Освен с природни дадености, Калофер ни кани на среща с красота и музика, създадени от нашите древни традиции.
Калоферската дантела или магията в бяло е като пътуване във времето. От XIX век до днес занаятът изисква едни и същи инструменти - дървени совалки и цилиндрична възглавничка, и много търпение.
От времето на пищните кралски облекла, откъдето е привнесена дантелата, до богато украсена трапеза, днес това изкуство - занаят предлага различни бижута и украса за дома.
Бижутата обеци, брошки, гривни и чокъри са новият прочит на съвременните майстори на калоферската дантела.
"За 25 ти пореден път ще се проведе празникът на Калоферската дантела на емблематичната дата - 15 август, разказа за предаването "Пътувай с "Хоризонт" Диана Овчелорава, майстор плетач на калоферска дантела от Творчески център на калоферската дантела в гр. Калофер.
"Аз като калоферец имам много причини да се гордея освен със славното историческо минало на града, но и с настоящето на града", каза за БНР Наньо Чолпанов от Народно читалище "Христо Ботев" - Калофер. Със стихове на Ботев и Яворов започна разговорът с Чолпанов, за който Калофер и България са раят на Земята.
"Тук имаме уникална природа - през зимата снегът се сипе плавно, без виелици и вихрушки, пролетта е дивно красива, а лятото е с прохладни вечери, при които не можеш да заспиш, без да си сложиш одеяло, есента е пълна с хиляди причудливи багри на вековните букови и борови гори.
На Васильов ден имаме уникален празник - т.нар. "Парен петел", също и другите ни празници - ваденето от реката на Калоферския кръст, имаме поне 50 коледарски групи и поне над 50 коледарски песни - уникални музикални размери.
Читалището ни е онзи светлик, който съхранява културата и бита на българина от миналото до днес.
И все си мисля, че може би трябва да се завърнем към трите главни Р - Род, Родина и Роден край! Да, смятам, че ние сме кораво племе, силен корен и енергийното поле на България е силно и ние ще оцелеем", каза за БНР Наньо Чолпанов.
Още по темата слушайте от разговора на Даниел Инков с Диана Овчелорава и Наньо Чолпанов от Народно читалище "Христо Ботев" - Калофер за предаването "Пътувай с "Хоризонт".
На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги. В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..
"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..
Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..
Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори. Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..
В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..
Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания. Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..
48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..