Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Водите се управляват неправилно, трябва дългосрочна стратегия, казват от Фермерския съюз

Огън и вода - къде са слабите ни места в борбата с пожарите?

Страната ни има нужда от летателна техника за гасене на горските пожари, признават от МЗХ

Снимка: БТА

Превенцията не ни е силна страна. България няма проблем с парите.

Тази позиция изрази пред БНР Тома Белев от "Зелено движение".

Той акцентира върху пропуснати възможности по оперативните програми в два програмни периода да се закупи техника за гасене на огъня по въздух, в труднодостъпни райони.

"Ние сме планинска страна, в една трета от територията същинска планинска държава."

Тома Белев  Снимка: БГНЕС

Никога не използваме всички възможности от оперативните програми, заяви Белев.  

Борбата с пожарите трябва да бъде национален приоритет, не може да разчитаме само на европейски средства, смята Тома Белев.

Според него е налице подценяване на проблема с пожарите.

"Ние мислим краткосрочно. Никой не мисли в перспектива. Изменението на климата ще е свързано все по-често с пожари и суша и трябва да се инвестира."

Природозащитникът и бивш заместник-министър на екологията апелира да се създаде авиационно звено за борба с пожарите.

инж. Мирослав Маринов  Снимка: Таня Милушева

Страната ни има нужда от летателна техника за гасене на горските пожари, призна в интервю за предаването "Преди всички" инж. Мирослав Маринов, заместник-министър на земеделието и храните с ресор "Гори".

"Имаме нужда категорично от летателна техника за гасене на горските пожари."

Според него ситуацията е критична. От 11 действащи в момента пожара най-сериозен е този край Стара Загора.

Маринов отбеляза и големия мащаб на пожара край Свиленград:

"Около 20 000 декара гора изгоря. Иглолистната гора почти навсякъде изгоря върхово. Но не е само гората. Цяла екосистема загива. Гледката е ужасна и грозна, много тъжна.

Около 55 000 хектара гори са засегнати от пожарите до момента, посочи заместник-министърът. По думите му, "от 2012 г. не сме имали толкова много пожари на такава голяма площ".

Снимка: БТА

Обикновено пожарите възникват на земеделски територии извън горските, и се прехвърлят, подчерта инж. Мирослав Маринов. Той е категоричен, че пожарите в недостъпните места не възникват там.

Имаме 126 специализирани автомобили 4х4 за първоначална бърза атака на пожарите, обясни той относно наземната техника, с която разполагат горските служители. Обучените лица са малко над 1000.

Глобите за нерегламентирано палене на огън в близост до горите не са големи, стана ясно от думите на Маринов.

"Нарушенията в горите станаха все по-малко. Глобите започнаха да се плащат."

Преди 20 години е имало по-малко от 5% събираемост, сега е 30 на сто, уточни заместник-министърът.

"Изваляването на облаците ще става все по-интересна тема. Би било много полезно, ако има развита язовирна мрежа – да се ползва по време на суша. Тази вода да се съхрани. Ако учените са доказали, че има ефект, защо да не се пробва", коментира инж. Мирослав Маринов във връзка с румънския опит в тази област.

Георги Стоянов  Снимка: Таня Милушева

Водата в България е неправилно управлявана, заяви пред БНР Георги Стоянов, председател на Българския фермерски съюз.

Основният проблем е напояването, изтъкна той за недостига на вода за земеделие.

Изваляването в Румъния се прави с български специалисти. Водещи държави го правят и има резултати.

Стоянов призова МЗХ да прояви отношение и да се създаде дългосрочна стратегия, като се търсят и "варианти за дъждуване" - т.нар. засяване на облаци, за да се предизвиква дъжд.

"Никой не може да каже какво се случва с около 3000-те общински язовира", отбеляза Стоянов за малките язовири.

"На книга се води язовир. Някаква част – вече друго предназначение. Някаква ревизия трябва да се направи на тези язовири. Те са били част от тази система, която осигурява напояването."

Според председателя на Фермерския съюз няма чуваемост по темата и управляващите не обръщат внимание на апела на земеделците.

Повече по темата – чуйте в звуковите файлове. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мъж в кома и друг - тежко пострадал след катастрофа край София

Мъж е изпаднал в кома след тежко произшествие край София. Инцидентът е станал на булевард "Европа" при разклона за Банкя. Сигналът е подаден в 22:38 часа в неделя.  Лек автомобил се е ударил в крайпътно дърво. На място са изпратени три линейки, съобщиха за БНР от Центъра за спешна медицинска помощ. Мъжът е с множество наранявания,..

публикувано на 25.11.24 в 14:10
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00