Българската история е тема, която ни е близка и винаги ни вълнува. В "Нощен хоризонт" говорим за историята като урок и поука за днешния ден, в разговор с интересни събеседници и техните гледни точки. В един увлекателен и документално истинен разговор, писателката Павлина Павлова ни пренася в славното минало на България и разкрива нови и интересни факти за една от най-важните фигури в нашата история – княз Тервел.
Павлова разказа за своя нов исторически роман "Тервел - спасителят на Европа". Тя сподели за процеса на писане и за самия роман, както и за историческите личности и събития, описани в него. Романът обхваща периода от смъртта на княз Кубрат до кончината на княз Тервел. В анонса на романа тя споменава, че книгата е документално истинна и увлекателна.
В разговор със слушателите на предаването, тя обясни как съчетава тези две качества в романа и какви са основните предизвикателства при създаването на толкова мащабно историческо произведение, обхващащо важни събития и битки.
В книгата си Павлина Павлова за първи път разкрива детайли за семейството на княз Аспарух, неговото управление и разширяването на Дунавска България. Ще чуем вълнуващи разкази за славните битки, в които княз Тервел води войската, както и за неговата роля в подкрепата на император Юстиниан II, който го награждава с титлата "кесар" и му дарява обширната област Загора.
Новата книга на Павлина Павлова, "Тервел - спасителят на Европа", разказва за ключовата роля на българския хан Тервел в спирането на арабското нашествие през VIII век. Тази историческа творба представя величието и стратегическия гений на Тервел, който с победата си при Константинопол защитава християнската цивилизация в Европа.
"Тервел - спасителят на Европа" от Павлина Павлова е книга, която не само възражда славната история на хан Тервел, но и предлага важни уроци за съвременния свят.
От днешна гледна точка, неговата победа е символ на обединение и решителност, показвайки как един човек може да промени хода на историята и да защити цивилизационните ценности. Тази книга ни напомня за значението на стратегическото лидерство и храбростта в критични моменти от историята.
В разговора се включиха и литературният критик Георги Цанков, който сподели своите впечатления от творчеството на Павлова, както и почти 100-годишният й почитател Въцо Въцов, който разказа за своя дългогодишен интерес към нейните книги.
"Посвещавам този роман на един от най-големите съвременни будители – проф. д-р Иван Гаврилов. Животът му е вдъхновяващ пример за съвременниците. Закърмен с огромна обич към Отечеството, той превръща саможертвата на своя прадядо старши подофицер Марко Лазаров Качов, кавалер на два ордена "За храброст", загинал в битката при връх Чеган през Първата световна война, в еталон за родолюбие. И неуморно кръстосва България през свободното си време, за да изважда от тъмните гънки на историята ни малко известни или забравени ярки личности, паметни събития, места на важни стълкновения. Усилията му са насочени да възкресяват късчета, които будят гордост и самочувствие в потомците. Защото какво бъдеще ни очаква, зависи от това какви деца ще отгледаме и възпитаме. А професор Гаврилов, без парадни фанфари, тихо върши будителската си дейност, понеже така чувства своя морален дълг. Респект, професоре! Посвещавам този роман и на Ева и Петьо – защото ги обичам."
Още по темата слушайте в разговора на Станислава Пирчева с Павлина Павлова и Георги Цанков.
Разказ за три премахнати творби - разрушени, замазани или свалени от изложбените зали. Това представя изложбата " Забранено изкуство ", която е изследователски проект на куратора Ралица Герасимова. Разглеждат се три случая на цензура: унищожената изложба „Терен и конструкции” на Веселин Димов, представена във Варна през 1982 г.,..
В седмицата, в която БНР отбелязва 90-годишнината си, ви срещаме с наши верни слушатели. "С радиото заспивам", по този начин Георги Костодинов - писател от Чипровци, определя връзката си с Българското национално радио. "От малък слушам радио, дори и сега - на 60 години съм", настоява поетът, който споделя, че е от по-старото поколение..
"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" , казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..
Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..
Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..
В студените дни и нощи хората без дом имат възможност да бъдат настанени в кризисните центрове на Столичната община. При желание могат да останат в тях до 6 месеца. Три са кризисните центрове в София , с общ капацитет 570 места към днешна дата, като има възможност да бъдат открити още. Дежурството на един от мобилните екипи, които..
Има нещо много мистично в това да бъдеш между земята и небето – в полета, който носи усещане за свобода , за необятност и вдъхновение. За връзката между небето и вдъхновението и как авиацията се преплита с изкуството на писането г оворим с Йордан Колев – писател и летец , чийто живот е изпълнен с истории от облаците. " Нашата професия на..
Как се извършва контролът на автомобили и хора, преминаващи през България, която от 23 дни вече е пълноправен член на Шенген? Къде са разположени..
През 2025 година банките на българския пазар очакват проблеми с платежоспособността на клиентите по обслужването на техните кредити и..
Не е вярно, че няма пари в държавата. Категорично не е вярно. Наблюденията ми показват, че ние имаме дълг от 40 млрд. лева, същевременно..