Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Людмил Илиев: Партийната система в този вид няма да оцелее дълго

Именно това може да е отправната точка за някакъв по-дълбок компромис, смята журналистът

| Интервю
Снимка: Ани Петрова

"8 или 9 формации в този парламент – аз виждам едно разбушувано море, което не мога да си представя, че ще има нещо, което да го успокои".

Това заяви пред БНР журналистът от "Сега" Людмил Илиев.

"Чух някои версии, че предстои голяма подялба на постовете в съдебната власт, в държавните регулатори. Не мога да си представя, че това може да се случи с толкова много политически сили и въобще да се състави какъвто и да е план за рационално политическо действие. Ще бъде изключително трудно. Надявам се, че политическите лидери ще усетят, че пътят, по който е тръгнала партийната система, поставя някои екзистенциални въпроси пред нея, дори бих казал заплаха за съществуването ѝ и че това все пак ще бъде някакъв стимул да се успокоят страстите и да може да се внесе някаква рационална мисъл в политическото действие", коментира той. И напомни съставянето на предишния кабинет между ПП-ДБ и ГЕРБ и големия шок от това.

"Тогава разбрахме, че политическата сцена се е преобърнала тотално. Няма никаква пречка това да се случи отново".

Всички губят – това е тенденцията в момента за партийната система, категоричен бе журналистът и добави:

"Тя се клати, тя се срива. Този срив може да продължи много дълго време. Аз съм почти уверен, че партийната система в този вид, в който е в момента, тя няма дълго да оцелее. Всички губят от тази ситуация – някои повече, други по-малко. Всички страдат от това. Всички са наясно, че вече вървят към положение, в което вече те няма как да продължат напред със същия политически модел, който беше досега".

Според него именно това може да е отправната точка за някакъв по-дълбок компромис. По думите му един нов политически модел би означавало връщане на гражданите обратно в политиката. Това е пътят за обновяването на партийната система, категоричен бе Илиев.

Политологът Петър Чолаков не е на същото мнение. Според него има участие на гражданите в политическия процес. Той обясни какво обезсърчава гражданите. Политологът смята, че партийната система няма да се подобри в посока към по-голяма демократизация.

"Има кандидати за нови месии. Това виждаме и в лицето на "Величие", в лицето на "Меч" и всякакви други такива. Ще има нови аватари на кукловодите за сметка на гражданска енергия, която ще бъде употребена", прогнозира Петър Чолаков.

Двамата коментираха и процесите в ДПС и електоралния успех на Делян Пеевски.

"ДПС се намира в страхотна правна криза. Не знаем какво е реалното правно състояние на тази партия. Тук се създава един страхотен правен казус. Дори не знаем кой е легитимният водач на ДПС", коментира Людмил Илиев. Според него това е по-големият проблем от този дали Пеевски или Доган ще надделее.

Според Петър Чолаков, Пеевски може да си върне ролята на допустим партньор в бъдеща управляваща конфигурация.

"В името на властта всеки ще си играе с Пеевски", смята той и прогнозира кратък живот на 51-вия парламент.

Цялото интервю на Явор Стаматов с Людмил Илиев и Петър Чолаков чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20