Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Възстановиха Пиклата в Червена вода

| обновено на 01.09.24 в 08:39

В дните на суша и воден режим в десетски селища на страната, една чешма потече отново, а майстори възстановиха красивия й каменен дом.

"За нас не е срамно да кажем, че чешмата се казва Пикла."

Да, така хората в село Червена вода наричат чешмата, която след десетилетна почивка отново разхлажда хората по стария римски път.

За "съживяването" на тази стара чешма основна заслуга има майсторът каменоделец Стефан Мръзеков. Негов е и разказът за бистрата и студена водица.

"Когато бяхме малки, ей тук като седнем, провесваме крака и тя отдолу си клокочи чешмичката. Много беше приятно. От 136 години е чешмата, направи вече такава възраст тази година. Хубава чешмичка, с малко такава вода - горчива, но за сметка на това е лековита водата. Доста хора са я използвали при болки, при стомашни проблеми, особено при язвени болести, калцира по-лесно. Много е твърда водата като състав. Много варовик има."

Работата по възстановяването на чешмата започнала още преди години, но има любопитна история за името й. През 1988 г, когато се навършили 100 години от построяването на чешмата, ангажирали Стефан Мръзеков да я побутне. Той реставрирал християнските кръстове по предната част, почистил надписа, за да се вижда по-добре и докато бил в чужбина, местната управа взела нетрадиционно решение.

"Направили общоселско събрание от ОФ организацията и преименували чешмата от Пикла на Черковна. Черковна само си останала като наименование. Доста време мина и народа все си я казва Пикла."

2004-та година майсторът прави реставрация на чешмата. Малко след това тя пресъхва. Тази година подновяват ремонта с Иван Василев, който е осигурил прокопаването и намирането на водата, която потича отново за радост на всички. Помогнал му е и инж. Пламен Пенев.

Дали е лековита водата от тази чешма не е сигурно, дали е изобщо годна за пиене - също, но поне "Пиклата" е възстановена, разхлажда, красива е и е място за срещи и спомени от детството за хората.

Репортаж от Червена вода на Ася Пенчева чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Боян Минчев

Боян Минчев шекерджията - живо съкровище, вписан за нематериално културно наследство

Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство .  Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..

публикувано на 21.12.24 в 07:00

Злоупотреби с общински имоти в Белово? Искат оставката на председателя на Общинския съвет

Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..

публикувано на 18.12.24 в 08:50
Александър Тодоров и Ваклина Стоянова

"Дари храна, дари любов" - топлина за селата от Северозапада

Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..

публикувано на 17.12.24 в 10:00

"Опитах се да светя като крушка"... Опасният чар на радиевите часовници

Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.12.24 в 21:29

В смолянското село Арда възстановяват тъкачеството

В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...

публикувано на 16.12.24 в 06:59

В Балчик работи първият у нас дом за котки

Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..

публикувано на 16.12.24 в 06:27

В Израел бе показана книга от 16 век, в която Спасителят е представен като пътешественик и проповедник

Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..

публикувано на 15.12.24 в 05:49