Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Децата и мобилните телефони:

Д-р Зорница Маркова: До 3-годишна възраст екранното време за децата да е нулево!

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Децата и мобилните телефони - темата в рубриката "Училище за родители".

Според столичани децата им използват мобилните си телефони най-малко два часа на ден, но може и до 6 часа да достигне това време. Децата до 6 години почти не използват електронни устройства при някои от семействата. На някои от по-малките деца изобщо са им забранени телефоните, на други се предоставят след първи клас смарт-часовници, за да имат връзка родители им с тях и за да знаят къде са.

Част от анкетираните са на мнение, че със забрани на телефоните не става, включително и в училище, за каквато по-строга мярка се заговори и каквато вече се прилага в други държави като Нидерландия, Франция, Гърция, а е по-добре да се предложи нещо друго на ученика.

"Децата до тригодишна възраст не трябва да гледат никакви електронни средства, тоест екранното време е нулево, каза за "Хоризонт" д-р Зорница Маркова, психолог.


"След третата годинка на детето, би могло да му се пуска детско филмче до 10 минути на ден. Веднъж в седмицата може да изгледа цяло филмче.

За по-големите деца също веднъж седмично могат да изгледат цял филм.

Социалните мрежи, които най-често се ползват от децата, но с образователна цел, трябва да им бъдат достъпни след 4 клас.

Самото скроуване е вредно за очите и мозъка и за малките, и за големите. Има доказателства, че една от най-ползваните социални мрежи от учениците действа на мозъка като наркотик.

Учениците ползват социални мрежи все по-рано, защото родителите им позволяват, а на второ място, защото още от първи и второ клас Вайбър им е средство за общуване, поясни още д-р Зорница Маркова.

Според нея при влошена социална среда на децата, изходът не е в часове стоене пред екраните. Родителите трябва да им отнемат това право, да работят с децата си, да ги водят на психо-моторни групи, има психо-драма за деца, където се работи в група с деца по различни житейски казуси, допълни специалистът.

Тя твръди, че има връзка между лошите академични резулатати на учениците и постоянното стоене пред телефона  или компютъра, като посочи, че имат случаи на т. нар. екранни деца, които са сложени пред електронните устройства преди една годишна възраст - те проявяват след това симптоми на аутистичния спектър. Имат нарушения на в говорното развитие, а едно дете, ако не проговори до 7 - 8 годишна възраст, то никога няма да проговори, дори да са родени здрави и в норма, смята д-р Маркова.

По думите й телефоните нарушават вниманието и концентрацията на децата в училище и те трябва да бъдат забранени за ползване в клас, така както се прави вече в други държави.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ariu Iva

Никола Попкостадинов: С рекорд по зимен сън отваряме парка за мечки в Белица

С рекорд по най-дълъг зимен сън отварят парка за мечки в Белица днес, съобщи директорът Никола Попкостадинов в интервю пред БНР. "Всички мечки се събудиха преди 10 дни . Голяма част от тях бяха по рано будни, но си имаме рекордьори по зимен сън Дана, Мима и Маринка. Мима е спала цели 165 дни и това подобри миналогодишния рекорд на..

публикувано на 14.04.25 в 10:13

Улоф Гил: Фалшива новина е, че ЕК обмисля да въведе "срок на годност" за спестяванията

"Твърденията, че Европейската комисия обмисля да въведе "срок на годност" за спестяванията на гражданите, са фалшиви и подвеждащи", заяви говорителят на Комисията Улоф Гил.  Той бе помолен да коментира твърденията на евродепутата Рада Лайкова от "Възраждане" и групата "Европа на суверенните нации", че се обсъжда политика, според която от хората..

публикувано на 11.04.25 в 14:04
Д-р Огнян Игнатов

Доктор предлага шофьори-нарушители да дават дежурства в реанимацията!

Зад тежките пътни инциденти, които правителството ще се опитва да ограничи, стоят човешки съдби . Учителката по информатика в математическата гимназия в Русе Снежана Тодорова и ученичката й Лора са оцелели в катастрофи. Пред БНР и предаването "Хоризонт за вас" те разказаха какво е да оцелееш след ПТП, как се преживява тази физическа и..

публикувано на 11.04.25 в 13:18

Боклукът на София - реален проблем или политическа смет?

Председателят на Столичния общински съвет Цветомир Петров свиква извънредно заседание на градския парламент днес от 11:00 часа заради отпадъците на София. Общинските съветници от ГЕРБ-СДС поискаха оставки - на кмета Васил Терзиев, на заместника му по екология Надежда Бобчева и на директора на завода за боклук Николай Савов. Съветниците..

публикувано на 11.04.25 в 09:00

80 хил. снимани с превишена скорост из София. Без спад на пияните и дрогираните

Близо 80 хиляди шофьори в София са заснети от камерите на "Пътна полиция" да карат с превишена скорост. Това съобщи пред БНР комисар Николай  Крушарски, началник на отдел "Пътна полиция" - СДВР. Въпреки това, от началото на годината се наблюдава тенденция на намаляване на ПТП-тата , ако се направи сравнение със същия период на миналата..

публикувано на 11.04.25 в 08:25
Иван Михайлов

Иван Михайлов: 90-дневното примирие в търговската война е и за преоценка

С това 90-дневно примирие в търговската война се надявам да настъпи някаква преоценка , макар че тези войни са доста ожесточени, но мисля, че тези 90 дни ще видим някакви нови действия и разговори . Това мнение изказа пред БНР Иван Михайлов, главен изпълнителен директор на Американската търговска камара (AmCham) в България. По думите му все..

публикувано на 10.04.25 в 17:46

Тежките катастрофи: Проблем е не само инфраструктурата, но и поведението на шофьорите

Днес общественият консултативен съвет по училищни политики към областния управител на Ловеч организира в Ябланица, съвместно с Районното управление на полицията там, първата детска полицейска академия. Сред темите са превенцията и борбата срещу употребата на наркотични вещества и алкохол при младежите, както и тази за пътната безопасност.   "..

публикувано на 10.04.25 в 12:22