Професията акордьор е една от най-рядко срещаните и специалистите се броят на пръстите на ръката. Всяко пиано и всеки роял се нуждаят от акордьор, казва Стефан Топалов - един от най-добрите майстори в настройката на тези инструменти.
"Пиана със струни на над 30 години не може да не се подменят. Трябва да се подменят всички, звукът и тембърът на новите е съвсем различен".
Това обяснява акордьорът Стефан Топалов, докато работи над рояла, собственост на Националното училище по изкуствата в Русе.
През ваканционното време, когато музикантите си почиват, идва "докторът", който подменя струни, механика и всичко, което е нужно за добрия звук на инструмента. Разговаряме докато Стефан Топалов работи и през ръцете му минават всички частици от анатомията на рояла "Блютнер".
И така 58-годишният "Блютнер" вече е със 250 нови струни, предстои му рехабилитация и отново ще чака за репетиции виртуозните пианисти от фестивала "Мартенски музикални дни".
"Аз съм единственият майстор в Северна България. Падам си по човъркането, по звука и тонирането. Аз съм любител на чистото свирене и чистата и интонация...Малко съм луд на тази тема...Механиката пък ме интересува чисто технически още от студент.
Защо млади хора колеги нямам ли - защото си мислят, че трябва да вземат пари веднага. Но това е все едно да овладееш изцяло един нов интрумент за сцена. Това не е детска музикална сцена. Бил съм на чудесно обучение в Германия, разказа още Стефан Топалов.
Той е тънък познавач на клавирните инструменти в световен мащаб.
Още по темата в звуковия файл.
Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..
През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..
Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..
В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“. На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището. За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..
За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..
"Бил съм в България много пъти, а тук имаме ансамбъл за български танци към Съюза на банатските българи във Винга, каза за "Нощен Хоризонт" Франциск Драгинов е банатски българин, който живее във Винга, Румъния. "Ансамбъл българче" се казва нашият танцов състав, който чества тази година 25 години от създаването си. " Моите предци идват..
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по..
Пети ден продължава протестът на работещите в градския транспорт на София. И днес столицата осъмна без трамваи, тролеи и автобуси. Метрото продължава да..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората,..