Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кристина Александрова: Човек до последно трябва да опитва да постигне дори невъзможното

Според оперната певица най-уморително е нежеланието на хората да се преборят с трудностите

Весела и небрежно звучаща като италианска канцонета – така описва себе си оперната певица Кристина Александрова, гост в рубриката „Горещо сърце“. Тя е незряща и от няколко години работи като музикотерапевт с деца и младежи от Дневния център за хора с епилепсия в София.

 На 44 години Кристина Александрова продължава да сбъдва мечти, да се бори с препятствията на столичната инфраструктура, да се забавлява с приятели.

Първият спомен за досег с музиката

„При мен не е имало родителска амбиция да се занимавам с музика. Имах свободата да избирам с какво да се занимавам. Много обичах да слушам радио. Може би заради зрителния проблем и факта, че нямахме толкова възможност да играем като другите деца, слушах много радио, много музика. Може това да е предопределило по някакъв начин. Специално за класическата музика, това си е вътрешна насоченост, дойде от само себе си“.

Като дете започва да свири на пиано

„Като малка си представях как ще стана пианистка, как ще свиря на големите сцени. По-късно, като се появиха училищните хорове, се записах и стана ясно, че друга ще бъде моята насоченост. Всъщност аз това исках да правя“, разказва Кристина Александрова.

Силата на музиката като терапия

През 2016-а година от Асоциацията на родители на деца с епилепсия търсят музикотерапевт, който да се занимава с децата и младежите в дневния център. По това време Кристина Александрова е завършила висшето си педагогическо образование, но няма опит.

„Реших, че мога да опитам. Отначало беше като предизвикателство, от което да натрупам опит. Като видях, че от това, което показвам на децата, има положително въздействие в една или друга посока, реших да търся път и начин да развивам тези свои умения. Това ми носи удовлетворение, защото виждам, че те наистина се чувстват добре след всеки наш час. Трудното е, може би, в началото, докато намериш правилния път към дадено дете или човек, с когото работиш“.

Поезията също й е на сърце

„Аз съм поетеса, имам издадена книга. Предстои да издам втора. Освен писането на стихове и четенето на полезна за мен литература, обичам да прекарвам свободното си време с приятели, да бъда сред природата. Много обичам да се разхождам на места, които са откъснати от света – тихи, безлюдни. Кулинарията също ми е хоби“, споделя тя.

За достъпната инфраструктура в София

Като незрящ човек, който иска да се придвижва самостоятелно в столицата, Кристина Александрова определя достъпността като „ужасна“.

„Дупки по тротоарите. Това, което направиха със светофарите, да има звуков сигнал – замисълът е добър, но понякога не можеш да разбереш накъде трябва да пресечеш. Опитват да правят неща, но е хубаво, когато правиш нещо, да искаш и мнението на хората с увреждания“.

Цялото интервю с Кристина Александрова можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Краси Куртев – летният лъч в българската музика

Историята на "Изотопия" в памет на Красимир Куртев от "Акага" чуйте в звуковия файл. Снимки в публикацията: Facebook-страницата на "Акага"

публикувано на 11.01.25 в 15:46

Доброто, което окрилява

През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..

публикувано на 09.01.25 в 11:28

Как да разпишем и постигнем своите "50 цели за 2025" с Анастасия Карнаух

Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..

публикувано на 06.01.25 в 18:43
Интериорният и продуктов дизайнер инж. Лора Денева

Как да поканим у дома Мока Мус, съветва дизайнерът Лора Денева

"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс  Мока Мус  буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..

публикувано на 06.01.25 в 15:33
Коледен базар в град Познан, Полша.

Аугусто Ечевери Чуковски: Важно е да вярваме в доброто и да разчитаме на него

Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..

обновено на 06.01.25 в 09:09

Мануела Панаретова: Нека опитаме да запазим мир и баланс в отношенията

Културата на Южна Америка присъства в живота и празниците на семейството на Мануела Панаретова . Тя е испанист, преводач, преподавател по испански и италиански език, а личният ѝ живот е свързан с Чили, където живее по време на брака си с чилиец. Как отбелязват Коледа и Нова година в нейната фамилия и как съчетават българската и чилийската..

обновено на 06.01.25 в 07:45
Таня Лий, Джегук Лий и синът им Дамин Лий.

Таня Лий: Нека запазим хубавото си отношение и грижата един за друг

Таня Лий e българка, а съпругът ѝ Джегук Лий е от Южна Корея. След като се запознават благодарение на общ познат от корейската общност в България, първоначално ги събират разговорите за Съединените щати и любовта им към тази държава отвъд Океана. Сега вече като семейство Таня, Джегук и синът им Дамин съчетават в ежедневието и празниците си..

обновено на 06.01.25 в 05:56