Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Клери Хананел: Баща ми беше прекрасен човек, уважаван и обичан учен

Улица в Тел Авив ще носи името на главния равин на България Ашер Хананел

Софийската синагога
Снимка: Ани Петрова

Тел Авив е един от най-бързо развиващите се градове в света. Уличка в Източната част  на града, която досега носеше само номер, вече е наречена на основателя на Еврейския исторически институт в София, сега част от Института по Балканистика при БАН, Ашер Хананел. Той е бил и главен равин на България по време на Втората световна война.

В своето слово заместник кметът на Тел Авив Гал Демайо подчерта:

"Свикнали сме да се гордеем с преселниците от България в Израел, които за нас са много специални и обичани хора, но сега именуваме улица на евреин, който не се преселва в Израел. Бил е главен равин и е казал, че се чувства като капитан на кораб и няма да напусне мостика, докато в родината има и един единствен сънародник.

Наистина, по време на Втората световна война, заедно с равинът Даниел Цион, е един от ръководителите на демонстрацията на софийските евреи на 24 май 1943 г., против изселването им в провинцията. След разгонването й, българския митрополит Стефан приютява двамата равини. След това равин Хананел се свързва с Екатерина Каравелова и с това избягва участта на Даниел Цион, който е изпратен в единствения в България концентрационен лагер от фашистки тип, само без газови камери, в Сомовит.

Ашер Хананел е бил изселен в провинцията, но негласно му е било разрешено да се завърне, след като при бомбардировка над София, бомба подпалва част от софийската синагога.

Равин Ханане се включва в идентифицирано и спасяването на старинните ръкописи и оцелели старопечатни книги. Той поставя началото, заедно с още двама учени, на научния институт за изучаване на еврейското наследство на Балканите. Той е дипломиран правист от Софийския университет, но е изпратен да учи за равин където се увлича по история и народопсихология.

За Ашер говори и дъщеря му Клери Хананел:

"Баща ми беше прекрасен човек, уважаван и обичан учен, историк в Българската академия на науките, български офицер от запаса, отличен с медал за храброст, главен Равин на България и София.

Денят му се разделяше на две. Точно срещу синагогата се намираше кабинета му в научния институт при БАН.

Повечето време беше там и само за литургиите се връщаше в синагогата. Понеже имаше прекрасен глас и бе много музикален, пристигаха много българки, а не само евреи, да слушат службите - като на концерт.

Като бях малка обичах да се настанят в скута му, когато четеше научна или религиозна книга и да заспя. Беше мъдър и смел. А на българските евреи по време на Втората световна воина им бе нужен точно такъв лидер. Бореше се против закриване на много от еврейските институции в България, най-вече на еврейското училище.

По време на нюнмбергския процес даде показания за спасяването на българските евреи и за участието на българската армия във втората фаза на войната против фашизма. Активизирал е световната еврейска общественост в защита на България, третирана като съюзник на Германия, и за приемането на страната в ООН.

Не се боеше да защитава собствено мнение и по време на Синайската криза на Израел, на конференция в Париж, не застана на позицията диктувана от СССР. На връщане му спретнаха „активно мероприятие“ на летището. Подхвърлиха в багажа му златни монети. Въпреки че след това бе реабилитиран, натискът, който е бил оказан върху колегите му -учени и българската културно-просветна организация на евреите, да се отрекат от него, го сломи и почина от инфаркт.

Репортаж от Тел Авив на Искра Декало чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13
Доналд Тръмп на митинга в Пенсилвания преди стрелбата срещу него, 13 юли 2024 г.

Династията Тръмп, която винаги е зад гърба на новоизбрания американски президент

Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство.  До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..

публикувано на 09.11.24 в 14:38
Семейство Благовеста и Бернхард Вегнер

Благовеста и Бернхард Вегнер от село Крупник

Той е винаги до  нея и още по-близо, когато е трудно. Тя позлатява времето му.   Пътищата им се пресичат още като студенти в Германия . Имат две  прекрасни дъщерички и много добра професионална кариера.  В годините на Covid пандемията повечето време са в красивото село на Благовеста- Крупник. И решават да  преместят живота си в България.   Те са..

публикувано на 09.11.24 в 09:30