Броени дни преди да навърши 80 години, от този свят си отиде рок легендата Кирил Маричков.
Пред дома на музиканта в центъра на София, фенове вече поставят цветя в знак на почит, а социалните мрежи се изпълниха с песни и снимки на обичания вокалист и басист на "Щурците". Стотици музиканти, почитатели, близки и приятели публикуваха своите спомени за неговата музика.
"Ще го помним като един щур щурец" каза пред БНР Васко Кръпката:
"Кирил Маричков беше гуру, беше създател на една епоха не просто на песни, не просто на група, а на една епоха. И това е същата епоха, която в свободния свят се казваше "Бийтълс", "Ролинг Стоунс", а за нас, за България това бяха "Щурците", особено през 70-те и 80-те години на миналия век".
Утре, в рамките фестивала "Sofia Guitar Fest", се организира масово изпълнение на легендарната песен на "Щурците" - "Клетва". Инициативата първоначално е била планирана като поздрав на китаристи към Маричков за неговия юбилей, а сега организаторите канят всички да се присъединят като почит към великия музикант.
За емблематичната песен, в интервю за националното радио Кирил Маричков споделя:
"Когато правих музиката на филма "Вчера" с китара и като я изпях на Иван Андонов, той ми каза: "Тази песен ще ни надживее и двамата".
Кирил Маричков почина след падане от сцената малко преди концерт снощи на група "Фондацията" във врачанското село Селановци. Инцидентът е станал по време на пробите на звука преди концерта.
В пост във Фейсбук музикантите от групата написаха :
"Той е приятел. Той е учител. Ние бяхме семейство … Ние сме семейство. Ние ще останем семейство".
Предстои да бъде изяснена причината за смъртта на Кирил Маричков.Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..
Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...
Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..
"Винаги съм слушала Българското национално радио с интерес. За мен то е една много достойна, много почтена институция , която своевременно, безпристрастно, информира своите слушатели. Цвети Радева е носителят на голямата награда на БНР "Сирак Скитник" От момента, в който съм си купила автомобил, винаги радиото ми е на Българското..
Отец Вениамин от храма "Света Троица" в Ловеч гради храмове, възстановява манастири и прославя Бога. Завършил е Софийската духовна семинария. 2002 година негово високо преосвещенство Ловчанския митрополит Гавриил ръкополага отец Вениамин в дяконски чин, след което в свещенически чин. "Вече 22-23 години сме на Божията нива и с Божията..
Цялата история чуйте в звуковия файл.
Гост в рубриката "Горещи сърца" е Петя Грудева. Тя е психолог и помага на децата с увреждания да се справят по-добре в живота. Живее в Пловдив, обича да пътува и да опознава света и другите култури. Убедена е, че човек се учи докато е жив. "На психолог се ходи, когато действително имаш трудности да преработиш определено събитие, а не..
Информационният поток от прокуратурата към определени жълти медии не е спирал. Напоследък този поток е и към външни на системата лица , които..
Въвеждането на задължителна матура по математика в XII клас няма да стане от днес за утре. Трябва законодателна инициатива, съгласие в НС за промяна..
Соросоид стана обидна дума, защото хората нямат никаква мисъл за България. Джордж Сорос се надцени и мислеше, че тази вълна на "Отворено общество"..