Другият концерт на древната пловдивска сцена е на 23 септември, а на 20 ти септември артистите ще имат среща с публиката в зала 1 на НДК. По повод годишнината в центъра на Пловдив беше представена и изложба със снимки от концерт-спектаклите "Хубава Яна", "Фолклорни легенди", "Земята на Орфей", "Цветни щрихи от България", "В делник и празник".
"На 50-ата годишнина на ансамбъла отправяме и послание към поколенията, чиято отговорност ще остане да продължат да съхраняват фолклора ни за бъдещето, казва художествения ръководител проф. Даниела Дженева, която повече от 20 години продължава и надгражда делото на баща си - Кирил Дженев, основател на ансамбъл "Тракия" .
"На първо място за успехите на ансамбъл "Тракия" аз поставям младите изпълнители, защото 50 години продължава ползотворното сътрудничество между Академията за музикално и танцово изкуство, фолкрорните и хореографските специалности и съставите на ансамбъл "Тракия". На второ място значение за многобройните успехи има прекрасният репертоар, каза за "Хоризонт" проф. Даниела Дженева.
На изложбата със снимки от концерт-спектаклите представяме 25 пана от първата премиера, от първите черно-бели снимки и две пана са посветени на детската школа, допълни проф. Дженева.
По думите й в далечната 1974 година се появява идеята за създаването на ансамбъл "Тракия". През есента на същата година се създава за първи път специалността в България - "Хореографска режисура". Скоро след това се вижда, че едно творческо звено към педагогическата работа би било много хубав принос. И на 10 ноември 1974 г. се създава ансамбъл "Тракия" към община Пловдив.
На 5 септември на 1975 г. ансамбълът прави пълна мащабна премиера от 12 -13 нови произведения с прекрасни костюми и публиката е възхитена, зашеметена, репетира се в Панаирните палати до пълно изтощение, тогава съм била на 14 години, спомни си проф. Дженева.
"Това е моят живот покрай родителите ми, аз от 1 септемри 1978 г. работя в ансамбъл "Тракия".
От тогава досега винаги стъпваме на едни новаторски съдържателни форми, но стъпили на здрава основа, тематични танци, сюжетни танци, големи сюитни танци, интересни нови обработки, но и още нещо много важно, характерно за нас - колективът е коректив - това помага страшно много, работи се здраво, но искрено и честно, за да не чакаме после да се чудим дали публиката ръкопляска от любезност, или от истинска възхитена!, каза още за "Рано в неделя" проф. Дженева.
Още по темата слушайте в звуковия файл.
Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й. Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..
"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време, някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш . Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца. Жалко е,..
Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..
Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" . За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..
На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов. Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното хореографско училище. Заедно със съпруга си Христо Иванов (изтъкнат хореограф, в момента художествен ръководител на ансамбъл "Загоре") са ръководели международни семинари по български танци в..
Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по стоматология. Говори перфектно български език. Рядко пътува до Китай, но се чувства добре в родината на..
Българският трюфел е хит на европейския пазар, а брането му е сред високо платените професии у нас. Това твърдят търговци, които се занимават с..
В страна, в която често чуваме за фалити на болници, липса на лекари и пациенти, които търсят помощ на километри от дома си, в Тутракан има едно място,..
" Ако се опитат да предизвикат предсрочни избори във Варна, много силно ще настъпят мотиката . Благо Коцев ще си ги спечели", предупреди председателят..