Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Школо": Не са водени разговори с нас за наредбата за е-дневниците

Диян Стаматов: Има място за външни доставчици. Да използваме онова, което работи и дава резултат

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Подготвяме се за началото на учебната година. Отворени сме за диалог по всяка тема. Насреща сме да коментираме какво ще е най-добро за българското образование, за да върви напред. 

Това заяви пред БНР Любомир Ваньов - изпълнителен директор на системата "Школо", която администрира по електронен начин дневниците в българските училища. В предаването "Преди всички" той коментира разпореждането на министъра на образованието проф. Галин Цоков да бъдат премахнати спорните предложения за промени в наредба, които предвиждат от следващата учебна година училищата да преминат напълно към Националната електронна информационна система. Промените означаваха и отпадане на широко разпространените в училищната система електронни дневници на "Школо".
По думите на директора на "Школо" темата никога не е била комуникирана с тях. Винаги сме били в партньорски отношения и сме помагали където и с каквото може, подчерта той. 

Според него основната разлика в двете системи, от която произтичат и всички следващи, е мотивацията

"Ние носим добавена стойност на учители, директори и родители. Ако спрем да носим добавена стойност, нашите партньори ще спрат да ни ползват и респективно няма да ни има". 

Ваньов изчисли, че за едно училище за една календарна година "Школо" излиза средно около 1400-1500 лв., като сумата зависи и от големината на училището. 

Той е категоричен, че никога не са желали да участват в каквито и да било обществени поръчки. Начинът на разработка на софтуер за обществена поръчка и за потребители е много различен, обясни директорът на "Школо". 

"Ние винаги сме желали да сме близо до потребителите, да комуникираме с тях и бързо да добавяме стойност". 

Според него трябва да има самостоятелност и всяко учебно заведение само да решава коя система да използва за електронен дневник, стига системата да е интегрирана с Националната система. 

"Държавата трябва да има оперативните данни за отсъствия, оценки, класове и т.н. Тя и в момента ги има. Въпросът е откъде се въвеждат тези данни и трябва ли въобще тя да участва във въвеждането им. Имайки тези данни, могат да се взимат решения за грипни ваканции например". 

Диян Стаматов
Според Диян Стаматов – директор на 119 училище "Акад. Михаил Арнаудов" в София и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета в България, бързата реакция на министъра е похвална, независимо от причините, които са я породили. И изрази своята благодарност за направеното. 

"Тази наредба трябва да съществува. Тя по закон е предвидена и регламентирана. В нея от 2016 г. е разписано създаването на Национална електронна платформа. Казусът възниква в мудния формат на изграждане на тази Национална електронна платформа. Държавата трудно може да регулира подобни сериозни механизми за създаване на такава платформа. Държавата реагира бавно", обясни той пред БНР.

По думите му електронният дневник на външни доставчици е за да има бърза и адекватна реакция с всички

"Ако на 15 септември 2025 г. преминем на НЕИСПУО, държавата ще спре да изпраща информация до родителите на същата секунда. Тази система не е подготвена да издържи тежестта на тази огромна натовареност. Трябва време, но и хора, които да я направят. Тя се изгражда от 2016 г. до сега - бавно, продължително. "Школо" дойдоха през 2016 г. в образователното министерство и разработиха този продукт, който за мен е национална гордост за дигиталната трансформация на българското образование. Няма нужда да бъде затваряно, само защото било частно". 

Има място за външни доставчици, категоричен е Диян Стаматов. Според него трябва да използваме онова, което работи и дава резултат. По думите му НЕИСПУО още не е достигнало това ниво

Цялото интервю на Спас Крайнин с Любомир Ваньов и Диян Стаматов в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51

Скъсана ли е връзка между цивилизационния и технологичния напредък?

" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..

публикувано на 20.11.24 в 17:34

Столичен ресторантьор: Има протекции и чадър за част от бранша

" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..

публикувано на 20.11.24 в 15:32

Все още всяко трето дете у нас живее в риск от бедност и социално изключване

" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..

публикувано на 20.11.24 в 11:51