Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Специалността е в криза, прави равносметка лекар с 40-годишен стаж

"В Северна България – от Видин до Русе, няма никой". Лицево-челюстните хирурзи са на изчезване

Дълги години специалността била "подмятана между стоматологията и медицината" и се е получил дефицит на лекари, разказва единственият специалист в Плевен

| Репортаж
Снимка: БГНЕС

Специалността лицево-челюстна хирургия у нас е в криза. За това алармира д-р Лиляна Димитрова, специалист с 40-годишен стаж.

"Останаха малко. Вероятно работещите са не повече от десетина. Всички останали вече са пенсионери", пояснява д-р Димитрова пред БНР.

Специалността е в криза. Точките, в които са достъпни подобни специалисти, са само в определени региони, изтъква тя. В София има 3 отделения, в Пловдив – 2, а във Варна и Русе по едно.

"Хората от Търново няма къде да отидат. В Стара Загора няма. Говоря за големите университетски центрове."

Липсата на специалисти води и до забавена или погрешна диагностика, очертава друг проблем д-р Лиляна Димитрова.  

"Малко държава, малко народ, но проблемите са много", коментира лицево-челюстният хирург.

Да се преразгледа начина, по който се придобива тази специалност, апелира д-р Димитрова.

Обмисля се промяна в наредбата за специализациите, за да се редуцират изискванията за специализация в повече лечебни заведения, посочва служебният министър на здравеопазването д-р Галя Кондева.  

Въпреки че Плевен е своеобразен медицински център и според статистиката е в челото на класацията у нас по брой на лекари спрямо населението, в държавната болница в тази област работи само един специалист - д-р Цветомир Стоянов. Той практикува в Клиниката по уши, нос и гърло.

"Това е от години. Действащата структура, закрита от 12-13 години,  така и не се възстанови. Аз съм единственият специалист, който се опитва да поддържа прилично ниво на работа. В Северна България – от Видин до Русе, няма никой", подчертава специалистът.

"Всички лицеви травми, тумори на лицето и на шията, пристигат тук. От околните области цялата тежка патология на глава и шия пристига тук."

"Дълги години самата специалност беше подмятана между стоматологията и медицината и се получи празнина и дефицит на лекари, който сега не може да се запълни", отбелязва още д-р Стоянов.

"Самата специалност е изключително интересна и в целия свят е изключително добре платена", допълва той.

Като спасителен вариант на първо време д-р Стоянов вижда възможността "поне в университетските болници да има стационари по лицево-челюстна хирургия".

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как да се ограничи опасното движение с електрически тротинетки?

Над 10 деца са с тежки травми след движение с електрически тротинетки през последните седмици. Полицията и кметове предприеха мерки за затягане на контрола върху движението на електрически тротинетки и електрически мотори. 16-годишно момче е с тежка черепно-мозъчна травма след падане от тротинетка Две 14-годишни момичета са пострадали..

публикувано на 08.05.25 в 10:59

Агресията сред младежите има ново лице: "Локалите"

Черни дрехи, качулки, анцузи над глезените и скъпи маратонки, момчета между 12 и 19 години – така изглеждат "локалите". Самите те се наричат помежду си "филмари". Копират т.нар. ултрас култура – визията на част от участниците в определени ултрас групи на футболни отбори, крайни агитки, крайни фракции. Някои от тези деца са също и част от тези..

публикувано на 08.05.25 в 10:54

След сигнала на фермери от Банско: БАБХ не откри животни от други населени места

Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на дребни преживни животни , въведени в началото на годината в шест общини от Благоевградска област. Най-голямата им тревога е, че това може да пренесе болести като чума и шарка, а стадата им да бъдат..

публикувано на 08.05.25 в 10:12

Извършени са едва 20% от предвидените прегледи по кампания за рак на маточната шийка

С 2 милиона лева за информационна кампания и телевизионен клип, излъчван в продължение на 17 дни, здравното министерство успя да мотивира близо 17 хиляди жени да се прегледат за рак на маточната шийка в края на миналата година. Това са едва 20%, заложени в скрининговата кампания за ранно откриване на този вид рак, за която държавата отпусна..

публикувано на 07.05.25 в 08:55
Папа Франциск на прозореца си с изглед към площад „Свети Петър“ във Ватикана, 6 март 2022 г.

Ще сбъдне ли новият папа мечтата на Франциск за общ Великден за християните?

Католическата църква преживява исторически момент. На 7-ми май ще бъде конклавът, на който ще бъде избран новият папа. Сикстинската капела се подготвя да приеме 133-ма кардинали от общо 135-ма на възраст до 80 години. Букмейкърите изчисляват, че бял дим от комина ще има между 5-ия и 8-ия път  Монтираха комина на Сикстинската капела в очакване..

публикувано на 05.05.25 в 14:28

Учител поде инициатива за изграждане на военен паметник в Радомир

Славчо Свиленов e учител по история и инициатор за изграждане на военен паметник в град Радомир, който ще бъде в памет на близо 2000 загинали след Освобождението българи . Когато започнали инициативата, нямали очаквания да открият толкова много жертви, казва учителят.  Паметникът ще бъде лъв на постамент и ще бъде поставен на символно за..

публикувано на 05.05.25 в 10:19

Илиян Христов: Липсва държавна политика за военноинвалидите и военнопострадалите

Съюзът на военноинвалидите и военнопострадалите е патриотична, обществена и социална организация, създадена през 1913 г. от пострадали от Балканската и Междусъюзническата войни. В нея членуват военноинвалиди и пострадали от войните и в мирно време. Основна цел на съществуването на организацията е да защитава правата и интересите, както и да оказва..

публикувано на 05.05.25 в 08:55