Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Даниел Атанасов - един от най-големите дарители на българско училище в Чикаго

2
Даниел Атанасов
Снимка: Елена Цанева

Даниел Атанасов е дарил около 23 хил. долара на най-голямото българско училище в Чикаго, а транспортната компания, на която са съсобственици с Петър Недев е една от най-честите спонсори на много български събития.

Той е гост в рубриката на БНР "Америка - илюзии и реалности".

Някога малкият Дани мечтае да стане космонавт и още продължава да гледа към висините, но ежедневието му е твърде земно, наситено с камиони и товари, и с желанието да помага на българите с всичко, с което може.

"Миналата година направих голям рожден ден исках да запозная моите приятели. Призовах вместо подаръци, да направят дарения към училището. Тогава събрахме към 22,23 хил. долара. Много хора, които не бяха запознати, подкрепят каузата и даряват и те!", каза за БНР Атанасов.

Миналата година американците са дарили 557,16 милиарда долара за благотворителност. Казват, че това се равнява приблизително на около 1500 долара на човек, дори малко повече. Българските бизнесмени в Америка, които в последните години се увеличават, също все по-често се включват повече или по-малко в подобни  дейности. 

За сега най-голям е броят на българските транспортни компании и те най-често спонсорират различни прояви и инициативи. Но едно от най-впечатляващите дарения досега е на Даниел Атанасов, съсобственик с Петър Недев на транспортна компания в Чикаго.

Той е почти 40 годишен, висок и едър, добре сложен с усмихващи се сини очи. Казва, че това което не харесва в себе си е, че са му "тънки нервите" и понякога избухва. Адриана Сотирова, която работи за него повече от 7 години, споделя:

"Аз лошо за него нищо не мога да кажа през тези 7 години. Той се държи прекрасно с нас.(…) Винаги ни организира нещо хубаво. Като има някакви събития някъде винаги ни взима билети, води ни всичките. Когато има български пикници, той пак организира всичко. Като организатор е просто невероятен."

Даниел, вие заедно с Петър Недев сте собственици на транспортна компания, в която работят повече от 65 човека. Имате филиал и в България. Трябва ли човек да е много богат, за да прави жестове и щедри дарения?

"Просто трябва да вярваш в идеята на определена организация. Вярвам в това, че такива организации като Малко българско училище ни спасяват да не се изгубим в Америка след няколко поколения и да станем американци.

Трябва да помним откъде сме дошли, да си знаем историята, да знаем езика, четмото и писмото за нашите деца, които се раждат тука. Както са и гърците, италианците... Аз съм работил с италианец. Синът му беше 4-то или 5-то поколение тук, той дори не беше ходил и в Италия, но знаеше перфектно италиански, знаеше историята и езика и това е много важно за толкова поколения в Америка. Ако няма организации като МБУ след 1-2 поколения нашите деца ще са си американчета и няма да си знаят миналото и каква кръв тече по техните вени", сподели още Атанасов.

Сега на 40 години, след 26 години в Америка, имаш собствен бизнес. Повече от 50 големи камиона работят за твоята компания. Лесно ли се печелят пари тук?

"Такива бяха очакванията отначало, че тук идваш и дето викат хората "парите почваш да ги събираш и от земята". Има един такъв виц за един българин дето кацнал в Америка и те така му били казали - "В Америка има пари навсякъде". Той кацнал на летището и гледа една 100 доларова банкнота на земята. Погледнал я и казал: - "Айде бе, няма да почвам от първия ден пък да работя, я! И не я взел", със смях разказа още Даниел Атанасов.


Още по темата в интервюто на Елена Цанева с Даниел Атанасов в рубриката на БНР "Америка - илюзии и реалности".


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Пъстри автентични носии и кръшни народни танци бяха представени в село Николово

Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..

публикувано на 04.05.25 в 08:08
Снежина Любенова и Василка Ненкова - учителки в град Левски

Учителска всеотдайност и обич получават децата в детските градини в град Левски

Снежина Любенова е учителка в детска градина "Слънце" в град Левски, Василка Ненкова - в детска градина "Локомотив". Те взеха участие във форум, който беше посветен на добрите практики в училищата и детските градини. Фокусът са децата, а добрите практики зависят от учителите, казва Василка Ненкова. В град Левски има само двете детски градини,..

публикувано на 04.05.25 в 07:40
Владимир Буров

Владимир Буров е човекът, който променя живота на учениците си

„Човекът, който промени моя живот“. Под това мото бижутери от цялата страна подготвят изложба в Пловдив, посветена на техния учител в занаята Владимир Буров. Майсторът бижутер също ще представи  свои собствени уникати, щастлив, че  е  отворил  за много свои възпитаници  вратите към  този красив свят.  Изложбата ще бъде открита на 8 май в галерия..

публикувано на 04.05.25 в 06:43

Бойните другари на редник Преслав Стоянов почетоха паметта му в Силистра

На трети май се навършиха 20 години от гибелта на двама български рейнджъри по време на мисия в Ирак – Преслав Стоянов от Силистра и Валентин Донев от село Любимец. Джипът, с който българските войници са се придвижвали се преобръща по време на пустинна буря. На гроба на редник Преслав Стоянов в Силистра отново се събраха бойните му..

публикувано на 04.05.25 в 06:28
Златина Русева

Златина Русева: Документалното кино днес е най-силната медия и най-силното културно оръжие

Златина Русева е артистичен директор на Международния филмов фестивал "Милениум" , който е създаден през 2009 г. и ежегодно се провежда в Брюксел. Посветен е на основните цели на ООН за хилядолетието - премахване на бедността, насърчаване на социалните промени и гарантиране на устойчиво спрямо околната среда развитие навсякъде по света...

публикувано на 02.05.25 в 12:49

Обущар от Благоевград: Сега съм на 80, а трудовият ми стаж е 83 години

Старите професии, които са на изчезване, и новите, които ще заменят човешките ръце с роботи, коментираха пред БНР двама обущари от Благоевград, чийто трудов стаж е колкото един човешки живот. Данка Попева е на 86 години, а 69 от тях са минали в ремонт на обувки. Колегата ѝ Сотир Николов е на 80, но трудовият му стаж е 83 години , колкото и..

публикувано на 01.05.25 в 14:52
Галин Томов

Галин Томов и нишките на чудесата

Галин Томов е единственият майстор тъкач в района на Априлци. Той тъче икони, а с една от тях - на Богородица,  която вижда насън, кандидатства за вписване в книгата с рекорди "Гинес" . Иконата е с размери 2,20 на 1,5 метра, изтъкана е в 19 различни цвята на 186-годишен стан . "Това е нещо уникално в България и в света. Подал съм..

публикувано на 01.05.25 в 12:05