Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иван Игов: Понякога децата са по-разумни и по-силни от възрастните

| Интервю

"Психичното здраве в България за съжаление е доста окаяно. Според проучванията на Дружеството на психолозите, само една трета са готови да отидат без никакви притеснения на психолог или психотерапевт. Мислим си, че може би основната причина е, че хората си казват „Аз не съм болен, за какво трябва да ходя на терапия?!“, споделя психологът Иван Игов в предаването "Време за живот". 

Той е автор на училищната програма по психология и един от  основоположниците на професията “Училищен психолог” у нас. Завършва "Психология" в СУ “Св. Климент Охридски”.  Има 40-годишен опит в сферата на приложната психология. Автор е както на държавните стандарти по психология в средните училища, така и на книги, учебници, ръководства и публикации по специалността. Координатор и консултант по национални и международни проекти за намаляване на агресията в училище, включително по линия на УНИЦЕФ. Създател е на  блог за детска психология -  www.iigoff.com. Член е на Консултативния съвет по въпросите на децата в България, както и на Европейската асоциация на психолозите в образованието. За свой учител Иван Игов приема американския психолог Карл Роджърс, който заедно с Ейбрахам Маслоу е основател на хуманистичния подход в психологията.

Преди 3 години Игов става част от екипа на първия сериал в България, посветен на психологическата помощ - "Тревожност". Поканен е от режисьора и продуцент Илиян Джевелеков да се включи като консултант при написването на сценария. Повечето от разказаните истории в детско-юношеския кабинет, са базирани на случаи от неговата професионална практика. Можете да гледате "Тревожност" всяка неделя от 21.00 часа по БНТ 1. 

"През 80-те години бяхме назначени първите училищни психолози. И дори тогава децата винаги са идвали по-лесно, отколкото родителите им, говоря за юноши. Имало е случаи, когато са били санкционирани у дома, че споделят. Но те имат нужда от авторитети по-различни от родителите, това е един нормален етап в юношеска възраст, когато детето излиза от семейството, започва да се социализира с приятели, с другите хора. За това отвън също са ни нужни авторитети, а ние определено имаме криза на авторитетите. И ако оставим само инфлуенсърите и блогърите да създават общественото мнение на децата ни, то тогава наистина сме закъсали."

Все още в  40 годишната си практика Иван Игов се сблъсква с родители, които не мислят, че имат работа в кабинета му, неглижират професионалното му мнение, както и желанието му да помогне на детето им.

„Ако дойдете в кабинета ми ще видите, че на масичката, която стои до мен, има много красиви парцалчета, бродирани, с копчета. Това са парите, които едно момиченце ми дава. Тя идва сама, защото родителите й отказват  да дойдат. И тя ми плаща по този начин. Все още се изненадвам на някои случаи. Понякога децата са по-разумни и по-силни от възрастните.“

Често Иван Игов се среща със стресирани и тревожни родители, които вярват, че трябва да преодоляват всяко предизвикателство на градския живот, но също така се съмняват дали са  достатъчно добри във възпитанието на децата си.

"В повечето случаи тревожните родители създават тревожни деца. Защото освен че родителите учат децата си на социални умения, те ги учат и на емоции. Когато майката е по-тревожна, може да се създадат такива проблеми. Те не са нерешими. Затова когато работя с родители, аз първо се опитвам да сваля тяхната тревожност."

 "Понякога родителите привиждат проблеми при децата си, за да викат за помощ. Те казват “Помогни на мен, за  да се справя с него, с живота си, с партньора си." 

Цялото интервю с психолога Иван Игов можете да чуете в звуковия файл.



По публикацията работи: Радослава Топалова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Васил Василев-Зуека: Всяка една картина е следващият урок за мен

Тези хора, които не желаят да пуснат властта в България вече повече от 35 г., няма да я пуснат никога .  Това каза пред БНР Васил Василев-Зуека, който живее в Испания, като уточни, че има предвид хора от бившата Държавна сигурност и хора от задкулисието. "Не бих казал, че това е причината да напусна България, но преди години, когато спряха..

публикувано на 11.10.24 в 18:01

Горещите сърца Феня и Искра Декало

Сестрите Феня и Искра Декало са кореспонденти на Българското национално радио в Израел. Едната е родена във Варна, другата в София. Много са задружни и са повече от сестри, приятелки са и не могат една без друга. Феня е завършила журналистика, а Искра е завършила педагогика. Разликата във възрастта им е пет години. Искра, която е по-малка е..

публикувано на 06.10.24 в 07:08
Доц. Таня Стоянова

Доц. Таня Стоянова - българката, обявила война на рака

Д-р Таня Стоянова, доцент по молекулярна и медицинска фармакология и урология в Медицинския факултет  на  Калифорнийския университет в Лос Анджелис е гост в 54-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности" . Нейното хоби са това, което обичат децата ѝ, но понякога рисува и обича да слуша кънтри музика. "Ние се занимаваме да..

публикувано на 30.09.24 в 10:45
Иван Кръстев

Иван Кръстев – маестрото на музиката, литературата и театралното изкуство

В "Нощен хоризонт" ви срещаме с маестрото на българската музика – композитора и диригент Иван Кръстев .  В откровен разговор той сподели за началото на своя път в музиката, когато започва да учи пиано и цигулка на едва 4 годин и. Кръстев разказа за своето творческо израстване, водено от вдъхновението да съчетава музика и литература.  Още..

публикувано на 24.09.24 в 15:34

Гюлсерен Исмаилова: Любовта спасява

Никой родител не си представя да чуе от лекар диагноза за детето си, според която то няма да живее повече от осем години. Първо не вярва на това, което се случва, но после придобива сила и прави невъзможното, за да спаси не просто човешки живот, а живота на сина си. Той е Ервин и е вече на 32 години - със Синдром на Уест...

публикувано на 22.09.24 в 10:51
Момчил Карамитев

Момчил Карамитев за патриарх Неофит, за киното, чудесата и творческия процес

"Това, което ме впечатли при всички разговори беше, че тези хора благоговееха към личността на патриарх Неофит и казаха, че това е била неговата изключителна сила, че той е бил много благ , някои са го упреквали, че е бил прекалено благ, че това не било добре за ръководител на Българската църква.  "Казват, че като ръководител той не е..

публикувано на 17.09.24 в 09:24
 Проф. Даниела Дженева

Проф. Даниела Дженева - 50 години ансамбъл "Тракия" с етика, морал и любов

С концерти и специално подготвена изложба ансамбъл "Тракия" отбеляза своята 50 годишнина . Гости на спектакъла на Античния театър в Пловдив са и част от хората, които с талант и сърце са допринесли през годините трупата да има водещата си роля на новатор в музикалните и танцовите форми във фолклорното изкуство. Другият концерт на древната..

публикувано на 15.09.24 в 09:10