През 2024 г. се навършват 100 години от изграждането на архитектурно-парков комплекс "Двореца" в Балчик, който възниква като резиденция на румънската кралица Мария /1875-1938/. Тя го нарича с турското име „Tenha Yuvah”, което в превод означава самотното, или уединеното гнездо. Днес по-разпространен е преводът „Тихото гнездо”. Кралицата посещава града за първи път през 1921 г. в компанията на сина си принц Николай и е очарована от красотата на залива.
Строителството започва през 1924 г. и завършва през 1936 г. При първото посещение на Кралица Мария в Балчик тук вече са изградили свои вили някои известни румънски фамилии от интелектуалци и хора на изкуството (Щторк, Сатмаре) и градчето се оформя като любимо място за румънската интелигенция.
Западно от градчето Мария открива подходящото място за резиденция и възкликва: „Цял живот съм мечтала за такова място, представяйки си, че то може да бъде открито само в Италия, а ето го тук в Балчик”. В допълнение към живописността на мястото, Балчик е и най-южната точка на новите румънски територии. Поради това кралица Мария решава, че мястото е подходящо за изграждане на кралска резиденция.
Вдъхновена от историята на Мария Единбургска, писателката Марина Константинова написва романа "Белият бряг" през 2013 година.
Марина Константинова започва през 1992 година с поетичната книга „Нежна гръмотевица“, продължава със стихосбирките „Отвесно време“, „С отвързани очи“, „Диви ябълки”, „Белият бряг“ – историята на румънската кралица Мария. Някои от книгите ѝ са преведени на английски, руски, словашки и румънски език.
Константинова участва в 4D проект „Меню за душата“ , реализиран с художниците Вера Пенева, Гинка Димова и флейтистката Росица Бояджиева.
На 14 октомври беше премиерата на новата й книга “Невидимият свят”, представена от председателя на Сдружението на писателите в Добрич - Драгомил Георгиев.
Чуйте интервюто с Марина Константинова, в което тя разказва за първите си спомени за "Тихото гнездо", както и за две годишните проучвания на мемоарите на румънската кралица. Какви са легендите за нея, за кое можем да сме сигурни, че е истина, кое е плод на нечие въображение, както и за другите си книги разказва писателката, чиито книги са преведени на три езика.
"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" , казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..
Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..
Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..
В студените дни и нощи хората без дом имат възможност да бъдат настанени в кризисните центрове на Столичната община. При желание могат да останат в тях до 6 месеца. Три са кризисните центрове в София , с общ капацитет 570 места към днешна дата, като има възможност да бъдат открити още. Дежурството на един от мобилните екипи, които..
Има нещо много мистично в това да бъдеш между земята и небето – в полета, който носи усещане за свобода , за необятност и вдъхновение. За връзката между небето и вдъхновението и как авиацията се преплита с изкуството на писането г оворим с Йордан Колев – писател и летец , чийто живот е изпълнен с истории от облаците. " Нашата професия на..
Съхраняването на гласа на Симеон Радев за националната звукова памет дължим на немския българист и преводач Норберт Рандов, преподавател в Хумболтовия университет, изпратен в България със задача да запише гласовете на големи наши писатели. Годината е 1961-ва. С малки съкращения – единственият запазен в Златния ни фонд запис със Симеон Радев: В..
" Постоянно съм с радио и с ритъма на живота . Такива станаха времената." Това казва радиолегенда от Монтана – 86-годишната Ангелина Петкова, която дълги години работи като журналист в града. Първите си стъпки в професията Ангелина прави в Трявна, където е шивачка и ѝ предлагат да работи в радио уредбата на завода. Първоначално се..
През 2025 година банките на българския пазар очакват проблеми с платежоспособността на клиентите по обслужването на техните кредити и..
Според официални съобщения интерес към рафинерията в Бургас имат компании от Казахстан, Азербайджан, Унгария и Катар. По този повод енергетици и..