Партии, създадени не само от отцепници, но и от финансови центрове – Ковачки, Божков и т.н., те не съществуват дълго и не могат да бъдат фактор в българския политически живот.
В това е категоричен политологът Мехмед Мехмед, според когото случващото се в ДПС ще завърши с раздяла.
А след раздялата ДПС ще си влезе в едно русло и ще се активизира още повече, прогнозира той пред БНР. По думите му евентуални предсрочни избори ще бъдат мотивация за местните структури на ДПС да работят по-активно, за Доган.
"След съвета най-вероятно на Делян Пеевски и Йордан Цонев вече ще се наложи да си оформят собствена политическа партия, където евентуално ще разчитат на районите, в които Пеевски е работил, когато е бил част от ДПС".
Егото и амбициите на Пеевски нямат край, изтъкна политологът и посочи, че е очаквал този разрив в партията.
Мехмед подчерта изключително ниската избирателна активност на последните избори и изказа мнение, че второто място на Движението реално не се дължи на политиката им. По думите му спадът в подкрепата им е с около 50-60 хил. гласа на всеки следващи избори.
Политологът доц. Даниел Смилов се съгласи, че дългосрочно нова формация на Пеевски няма бъдеще.
"Ресурсът, с който една такава формация ще разполага, е най-вече финансов, някакъв тип връзки, влияние върху определени държавни органи, прокуратура, служби, но това не е основа, върху която може да се изгради партийна формация. ДПС е партия, която има собствен електорат. Тя изпълнява важни представителни функции. Сега ще видим някакъв разрив между политическо представителство и корпоративен елемент. Една голяма част от корпоративния багаж на ДПС ще остане извън Движението".
В предаването "Неделя 150" доц. Смилов напомни, че разривът в партията се случи по съставянето на правителство с първия мандат на ГЕРБ.
"Целият този формат, ако беше минал, щеше да зависи на практика от Пеевски. /…/ Може би това е било причината Доган да дръпне спирачката, защото е преценил, че един такъв вариант не е изгоден за Движението, би му нанесъл репутационна щета", обясни той.
Мехмед Мехмед добави, че за Пеевски това правителство е било важен инструмент, за да се покаже като спасител.
"Пеевски ставаше все по-голям, голям, голям политически субект. Този феномен по един или друг начин трябваше да бъде свален, да бъде дръпнат вече от политическата сцена. Ето един удобен повод за г-н Доган да приключи кариерата на Пеевски".
Втория мандат за ПП-ДБ
Даниел Смилов посочи, че ПП-ДБ са в трудна ситуация:
"В този парламент има едно мнозинство, което може да реализира правителство. Това е мнозинство около ГЕРБ, ДПС в различните му модификации и някакви техни присъдружни организации. Това беше логическо мнозинство. ПП-ДБ не могат да са част от това мнозинство чисто идеологически. Те знаят, че на практика нямат солидно мнозинство зад себе си. Задачата е тежка, защото ако отидем на още едни избори, рискуваме да загубим и много пари, и шансове за еврозоната, и да вкараме страната в хаос. Те трябва да излязат с някакво предложение. Драмата е, че каквото и правителство да предложат, зад него ще стои и мнозинството, което описах – върху него ПП-ДБ имат нулево или минимално влияние".
Според него целият въпрос е дали ГЕРБ и ДПС имат интерес от такова правителство. Позицията на ГЕРБ е, че изборите са по-доброто решение. По думите на политолога обаче едни нови избори носят вариант за драматични развития.
Мехмед Мехмед смята, че за ПП-ДБ ще е по-добре да върнат мандата и да чакат следващите избори. "Да носят тази политическа отговорност е грешка, защото твърде много негативи могат да изкарат от тази шарена мозайка, върху която трябва да стъпят. Отговорността ще е тяхна, дивидентите - на други, които пак ще ги сочат с пръст", коментира той.
Цялото интервю на Диана Янкулова с Мехмед Мехмед и доц. Даниел Смилов в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис и германският канцлер Фридрих Мерц обсъждат днес в Берлин новата отбранителна стратегия на Европейския съюз. Срещата на Мицотакис с новия германски канцлер се оценява от политическите анализатори като ключова не само за двете страни, но и за Европа. Акцент в разговорите е участието на двете страни в..
От Фондация "Биоразнообразие" продължават да търсят чешми, които са ценни за хората и биоразнообразието, и да ги възстановяват. След Сакар, Костинброд и Провадия във фокуса вече са чешмите в Природен парк "Витоша". Директорът на неправителствената екоорганизация Йорданка Славова посочи, че все още са на етап да се обиколят чешмите, да..
Брюксел се готви да използва капиталов контрол и тарифи срещу Русия, в случай че Унгария блокира удължаването на икономическите санкции на ЕС, наложени на Москва в отговор на войната ѝ в Украйна. Европейската комисия е уведомила националните столици, че голяма част от санкциите, включително 200 милиарда евро замразени руски държавни активи, могат..
С категорична подкрепа за въвеждане еврото от 1 януари догодина излязоха и национално представителните работодателски организации в позиция, изпратена до президента, председателя на Народното събрание и премиера. В позицията си работодателите изтъкват, че изразяват мнението на своите членове, които представляват всички сектори на икономиката и създават..
Гръцкото правителство въвежда мерки срещу демографската криза в помощ на младите семейства с деца. Гърция е в безпрецедентна демографска криза, заявиха в парламента депутати, които цитираха гръцката статистическа агенция Елстат. Те се обърнаха към правителството с призив "Спасете Гърция, нацията загива". Вицепремиерът и държавен министър..
Община Бобошево ще ремонтира пътищата до двата манастира на територията си - "Св. Димитър" и до Руенския - "Св. Иван Рилски" над родното място на светеца - Скрино. Това стана ясно след приемането на бюджета за 2025 г. Така ще се развива по-активно религиозният туризъм в района, наричан "българският Йерусалим", коментират от местната управа. Пътят..
Медици от Спешното отделение на врачанската болница настояват за жива охрана на отделението след поредния случай на агресия срещу тях. При инцидента, който е от началото на месеца, дежурна лекарка е нападната и бита от роднини на пациентка, на която е оказвана спешна помощ. "Категорично отказваме да работим в среда, в която постоянно..
Певицата Катя Близнакова, която преди години изпя народната песен "Лиляно, моме" - песента, която се превърна в нейна емблема и стана любима на..
"Крум Зарков го хвана страх . Смята, че ще спаси политическата си кариера. Той се огъна под напрежението, че ще трябва да бъде част от един сериозен..