Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Теодор Замфиров: Съвременната медицина извежда причината за раковата болест като болест на генома

Д-р Теодор Замфиров
Снимка: Станислава Пирчева

В днешния свят, когато технологиите и медицината се развиват с бързи темпове, ставаме свидетели на невероятни открития и иновации, които променят начина, по който се борим с най-тежките заболявания. Една от най- значимите области на прогрес е прецизираната медицина, базирана на генетични изследвания

Тези изследвания позволяват на лекарите да надникнат в самия геном на пациента и да разберат какви мутации причинява заболяването

Ракът, например, е болест, която мъчи човечеството от хиляди години, но сега, благодарение на генетичните изследвания, имаме възможността да прилагаме индивидуализирано лечение, което е далеч по-ефективно. Тестове ни позволяват да анализираме огромен брой генетични варианти и да определим най-добрите терапевтични стратегии. 

НЗОК да поеме генетичните изследвания на пациенти с онкологични заболявания

"Съвременната медицина извежда причината за раковата болест като болест на генома, посочи в "Нощен хоризонт" д-р Теодор Замфиров

"Което означава, че ние няма как да проведем правилно лечение на пациента, без да надникнем в неговия геном, а всъщност да видим кой от активните гени непрекъснато излъчва импулси, така че клетката непрекъснато да се дели, да се размножава, което в края на краищата представлява рака. 

Новите технологии идват след проекта - "Човешки геном", който завърши 2003 година и с който се прочетоха всички 3 милиарда букви на човешкия геном. Технологиите след това се развиват в посока разчитане на индивидуалния човешки геном и да се сравнява с този референтен, за да се види къде има мутации, или варианти в гена, които дават непрекъснати стимули на клетките да се делят. 

Те придобиват различни по вид мутации, някои от клетъчните клонове приемат предимство пред останалите клетки, започва едно неконтролируемо делене, най-неприятното е във фазата на метастази, където има клетки от даден орган раково изроден в други нормални органи, където им се нарушава функцията, поясни още д-р Замфиров.

Д-р Замфиров разказа за новите методи и подходи, които променят медицината и как те могат да подобрят живота на милиони хора по света. Един разговор за това как науката и иновациите дават надежда и нови възможности за лечение.

"Генетичните изследвания за пациенти с онкологични заболявания са важни, за да може да се използват т.нар. прицелни терапии, които атакуват определен от теста активен ген и неговият продукт като протеин, така че като "ключ в ключалка" да го затвори и да не му дава да разпространява импулсите си към клетъчното ядро, откъдето да се получава деленето и да се разрастват клетките. 

В този случай е изключително важно да се види кой е този ген, или кои са вариантите, защото може да са и генни сливания в зависимост от вида тумор, които движат раковия процес.

Така че, да се определи кое лекарство, какъв вид химиотерапия да се приложи или лъчелечение е важно да имаме възможност за генетични тестове. Тези тестове са особено важни и при наследственост на онкологично заболяване

Подобни генетични тестове са от полза и при оценка на риска от сърдечно-съдовите болести, например, каза още д-р Замфиров за БНР. 

Юлия Пискулийска

"Д-р Замфиров участва в нашите семинари на здравния форум МОСТ, защото преди него известният наш генетик проф. Иво Кременски също участва по темите за генетика, така на "мостчето" попадна и д-р Замфиров, коментира за БНР Юлия Пискулийска, журналист, поет и писател, организатор на ежегодния здравен форум на фондация МОСТ. 

"Д-р Замфиров участва със сериозни теми в здравния форум, с полезна информация за хората и със важни препратки към здравните власти. Самият той работи с отношение към хората, с мисъл за развитие на науката, като всичко е подчинено на иновациите и на ползата за човека, сподели още Юлия Пискулийска. 

Д-р Теодор Замфиров

Д-р Теодор Замфиров е завършил Техникум по Енергетика специалност Хладилна, Топлинна и Климатична техника в техникум Вилхем Пик, сега "Хенри Форд". Завършва Медицински Университет София с отличен успех през 1995-та година. След завършването си практикува 12 месеца като лекар в спешна и неотложна помощ.

