Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Микроби, устойчиви на антибиотици, оцеляват хиляди километри, пренесени от ветрове

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Микроби, които причиняват болести и са устойчиви на антибиотици, могат да преминат хиляди километри, носени от ветрове, установиха за първи път учени.

Проучените ветрове са пренасяли изненадващо разнообразие от бактерии и гъбички. Сред тях е имало известни на учените патогени, както и такива с гени за резистентност към множество антибиотици. Някои от микробите са били живи, с други думи, те са оцелели след цялото пътуване и са имали възможност да се размножат чрез делене.

Изследването показало, че микробите са преминали около 2 хиляди километра, от земеделски земи в североизточен Китай до Япония. Микробите са били разположени върху различни частици прах, което ги е защитило от ултравиолетови лъчи и дехидратация и им е помогнало да останат жизнеспособни.

Токио, Япония

Подобни схеми на ветрове съществуват по целия свят, уточнява изданието "Гардиън". В пробите, взети над Токио, са били открити над 300 вида бактерии и около 260 вида гъбички. Имало също микроби, които досега не са били известни на науката.

"Около 30-40 процента от микробите бяха потенциално патогенни видове", обяснява професор Ксавие Родо от Института по глобално здраве в Барселона, който е оглавявал научния екип. Сред тях е имало както добре познати на хората патогени, така и т.нар. опортюнистични патогени, които засягат хора с отслабена имунна система, допълва той.


Проучването е предупреждение, че трябва да си променим мнението, че въздухът на голяма височина е почти стерилен, смята Родо. Тези бактерии и гъбички са способни да устоят на много неблагоприятни условия, добавя професорът.

Заради ниската концентрация на микробите не се очаква в повечете случаи те да доведат до инфекции при хората. "Но не можем да го изключим при имунокомпрометирани лица", казва още Ксавие Родо.

По публикацията работи: Мария Петрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Проф. Тодор Кантарджиев

Проф. Тодор Кантарджиев: Нямаме нови причинители на инфекции, има еволюция в резистентността на микробите

Има ли належаща нужда от нови и иновативни антимикробни лекарствени средства - темата в този епизод на подкаста на БНР -  "В центъра на системата"  .  Водещ експерт разяснява как да се постигне баланс между ефективното лечение  с антибиотици ,..

публикувано на 16.08.24 в 08:00

СЗО: Широкото използване на антибиотици при Ковид пандемията е допринесло за антимикробна резистентност

Широкото използване на антибиотици по целия свят по време на пандемията с Ковид-19 може да е увеличило "тихото" разпространяване на антимикробната резистентност. Това сочат нови данни на Световната здравна организация.  Само 8 процента от хоспитализираните..

публикувано на 28.04.24 в 05:23
Андреа Амон

Антимикробна резистентност и недостиг на медицински специалисти - основни предизвикателства в Европа

Антимикробната резистентност спрямо антибиотици и недостигът на медицински специалисти са двете основни предизвикателства, за които трябва да се работи сериозно в Европа. Това каза в интервю за БНР директорът на Европейския център за профилактика и..

публикувано на 01.12.23 в 10:30
Проф. Тодор Кантарджиев

Употреба на антибиотици и резистентност – къде сме в класацията?

Според последните статистически данни въвеждането на електронните рецепти в здравеопазването е довело до значително намаление с 25% на продажбата на антибиотици. Тази информация беше коментирана от проф. Тодор Кантарджиев по време на интервюто му за..

публикувано на 25.10.23 в 12:28
ВИЖТЕ ОЩЕ

Художествената инсталация "Рождество Христово" е празничната атракция в Кюстендил

Художествена инсталация "Рождество Христово", аранжирана и решена в библейския Витлеемски мотив, се превърна в празничната атракция в центъра на Кюстендил. Тя е в градинката пред централния храм "Успение Богородично" и пл. "Велбъжд", на едно от..

публикувано на 24.12.24 в 16:08
Емануил Паташев

Емануил Паташев, "Каритас България": Водещият ни принцип е съхраняването на човешкото достойнство

Празниците са един особен момент, когато всеки се пробужда и иска да направи нещо добро , и някак от само себе си идва моментът на благотворителността. Това каза пред БНР Емануил Паташев, генерален секретар на "Каритас България". "Каритас"..

публикувано на 24.12.24 в 15:44
Храм

В най-стария католически храм в България часове преди Рождество Христово

В плевенското село Малчика се намира най-старият в България католически храм "Св. Анна". Догодина ще се навършат 170 години от освещаването му. Църквата е уникална с външната си каменна фасада . Строежът ѝ, воден от унгарски архитекти ,..

публикувано на 24.12.24 в 15:11

Дванадесет деца посрещат Бъдни вечер в Дома за лишени от родителски грижи в Пазарджик

Дванадесет деца ще посрещнат Бъдни вечер в Дома за деца, лишени от родителски грижи в Пазарджик. Сред тях има и сирийски деца, разделени от родителите им бежанци. Някои от тях ще се запознаят с християнските традиции за първи път. Социалното..

публикувано на 24.12.24 в 14:28

Очакване на Рождество с вяра в доброто и уважение към традициите

Светът е в очакване на раждането на Божия син, един от най-светлите и дълбоко смислени празници в християнството.  Празник, носещ послания за надежда, любов, смирение и спасение.  Празник, който ни напомня за важността на семейните ценности,..

публикувано на 24.12.24 в 14:17

Очаква се космическата сонда "Паркър" да се доближи максимално до Слънцето днес

Космическата сонда "Паркър" се очаква да направи днес историческо постижение, като се доближи се максимално до Слънцето, предава Би Би Си. След като премина критичния праг и навлезе в слънчевата корона, сега сондата трябва да достигне на 6 002..

публикувано на 24.12.24 в 14:13
Теодор Николов

Теодор Николов - учителят, който създава интерес към технологиите и печели медали за България

Сертификат за номинация в категория "Джон Атанасов – вдъхновител и създател на таланти" тази година  получи  Теодор Николов. Той е учител по информационни технологии в плевенското  ОУ "Васил Левски".  Просто нещата се получават, казва Николов,..

публикувано на 24.12.24 в 14:10