Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Нетаняху тупа топката, за да дочака идването в Белия дом на Тръмп"

Мартин Табаков: Трудно е да говорим за "Хамас" или "Хизбула, без да посочим общия им знаменател - Иран

"Темпото на конфликта се определя еднозначно от Израел"

| Интервю
Снимка: Стопкадър, БНТ

Много е трудно да говорим само за "Хамас" или само за "Хизбула, без да посочим и техния общ знаменател - Иран, който също понесе редица щети.

Коментара направи пред БНР международният анализатор Мартин Табаков, доктор по политически науки.

Има червени линии, които са, че Иран не може да изтърпи прекалено голямото нанасяне на поражения на "Хизбула" и на "Хамас", подчерта той и добави:

"Иран показва, че няма да стои настрана, докато част от близките до Техеран формирования биват системно унищожавани - в продължително време, защото е много трудно да приемем, че особено "Хизбула" може да бъде унищожена".

В предаването "Нещо повече" Мартин Табаков изтъкна, че въпросът сега е не дали, а кога Израел ще отговори на масирания ракетен удар от Иран:

"Обсъждат се няколко възможни цели. Едната, може би най-вероятната, а и в известен смисъл най-малко ще ескалира допълнително конфликта, е, ако Тел Авив таргетира военни цели, особено тези, от които са били изстреляни ракетите, които насочи Иран спрямо Израел тези дни. Всяка допълнителна цел, било то тип петролна инфраструктура, би повишила степента на ескалация. ... Следваща стъпка в посока на ескалацията би било, ако Тел Авив таргетира ядрените съоръжения на Техеран. Трябва да отчитаме и контекста, че САЩ се опитват да смекчат отговора на Израел, като посочим, че в предишните опити Вашингтон не беше успешен във възпирането на Израел".

Темпото на конфликта се определя еднозначно от Израел, смята Табаков.

Израелският премиер Бенямин Нетаняху "тупа топката, за да дочака идването в Белия дом на Доналд Тръмп, когато най-вероятно министър-председателят на Израел ще има по-развързани ръце":

"Основна част от външнополитическата платформа на Тръмп обаче е, че не иска да се ангажира с военни конфликти, включително в Близкия изток, дори когато става дума за Израел".

Интервюто на Людмила Железова с Мартин Табаков и репортаж на Феня и Искра Декало можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46

Внос на дървесина? Алармират за криза в горския сектор

Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..

публикувано на 05.02.25 в 09:20

Страх на Санторини: Чакат по-силен трус, не изключват цунами

"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..

публикувано на 05.02.25 в 08:59

Проф. Янко Герджиков: Трусовете са плитки, България е далече от Санторини

България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития.  Това коментира..

публикувано на 04.02.25 в 14:07

Основна част от раковите заболявания не се дължат на наследствени фактори. Важен е скринингът!

Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..

публикувано на 04.02.25 в 11:04