Избира бизнеса с лабораторна и аналитична техника. От 2001-ва година основава и ръководи една от водещите компании в България, но и на Балканите, занимаваща се с дистрибуция на клинична и научна апаратура и реактиви за болнична и доболнична помощ. Носители са на редица дистрибуторски награди от различни производители на съвременна високо иновативна техника. Интересите са му в областта на прецизираната онкология и таргетни терапии, генетична диагностика и др. 


Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Общественият съвет към КЗК провежда първото си заседание

Днес ще се проведе първото заседание на Обществения съвет към Комисията за защита на конкуренцията. Ще бъдат коментирани актуализираните приоритети на Комисията до края на годината. В Обществения съвет, като консултативен орган, са представени всички национално признати работодателски организации, двата национални синдиката, сдружения на..

публикувано на 07.07.25 в 08:45

Велико Търново отбелязва 148 г. от освобождението си от турско робство

Във Велико Търново отбелязват днес 148 години от освобождението на града от турско робство. В празничната програма са включени исторически обиколки, военен ритуал и концерт.   За освобождението на Велико Търново музей "Възраждане и Учредително събрание" ще приема безплатно посетители през целия ден, а от 10 и от 14 часа ще се проведат..

публикувано на 07.07.25 в 08:35

СРП оповестява подробности за побоя, извършен от трима тийнейджъри на пл. "Славейков"

От Районната прокуратура в София ще оповестят подробности за случая с пребития от трима младежи мъж на пл. “Славейков” в нощта срещу 4 юли, предаде БТА. Видеозапис от побоя беше разпространен в интернет, след което служители на СДВР издириха и задържаха побойниците. Те са на 15, 16 и 18 години. Пълнолетният е задържан в миналото за кражби, а..

публикувано на 07.07.25 в 08:35
Мария Шаркова

Защо нова наредба може да блокира получаването на медицинска помощ от разстояние?

Министерството на здравеопазването публикува за обществено обсъждане проект на наредба за медицинската помощ от разстояние. В нея се определя реда за оказването й, както и условията и реда за предоставяне на информация. Регламентират се също изискванията за техническа обезпеченост. Мария Шаркова, адвокат по медицинско право, обаче..

публикувано на 07.07.25 в 08:35
Импровизиран мемориал в памет на жертвите на лондонските терористични атаки на 7 юли 2005 г.

20 г. от терора с над 50 жертви в Лондон

Днес се навършват 20 години от атаките на 7 юли 2005 г., при които четирима атентатори самоубийци причиниха смъртта на 52 души и раниха 770 други в транспортната мрежа на Лондон. Атаките на 7 юли 2005 г. се случиха в рамките на един час от първата до последната, като атентаторите са се срещнали на жп гара Лутън сутринта, преди да се отправят..

публикувано на 07.07.25 в 08:28
Илон Мъск и Доналд Тръмп в Овалния кабинет на Белия дом

Тръмп определи като нелепо основаването на нова партия от Мъск

Американският президент Доналд Тръмп определи като "нелепо" основаването на нова политическа партия от бившия му съюзник Илон Мъск. Технологичният милиардер, който преди подкрепяше републиканците, заяви, че иска да оспори "еднопартийната", по думите му, система на САЩ. "Третите партии никога не са работили. Така че той може да се забавлява с..

публикувано на 07.07.25 в 08:20

Росен Желязков ще участва в откриването на висок клас скенер и мамограф в болницата в Разлог

Напълно обновен диагностичен блок с най-ново поколение компютърен томограф и мамографски апарат ще бъде открит официално в болницата в Разлог. Новото оборудване е финансирано от държавата, от четирите общини, които болницата обслужва, и от дарения. Община Разлог и ръководството на здравното заведение  са  привлекли млади медици като..

публикувано на 07.07.25 в 08:11