображение и да попълни знанията ни с най-новото, до което е достигнала науката. 

Това е Петър Ефтимов, главен асистент в Биологическия факултет на Софийския университет и съ-ръководител на новата МП Астробиология към СУ "Св.Климент Охридски"

Петър Евтимов

"Човек винаги е бил любопитен - още преди 2500 години, гледайки към необятното и към небето - това, което ни превъзхожда, към това, което ни кара да се чувстваме едновременно малки и незначителни, но и много важни, сподели за "Нощен Хоризонт" Петър Ефтимов.

днес хубавото е, че вече можем да правим неща, за които в миналото само сме мечтали. След 1957 година светът вече не е същият, ние сме космически вид. Единственият, който засега познаваме и затова е съвсем естествено да се опитваме да си намерим може би нов дом, друго слънце, ако щете, но то да може да грее и да приютява и нас, и тези, които обичаме, каза още Евтимов.


По думите му ние не случайно търсим точно интелигентен живот, това е естесвен импулс, защото това е страх от изолация и за един разумен вид е добре да не бъде изолиран сам във Вселената, затова и полагаме толкова усилия да търсим друг живот.

Евтимов посочи, че самият термин астробиология е въведен от руски учен - Гаврил Адрианович Тихов, който е астроботаник, той за първи път употребява това съчетание от астрология и биология, а за да се отбележи този негов значим принос, и с работата му по Съветската космическа програма, свързана с ботаниката, на негово име има наречени кратер на Луната, кратер на Марс, и един астерод "Тихов".


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Теодора Чамова: След вдишване на райски газ човек може да загуби съзнание

Употребата на райски газ преди шофиране е опасна, тъй като може да наруши концентрацията и да доведе до пътни инциденти – това разказа в интервю за предаването „Хора, пътища, автомобили“  проф. Теодора Чамова от Клиниката по нервни болести в университетската Александровска болница. По думите й през последните 10 години този газ все..

публикувано на 06.08.24 в 13:34

Ваня Стайкова: Здравословният секс е антидот на болестите

„Около 70 процента от гледаемостта на темите в канала „Попитайте Ваня“ идва от мъжката аудитория. Мъжете се интересуват най-много от теми за потентността, ерекцията и какво харесват жените в секса“. Това разказа в интервю за предаването „Летни нощи“ по Хоризонт Ваня Стайкова, приложен психолог и създател на Youtube канал за междуличностни и..

публикувано на 06.08.24 в 09:56

БДЖ между миналото и бъдещето

Така рекламираният влак София – Бургас пътува 5.55 часа. Според разписанието на БДЖ от 1973-74 г. същият влак по същия маршрут се е движел за 4.40 часа – с онази техника, в онези години, а това е съществена разлика. Това коментира пред БНР експертът по управление и цифровизация на железопътния транспорт Людмил Иванов. Т. нар...

публикувано на 30.07.24 в 11:11
Боян Благоев

Боян Благоев - варненецът общински змиеловец, който се страхувал от змиите

Боян Благоев е единственият в страната общински змиеловец , заема тази длъжност от 4 години, има и лиценз за дейността от МОСВ. Той е родом от Лом, но от 30 години живее във Варна.  " На сезон хващам между 5 и 8 пепелянки, като сега улових такива в Аксаково, Виница, на сметището във Въглен, каза за "Рано в неделя" Благоев по повод увеличения..

публикувано на 29.07.24 в 13:32

Граждански протест в подкрепа на саудитски дисидент от центъра в Бусманци

Граждани се събраха пред пред Административния съд София – град с настояване да бъде освободен саудитският дисидент Абдулрахман ал-Халиди. Причина за протеста е отказ на Държавната агенция за бежанците да го освободи от безпрецедентното му задържане в центъра за мигранти в Бусманци в продължение на почти 3 години, макар Върховният..

публикувано на 25.07.24 в 11:01

На винен пикник край Искъра

Живописното врачанско селце Люти брод е изходна точка на маршрути за винен туризъм, организирани от "Веселите винари". " В нашия край може да се развива прекрасен винен туризъм , тъй като природата е дала, дала, та не е спряла. Както за вина, така и за история, култура, традиции, природни забележителности. Това е миксът, който прави един..

публикувано на 22.07.24 в 14:12

Екатерина Терзиева - Атанасова: Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България!

" Заслужава си да пропътувате не половин България, а цяла България няколко пъти, защото във всяко едно кътче от страната могат да бъдат намерени кулинарни богатства и скрити диаманти. Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България! ".  Това призова от ефира на БНР и предаването "Пътувай с "Хоризонт"" Екатерина Терзиева - Атанасова, която прави..

публикувано на 22.07.24 в 12:47