Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Момчил Карамитев за патриарх Неофит, за киното, чудесата и творческия процес

2
Момчил Карамитев
Снимка: Станислава Пирчева

"Това, което ме впечатли при всички разговори беше, че тези хора благоговееха към личността на патриарх Неофит и казаха, че това е била неговата изключителна сила, че той е бил много благ, някои са го упреквали, че е бил прекалено благ, че това не било добре за ръководител на Българската църква. 

"Казват, че като ръководител той не е налагал със сила властта си, но точно по този начин благ, по който е действал, това е било "желязна ръкавица" в кадифе..., разказа за БНР Момичил Карамитев.

Момчил Карамитев е режисьор и сценарист с дългогодишен международен опит. Карамитев е завършил кинорежисура в Рим и е работил с едни от най-известните имена в световното кино, включително Федерико Фелини и Мартин Скорсезе.

Той сподели пред БНР за новите си творчески проекти и предизвикателствата, пред които е изправен.

Поводът за гостуването му в "Нощен Хоризонт" беше представянето на документалния филм "Ангелогласният обединител", посветен на патриарх Неофит.
"Патриарх Неофит е познавал много добре вярата и принципите на нашата вяра - защото богословието е сложна материя, да се осмисли това, което е оставено през вековете, но той е разбрал най-простите и важни истини - че с благостта можеш да разрушиш и китайската стена, допълни режисьорът на документалния филм за патриарх Неофит.

Момчил Карамитев

"Това, което още разбрах за патриарх Неофит е, че водещата сила при него е била музиката - не случайно филмът се казва  -  "Ангелогласният обединител" - той е бил брилянтен изпълнител на духовна музика и песен, бил е и композитор на църковна музика, сподели още Карамитев.

И то става дума за източнославянската музика, допълни режисьорът.

Филмът разкрива дълбочината на живота и делото на патриарха, а Карамитев сподели как се е вдъхновил от смирението и човечността на патриарх Неофит. Режисьорът разказа и за трудностите и радостите по време на работата по този проект – от смяната на екипи до избора на интервюирани личности, които разкриват важни аспекти от живота на патриарха.

"Музиката и църквата са били отправната точка на цялото семейство, което е живяло доста бедно и скромно, посочи още Карамитев.

"Чувството за мярка на патриарх Неофит е било много изострено, аз имах възможността да работя с един много богат архив, запознах се с младостта му, с неговите изяви като музикант, но и като зрял политик, той се е проявявал като силно дисциплиниран и аскетичен монах, но никой не е подозирал, че той има такава силна политическа интуиция, той е имал многообразен живот, разказа още Карамитев.

Той изрази съжаление, че не успял да се докосне и до детството на патриарх Неофит.


Момчил Карамитев сподели още за новите си игрални новели "Монолог за една актриса" и "Вариации за цигулка", които изследват необичайни коледни чудеса.

Историите в новелите съчетават хумор и тъга, като главният герой – възрастен музикант – се изправя пред предизвикателствата на старостта. Една от новелите е базирана на истински случай, а в интервюто Момчил сподели как тази история е намерила път към екрана.

Фестивалът "Любовта е лудост", в който Карамитев участва като част от журито, също бе тема на разговора. За първи път всяка награда на фестивала отиде при различен филм, а Карамитев обясни какво стои зад това решение и какви бяха критериите за избор на победителите. Той изрази възхищение от високото качество на продукциите и разнообразието на темите, които бяха разгледани на фестивала.

В своята дългогодишна творческа кариера, Момчил Карамитев работи в Италия и САЩ, като участва в продукции като "Авиаторът" на Мартин Скорсезе, "Момиче за милион долара" на Клинт Истууд и телевизионни сериали като "Х-Файлс" и "Стар Трек". 

Той сподели, че опитът му в тези международни продукции го е обогатил и оформил като творец, а връзката му с България остава силна чрез проектите, по които продължава да работи у нас.

Един вдъхновяващ разговор из света на киното, чудесата и творчеството. От документалните филми до игралните новели, той продължава да създава изкуство, което провокира размисъл и оставя траен отпечатък в сърцата на зрителите.


Още по темата слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Силсила Махбуб

Силсила Махбуб: Нека имаме щастлива година, в която българите избират да останат тук

В Афганистан Новата година – Навруз, всъщност ще посрещнат на 21-ви март, а не на 1-ви януари, защото празнуват по друг календар. Част от афганистанската общност в България обаче ще отбележи 2025-година заедно с нас. Какви са приликите и разликите в празнуването тук и там, както и как смесват традициите афганистанците в страната ни разказа..

обновено на 06.01.25 в 05:12

Къщата на семейство Овчарови в Ново село е превърната в безплатен музей

Семейство Даниела Савомолска – Овчарова и Владимир Овчаров са професионални художници, артистични номади, живели са близо 30 години в Съединените американски щати. Решиха да се завърнат в България, но не в родната София.  Избраха новият им дом да бъде в бивша бозаджийница във великотърновското Ново село. Преобразената от тях къща в самия център на..

публикувано на 05.01.25 в 05:56

Антропологът Оливие Живр: Вкусът на радиоточката е като на шкембе чорба

Навръх рождения ден на програмите на БНР "Хоризонт" и "Христо Ботев" "Изотопия" припомня интервюто, с което започна настоящия радиосезон, за да засвидетелства уважението на голямото радио към малкото – някогашната радиоточка . С течение на времето нещата се променят. В България изучава културното наследство в Самоковско, но и в..

публикувано на 04.01.25 в 10:43
Исус Ангелов

Исус Ангелов - един млад човек, който "създава усмивки в хората"

Исус Ангелов е потомствен музикант, наследил таланта си от дядо си и баща си. Обича да работи и да постига целите си. С един акордеон може да предаде звука и на други музикални инструменти, като орган и цигулка. „Музиката я поставям на първо място и се радвам, че като един символ на столицата, свирейки къде ли не, създавам настроение, радости..

публикувано на 01.01.25 в 10:00
Д-р Людмила Баждарова - неонатолог

Д-р Людмила Баждарова: Помни се преживеният ужас и после невероятната благодарност, която съм изпитвала и щастие от спасеното дете

Д-р Людмила Баждарова е гост в рубриката "Горещи сърца". Тя е педиатър, неонатолог и детски кардиолог. Завършва Медицинския университет в София през 1990 г. През 2001 г. придобива своята първа специалност Детски болести. През 2006 г. придобива специалност - Детска кардиология, а през 2021 г. - и третата си специалност - Неонатология...

публикувано на 29.12.24 в 06:05
Калин Симеонов

Калин Симеонов: Държавата върви в добра посока в IT сферата

Как България да напредва? Калин Симеонов – носител на награда "Джон Атанасов", има своя отговор. Страната трябва да задържа умните програмисти. Тази година заедно с Драгомир Попов той е отличен с грамота "Джон Атанасов" в категорията "Ученици и техните преподаватели". Калин Симеонов започнал да се занимава с програмиране от интерес...

публикувано на 26.12.24 в 08:01
Драгомир Попов

Драгомир Попов: Рано е ИИ да се изучава масово в училищата

Драгомир Попов е един от тазгодишните носители на грамота от наградите на името на Джон Атанасов. Драго е от Перник, учи в Софийския университет и мечтае да програмира алгоритми за игри. Младежът учи софтуерно инженерство във Факултета по математика и информатика . Смята, че "това е поле, което въпреки навлизането на ИИ ще може да устои..

публикувано на 25.12.24 в 08:10