Тези хора, които не желаят да пуснат властта в България вече повече от 35 г., няма да я пуснат никога.
Това каза пред БНР Васил Василев-Зуека, който живее в Испания, като уточни, че има предвид хора от бившата Държавна сигурност и хора от задкулисието.
"Не бих казал, че това е причината да напусна България, но преди години, когато спряха "Господари на ефира", си дадох сметка, че нещата в страната не отиват на добре. Не предполагах обаче, че ще стане толкова тежко, колкото е в момента. Тогава разбрах, че никога нищо няма да се промени. Може би ще се промени някога с нежна революция, но вече не вярвам в честни избори като навсякъде по света. Времето е много различно. България е изпуснала момента на честните избори. ... През социалните мрежи виждам какво се случва в България", коментира той.
Винаги гласувам и на 27-и октомври пак ще гласувам, категорично посочи той:
"Въпросът е, че когато ние гласуваме, а едни други правят покупко-продажба на гласове, няма как изборите да са честни. Тези, които гласуват са отвратени, защото 35 години е много време. 35 години са на практика две сменени поколения. За този период една от целите на тази върхушка и успяха това да направят - да сведат гласуващите до 20-25 процента".
Обожавам всеки миг от моя живот досега, каза още в предаването "РадиоТочка" актьорът, който от няколко години живее със семейството си в испанския град Алтеа, рисува и прави изложби в България и по света:
"Аз съм от този тип хора, които ценят всеки един миг от живота си. Не мога да кажа, че преди ми беше хубаво, а тук сега ми е още по-хубаво".
Тук всичко тече много, много бавно, което на мен ми харесва, сподели той.
"Около 4 години подготвяхме това наше заминаване, не беше така - до вчера Зуека беше в телевизията, от днес вече е в Алтеа и се прави на художник. Нямаше да се случи и тогава, но Covid кризата ускори нещата, а и синът ни Стефан да си започне от 1-ви клас училище там, а не от 3-ти или 4-ти клас".
Васил Василев-Зуека има планове за участие в изложби в Германия и в Българския културен институт в Рим, а през октомври 2025 г. планира самостоятелна изложба в Палма де Майорка.
"Не съм художник, аз съм актьор и творец, който се е занимавал с драматургия, затова темите, по които рисувам, си ги избирам драматургично. Начинът на изграждане на самата композиция при мен е театрален, драматургично го правя. Тръгвам от идеята или от конкретен образ, който носи идеята, и мисля за цветове и за техника", обясни той и разкри, че много картини, които "не са се получили" ги е "замазвал с голямата четка".
Всяка една картина е следващият урок за мен, продължавам да се уча, заяви Зуека.
Основно в интернет са продажбите на картините, сподели той и не скри, че популярността, която е спечелил като актьор, му помага и в новото занимание.
Интервюто на Илия Вълков с Васил Василев-Зуека в предаването "РадиоТочка" можете да чуете от звуковия файл.
В Афганистан Новата година – Навруз, всъщност ще посрещнат на 21-ви март, а не на 1-ви януари, защото празнуват по друг календар. Част от афганистанската общност в България обаче ще отбележи 2025-година заедно с нас. Какви са приликите и разликите в празнуването тук и там, както и как смесват традициите афганистанците в страната ни разказа..
Семейство Даниела Савомолска – Овчарова и Владимир Овчаров са професионални художници, артистични номади, живели са близо 30 години в Съединените американски щати. Решиха да се завърнат в България, но не в родната София. Избраха новият им дом да бъде в бивша бозаджийница във великотърновското Ново село. Преобразената от тях къща в самия център на..
Навръх рождения ден на програмите на БНР "Хоризонт" и "Христо Ботев" "Изотопия" припомня интервюто, с което започна настоящия радиосезон, за да засвидетелства уважението на голямото радио към малкото – някогашната радиоточка . С течение на времето нещата се променят. В България изучава културното наследство в Самоковско, но и в..
Исус Ангелов е потомствен музикант, наследил таланта си от дядо си и баща си. Обича да работи и да постига целите си. С един акордеон може да предаде звука и на други музикални инструменти, като орган и цигулка. „Музиката я поставям на първо място и се радвам, че като един символ на столицата, свирейки къде ли не, създавам настроение, радости..
Д-р Людмила Баждарова е гост в рубриката "Горещи сърца". Тя е педиатър, неонатолог и детски кардиолог. Завършва Медицинския университет в София през 1990 г. През 2001 г. придобива своята първа специалност Детски болести. През 2006 г. придобива специалност - Детска кардиология, а през 2021 г. - и третата си специалност - Неонатология...
Как България да напредва? Калин Симеонов – носител на награда "Джон Атанасов", има своя отговор. Страната трябва да задържа умните програмисти. Тази година заедно с Драгомир Попов той е отличен с грамота "Джон Атанасов" в категорията "Ученици и техните преподаватели". Калин Симеонов започнал да се занимава с програмиране от интерес...
Драгомир Попов е един от тазгодишните носители на грамота от наградите на името на Джон Атанасов. Драго е от Перник, учи в Софийския университет и мечтае да програмира алгоритми за игри. Младежът учи софтуерно инженерство във Факултета по математика и информатика . Смята, че "това е поле, което въпреки навлизането на ИИ ще може да устои..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За да се оцени какво е направил Путин в своето дълго управление, трябва да има някаква завършеност. Може да се оцени едва след като той престане да..
В първото издание на предаването "Политически НЕкоректно" през новата година гостуват журналистите Миролюба Бенатова и Генка Шикерова, автори на..