Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нещата при третия мандат са "малко на принципа "бързай бавно", смята преподавателят

Доц. Христо Паунов за предложението на ПП-ДБ: Нетрадиционно и екзотично

Според конституционалиста връчването на първите два мандата за кабинет следва да е в обозрими, сравнително кратки срокове

| Интервю
Снимка: БТА

Процедурата по връчване на мандати за съставяне на правителство е започнала. Няма разписан срок за връчването на първия и втория мандат, но това следва да бъдат "обозрими, сравнително кратки срокове" за задвижване на процедурата.

Това мнение изрази пред БНР доц. Христо Паунов, преподавател по Конституционно право в Юридическия факултет на Пловдивския университет и Юридическия факултет на УНСС.

Това не е абсолютно произволен или прекалено дълъг срок, категоричен е специалистът в тълкуването на понятието "разумен срок". По думите му този срок се определя от държавния глава и в конституционните текстове виждаме засилената му роля в политическия арбитраж.

"От него зависи как ще протече тази процедура."

"Звучи малко нетрадиционно, малко странно", смята доц. Паунов за предложението на ПП-ДБ първо да се приемат определени закони, а след това да се върви към сформиране на правителство, като се забави процедурата по връчване на втория мандат. 

"Парламентарна република означава, че парламентът трябва да намери начин и възможност да състави правителство, което да бъде отговорно пред парламента. Това е основната цел на тази процедура. Всичко останало звучи доста екзотично."

След неуспешни първи два мандата при третия вече имаме абсолютно фиксиран 7-дневен срок, напомни преподавателят по конституционно право. Според Паунов нещата при третия мандат са "по-интересни", защото в Конституцията няма фиксиран срок, в който получилият мандата да предложи състав на правителство.

Нещата се забързват при връчването на мандата, но после се забавят, обясни той. По думите му тук процедурата е "малко на принципа 'бързай бавно' ".

Конституционната юрисдикция не трябва да бъде притискана и форсирана, коментира доц. Паунов относно дългоочакваното произнасяне на Конституционния съд по промените в Конституцията. Той го определи като "делото на годината" и подчерта, че решението трябва да има действие занапред.

Ако КС постанови, че има нарушена процедура при приемането на промените в Конституцията, всички промени падат, изтъкна доц. Христо Паунов.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бюджетната комисия определя правила за номинации за зам.-председатели на Сметната палата

На заседание Комисията по бюджет и финанси в Народното събрание ще определи процедурни правила - за номинации за двама заместник-председатели и двама членове на Сметната палата, както и на кандидати за Фискалния съвет и за поста подуправител на Българската народна банка. А също и за номинации за ръководство на Комисията за финансов надзор,..

публикувано на 04.02.25 в 07:48
Доналд Тръмп и Бенямин Нетаняху

Тръмп и Нетаняху ще обсъдят втората фаза на примирието в Газа

Американският президентът Доналд Тръмп се очаква да приеме израелският премиер Бенямин Нетаняху, който е на посещение във Вашингтон, където се очаква да започнат разговори за втората фаза на примирието в Ивицата Газа. Така Бенямин Нетаняху ще стане първият чуждестранен лидер, с когото Доналд Тръмп ще има среща, откакто встъпи в длъжност преди..

публикувано на 04.02.25 в 07:39

Финансите на страната и Бюджет 2025 - основни теми на Съвета на управляващите

Финансовото състояние на страната и подготовката за бюджета за тази година ще са основна тема на предвидения за днес Съвет за съвместно управление. Министърът на финансите Теменужка Петкова се очаква да представи информацията, получена от държавните структури и общините - за всички задължения към доставчици в страната и чужбина, както и за..

публикувано на 04.02.25 в 07:38
Система за противовъздушна отбрана NASAMS

Европейските лидери обсъдиха противовъздушната и противоракетната отбрана

Противовъздушната и противоракетната европейска отбрана са били във фокуса на дебатите на заседанието на европейските лидери - това съобщи председателят на Европейския съвет Антонио Коща след края на срещата в Брюксел. За първи път лидерите, които заседаваха в двореца "Егмон", посвещават срещата си изцяло на отбраната и също за първи път в..

публикувано на 04.02.25 в 07:32
Лидерът на

Партията на Найджъл Фарадж е с най-голяма подкрепа, сочи социологическо проучване

"Реформирай Обединеното кралство" в момента е най-популярната британска партия. Това е изненадващият резултат от последното социологическо проучване на "YouGov".  "Реформаторите" продължават да разтърсват британската политика. Партията на Найджъл Фарадж се радва на 25-процентна подкрепа, изпреварвайки с един пункт управляващите лейбъристи,..

публикувано на 04.02.25 в 01:30
Доналд Тръмп

Тръмп отлага митата за Канада и Мексикo

Американският президент Доналд Тръмп отлага въвеждането на мита за Канада и Мексико. Това става малко преди новите американски тарифи да влязат в сила. Развитие се очаква и по отношение на Китай - третата включена в указа на Тръмп държава.  Митата, които Съединените щати обявиха, че налагат на Канада и които трябваше да влязат в сила от днес, ще..

публикувано на 04.02.25 в 01:14

КЗП е завела още 5 колективни иска срещу фирми за бързи кредити

Комисията за защита на потребителите е завела още 5 колективни иска срещу фирми за бързи кредити във връзка с неравноправни клаузи в техните договори. Това съобщиха от регулатора в писмо до медиите. От КЗП отбелязват, че се наблюдава тенденция някои от фирмите за бързи кредити да пренасят незаконосъобразните такси в своите тарифи с цел да заблудят..

публикувано на 03.02.25 в 21:47