В днешния свят, когато технологиите и медицината се развиват с бързи темпове, ставаме свидетели на невероятни открития и иновации, които променят начина, по който се борим с най-тежките заболявания. Една от най- значимите области на прогрес е прецизираната медицина, базирана на генетични изследвания.
Тези изследвания позволяват на лекарите да надникнат в самия геном на пациента и да разберат какви мутации причинява заболяването.
Ракът, например, е болест, която мъчи човечеството от хиляди години, но сега, благодарение на генетичните изследвания, имаме възможността да прилагаме индивидуализирано лечение, което е далеч по-ефективно. Тестове ни позволяват да анализираме огромен брой генетични варианти и да определим най-добрите терапевтични стратегии.
НЗОК да поеме генетичните изследвания на пациенти с онкологични заболявания
"Съвременната медицина извежда причината за раковата болест като болест на генома, посочи в "Нощен хоризонт" д-р Теодор Замфиров.
"Което означава, че ние няма как да проведем правилно лечение на пациента, без да надникнем в неговия геном, а всъщност да видим кой от активните гени непрекъснато излъчва импулси, така че клетката непрекъснато да се дели, да се размножава, което в края на краищата представлява рака.
Новите технологии идват след проекта - "Човешки геном", който завърши 2003 година и с който се прочетоха всички 3 милиарда букви на човешкия геном. Технологиите след това се развиват в посока разчитане на индивидуалния човешки геном и да се сравнява с този референтен, за да се види къде има мутации, или варианти в гена, които дават непрекъснати стимули на клетките да се делят.
Те придобиват различни по вид мутации, някои от клетъчните клонове приемат предимство пред останалите клетки, започва едно неконтролируемо делене, най-неприятното е във фазата на метастази, където има клетки от даден орган раково изроден в други нормални органи, където им се нарушава функцията, поясни още д-р Замфиров.
Д-р Замфиров разказа за новите методи и подходи, които променят медицината и как те могат да подобрят живота на милиони хора по света. Един разговор за това как науката и иновациите дават надежда и нови възможности за лечение.
"Генетичните изследвания за пациенти с онкологични заболявания са важни, за да може да се използват т.нар. прицелни терапии, които атакуват определен от теста активен ген и неговият продукт като протеин, така че като "ключ в ключалка" да го затвори и да не му дава да разпространява импулсите си към клетъчното ядро, откъдето да се получава деленето и да се разрастват клетките.
В този случай е изключително важно да се види кой е този ген, или кои са вариантите, защото може да са и генни сливания в зависимост от вида тумор, които движат раковия процес.
Така че, да се определи кое лекарство, какъв вид химиотерапия да се приложи или лъчелечение е важно да имаме възможност за генетични тестове. Тези тестове са особено важни и при наследственост на онкологично заболяване.
Подобни генетични тестове са от полза и при оценка на риска от сърдечно-съдовите болести, например, каза още д-р Замфиров за БНР.
"Д-р Замфиров участва в нашите семинари на здравния форум МОСТ, защото преди него известният наш генетик проф. Иво Кременски също участва по темите за генетика, така на "мостчето" попадна и д-р Замфиров, коментира за БНР Юлия Пискулийска, журналист, поет и писател, организатор на ежегодния здравен форум на фондация МОСТ.
"Д-р Замфиров участва със сериозни теми в здравния форум, с полезна информация за хората и със важни препратки към здравните власти. Самият той работи с отношение към хората, с мисъл за развитие на науката, като всичко е подчинено на иновациите и на ползата за човека, сподели още Юлия Пискулийска.
Д-р Теодор Замфиров е завършил Техникум по Енергетика специалност Хладилна, Топлинна и Климатична техника в техникум Вилхем Пик, сега "Хенри Форд". Завършва Медицински Университет София с отличен успех през 1995-та година. След завършването си практикува 12 месеца като лекар в спешна и неотложна помощ.
Избира бизнеса с лабораторна и аналитична техника. От 2001-ва година основава и ръководи една от водещите компании в България, но и на Балканите, занимаваща се с дистрибуция на клинична и научна апаратура и реактиви за болнична и доболнична помощ. Носители са на редица дистрибуторски награди от различни производители на съвременна високо иновативна техника. Интересите са му в областта на прецизираната онкология и таргетни терапии, генетична диагностика и др.
Още по темата в звуковия файл.
Гърция е засегната от най-горещата вълна това лято. От обяд се спира работа на открито. Властите препоръчват на туристите да не стоят на слънце. Температурите се покачват постоянно, като в обедните часове живакът ще достигне 43 градуса на сянка. Зачестиха случаите на пострадали туристи от високите температури, съобщават от Гражданска защита...
В Плевен делото "Сияна" беше отложено с час поради възникнал скандал с журналисти и граждани. Съдията от Окръжния съд не допусна никой, освен страните по процеса. В Окръжния съд не бяха допуснати гражданите, които се бяха събрали пред Съдебната палата в 9 часа. Те настояват за справедлив процес, сред тях бяха и пожарникари, колеги на дядото на..
Окончателното присъединяване на България към еврозоната ще приключи днес безвъзвратно, каза на влизане на заседанието на Съвет "Икономически и финансови въпроси" в Брюксел министърът на финансите Теменужка Петкова. "На прага сме да реализираме една стратегическа за страната ни цел", каза министър Петкова. Тя припомни, че първо се очаква..
Да си в ядрото на Евросъюза е изключително важно. България ще може много по-успешно да отстоява позициите си. Това мнение изрази пред БНР журналистът Георги Готев, основател на сайта EUalive , в деня, в който се очаква окончателно да бъде потвърдено влизането на страната ни в еврозоната. По думите му " България е равна сред равните..
В първия ден от въвеждането на безплатни антибиотици за деца до 7 години личните лекари все още не са получили указания за изписването им - дали трябва да се докаже бактериална инфекция и ще се използва ли рецептурна книжка, както при безплатните лекарства за сърце и кръвно налягане. Изпратени са само указания за актуализиране на медицинския..
Протест пред Съдебната палата в Плевен преди началото на делото за смъртта на 12-годишната Сияна. Граждани настояват за справедлив процес. Преди началото на заседанието пред Съдебната палата дойдоха и пожарникари, колеги на дядото на Сияна, който пострада тежко в катастрофата. "Колега съм на Георги Онов. Тук сме като хора, второ,..
Само три дни след премиерата си третият сезон на корейския феномен "Игра на калмари" стана най-гледаното неанглоезично заглавия в каталога на Нетфликс за седмицата със зашеметяващите над 60 милиона гледания. Ако още не знаете за какво се разказва в този мрачен сериал - в общи линии - това е история за хора, изгубили всичко и затънали в..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в..
"Мотивите на вота на недоверие са несправяне на изпълнителната власт с огромния екологичен проблем и по-точно екологичната катастрофа , която вече се..