Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Турският президент

Ердоган заяви, че Турция е готова да създаде военноморска база в северен Кипър, "ако е необходимо"

Автор:
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви, че Турция е готова да създаде военноморска база в северен Кипър, ако това е необходимо, предаде Ройтерс, позовавайки се на Анадолската агенция.

Вчера Ердоган присъства на военния парад в северната част на Никозия по повод 50-годишнината от турската намеса с въоръжени сили на острова.

Той изтъкна, че Анкара продължава кампанията за признаване на Севернокипърската турска република и решението за две държави на острова.

"Ако е необходимо, можем да изградим база и военноморски съоръжения на север. Ние също имаме море", каза президентът на Турция в самолета, с който се върна от Кипър, обвинявайки Гърция, че иска да създаде такава база на острова.

"Ние строим на острова сградата на президентството на Северен Кипър (Севернокипърската турска република – бел. ред) и сградата на парламента. Те строят военна база, ние строим политическа база," добави той.

Турският държавен глава отново изключи всякакво подновяване на международни преговори за бъдещето на Кипър, освен директно с кипърската гръцка страна.

"Честно казано, не смятаме, че е възможно да започнем нов преговорен процес, без да установим уравнение, в което двете страни да седнат на равна нога и да напуснат масата на равна нога", каза той.

През 1974 г. кипърски гръцки националисти и тогавашната управляваща диктатура в Атина искат да обединят Кипър с Гърция, което води до военен преврат на острова. За да предотврати обединението с Гърция, Турция се намесва с военни сили на 20 юли 1974 г. След тези събития островът остава разделен.

Гръцката страна окачествява събитията от преди половин век като инвазия на острова от турските сили, докато турската страна определя случилото се като "Кипърска мирна операция". 

През 1983 г. в северната част на острова е провъзгласена Севернокипърската турска република (СКТР), която и до днес е призната само от Турция. Турция все още поддържа над 35 000 войници в отцепилата се северна част на острова.

По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Никос Христодулидис, Антонио Гутериш и Ерсин Татар в Женева, 18.03.2025 г.

Специален пратеник на генералния секретар на ООН ще работи по Кипърския въпрос

Никозия очаква "положително развитие" към разрешаването на Кипърския въпрос с работата на новия личен пратеник на генералния секретар на ООН на острова, чийто мандат официално започва днес. На дневен ред е подготовката на втората неформална петстранна конференция за Кипър, насрочена за юли. Първата среща на президента на Кипър Никос Христодулидис..

публикувано на 12.05.25 в 03:43

ЕС и Великобритания задълбочават сътрудничеството си в отбраната

Британски войници биха могли да се бият рамо до рамо с европейските си колеги, изправени пред лицето на руската агресия, съгласно знакова сделка, разкриват изтекли документи, видени от вестник "Таймс". Обединеното кралство и ЕС ще представят пакт за отбрана и сигурност тази седмица като част от широкообхватна сделка, която ще осигури на Великобритания..

публикувано на 12.05.25 в 02:43
Доналд Тръмп

Тръмп поиска Украйна да се съгласи "незабавно" с предложението на Путин за директни преговори

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп поиска от Украйна да се съгласи "незабавно" с предложението на руския лидер Владимир Путин за директни мирни преговори. Путин предлага преговорите с Украйна да се възобновят Вместо примирие от понеделник, за каквото призоваха Киев и европейските му съюзници вчера, Путин предложи снощи среща на руски с..

публикувано на 11.05.25 в 20:09
Германският външен министър Йохан Вадефул

Йохан Вадефул: Конфликтът в Газа не може да се реши с военни средства

Конфликтът в Газа не може да се реши с военни средства, а ударението трябва да се постави върху политическото решение, заяви германският външен министър Йохан Вадефул при днешното си посещение в Йерусалим, предаде "Ройтерс". Министърът заяви, че Германия ще направи всичко възможно, за да гарантира сигурността на Израел, но това не означава,..

публикувано на 11.05.25 в 19:46
Жан-Ноел Баро

Франция е съгласна с Нидерландия за споразумението между ЕС и Израел

Франция изказва съгласие с искането на Нидерландия да се преразгледа споразумението за асоцииране между Европейския съюз и Израел заради хуманитарната катастрофа в Газа. Настояването на Нидерландия да се преразгледа споразумението между ЕС и Израел е "основателно" - заяви френският външен министър Жан-Ноел Баро по време на участие в предаване..

публикувано на 11.05.25 в 19:20
Абас Аракчи

Иран: Програмата за обогатяване на уран не подлежи на договаряне

Иранската програма за обогатяване на уран не подлежи на договаряне. Тази позиция потвърди външният министър Абас Аракчи след поредния кръг от преговори в Мускат със специалния пратеник на САЩ Стив Уиткоф. Нов кръг преговори между Иран и САЩ в Оман Аракчи определи днешния кръг от разговори като "по-сериозен" от предишните три и добави, че сега..

публикувано на 11.05.25 в 19:04

Еди Рама: Албания ще бъде следващата страна в ЕС

Албанският премиер и лидер на управляващата Социалистическа партия (СП/PS) на Албания Еди Рама гласува днес на парламентарните избори в страната заедно със съпругата си Линда в село Сурел близо до албанската столица, съобщи албанският информационен портал "Шчиптаря". Албания гласува на парламентарни избори В кратко изявление пред медиите..

публикувано на 11.05.25 в 18:55