Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Клери Хананел: Баща ми беше прекрасен човек, уважаван и обичан учен

Улица в Тел Авив ще носи името на главния равин на България Ашер Хананел

Софийската синагога
Снимка: Ани Петрова

Тел Авив е един от най-бързо развиващите се градове в света. Уличка в Източната част  на града, която досега носеше само номер, вече е наречена на основателя на Еврейския исторически институт в София, сега част от Института по Балканистика при БАН, Ашер Хананел. Той е бил и главен равин на България по време на Втората световна война.

В своето слово заместник кметът на Тел Авив Гал Демайо подчерта:

"Свикнали сме да се гордеем с преселниците от България в Израел, които за нас са много специални и обичани хора, но сега именуваме улица на евреин, който не се преселва в Израел. Бил е главен равин и е казал, че се чувства като капитан на кораб и няма да напусне мостика, докато в родината има и един единствен сънародник.

Наистина, по време на Втората световна война, заедно с равинът Даниел Цион, е един от ръководителите на демонстрацията на софийските евреи на 24 май 1943 г., против изселването им в провинцията. След разгонването й, българския митрополит Стефан приютява двамата равини. След това равин Хананел се свързва с Екатерина Каравелова и с това избягва участта на Даниел Цион, който е изпратен в единствения в България концентрационен лагер от фашистки тип, само без газови камери, в Сомовит.

Ашер Хананел е бил изселен в провинцията, но негласно му е било разрешено да се завърне, след като при бомбардировка над София, бомба подпалва част от софийската синагога.

Равин Ханане се включва в идентифицирано и спасяването на старинните ръкописи и оцелели старопечатни книги. Той поставя началото, заедно с още двама учени, на научния институт за изучаване на еврейското наследство на Балканите. Той е дипломиран правист от Софийския университет, но е изпратен да учи за равин където се увлича по история и народопсихология.

За Ашер говори и дъщеря му Клери Хананел:

"Баща ми беше прекрасен човек, уважаван и обичан учен, историк в Българската академия на науките, български офицер от запаса, отличен с медал за храброст, главен Равин на България и София.

Денят му се разделяше на две. Точно срещу синагогата се намираше кабинета му в научния институт при БАН.

Повечето време беше там и само за литургиите се връщаше в синагогата. Понеже имаше прекрасен глас и бе много музикален, пристигаха много българки, а не само евреи, да слушат службите - като на концерт.

Като бях малка обичах да се настанят в скута му, когато четеше научна или религиозна книга и да заспя. Беше мъдър и смел. А на българските евреи по време на Втората световна воина им бе нужен точно такъв лидер. Бореше се против закриване на много от еврейските институции в България, най-вече на еврейското училище.

По време на нюнмбергския процес даде показания за спасяването на българските евреи и за участието на българската армия във втората фаза на войната против фашизма. Активизирал е световната еврейска общественост в защита на България, третирана като съюзник на Германия, и за приемането на страната в ООН.

Не се боеше да защитава собствено мнение и по време на Синайската криза на Израел, на конференция в Париж, не застана на позицията диктувана от СССР. На връщане му спретнаха „активно мероприятие“ на летището. Подхвърлиха в багажа му златни монети. Въпреки че след това бе реабилитиран, натискът, който е бил оказан върху колегите му -учени и българската културно-просветна организация на евреите, да се отрекат от него, го сломи и почина от инфаркт.

Репортаж от Тел Авив на Искра Декало чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да дариш яйцеклетки – даваш живот, но теб те няма

„Донорството е любов“ - това послание отправя гостът на „Любими празнични истории“ - Милена Златкова. Познавате я като част от екипа на "Тройка на разсъмване" по радио Витоша. Може би сте чували и за каузата й да запознава хората с възможностите да дарят частица от себе си за създаването на нов живот.  Тя е сред създателите на..

обновено на 06.01.25 в 15:37
Джорджана и Георги Иванов

Промени за служителите на Гранична полиция с премахването на граничната бариера между България и Румъния

На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..

публикувано на 05.01.25 в 07:30

"Хроники от стомана": Из света на хладното оръжие от Българското средновековие

Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..

публикувано на 04.01.25 в 22:34
Божидар Искренов

Божидар Искренов разказа футболната си биография в "Без обувки"

Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга .    "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара",  разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..

публикувано на 03.01.25 в 17:32
Кристина Константинова и Мария Дончева

Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза

Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..

публикувано на 03.01.25 в 11:34

На разходка из дигиталния близнак на базиликата "Св. Петър"

" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..

публикувано на 02.01.25 в 13:38

За шоколада - с любов...

Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..

публикувано на 02.01.25 в 11:05